REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłacanie świadczeń po śmierci pracownika

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po śmierci pracownika jego najbliższym należą się odpowiednie świadczenia. Komu i na podstawie jakich dokumentów należy wypłacić świadczenia po śmierci pracownika?

Świadczenia po śmierci pracownika

Jeden z naszych pracowników zmarł 25 września 2013 r. (przed terminem wypłaty wynagrodzenia wrześniowego). Mieszkał z 3-letnią córką, którą samodzielnie się opiekował i utrzymywał. Był rozwodnikiem (była żona, z którą miał córkę, skończyła w 2013 r. 39 lat i założyła nową rodzinę). Jak powinniśmy postąpić z niewypłaconym wynagrodzeniem? Kto jest uprawniony do wynagrodzenia pracownika i na podstawie jakich dokumentów? - pyta Czytelnik z Krosna.

REKLAMA

Świadczenia należne po pracowniku, który poniósł śmierć, przysługują tylko jego jedynej córce (jak wynika z treści pytania, była żona nie spełnia warunków do uzyskania prawa do renty rodzinnej). Z uwagi na wiek dziecka należne wynagrodzenie powinni Państwo wypłacić jego matce (na podstawie aktu zgonu zmarłego i odpisu skróconego aktu urodzenia trzylatki).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jeżeli brak jest małżonka i innych osób uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku, niezrealizowane prawa majątkowe wchodzą do masy spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego.

Można je wypłacić jedynie spadkobiercom testamentowym lub ustawowym i to wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu uzyskania praw majątkowych przysługujących po zmarłym pracowniku osoby uprawnione powinny przedłożyć dokumenty mówiące o ich statusie oraz odpis skrócony aktu zgonu. W odniesieniu do małżonka, obok dowodu osobistego niezbędny będzie skrócony odpis aktu małżeństwa, a w przypadku dziecka - odpis skrócony aktu urodzenia oraz jeśli dziecko się uczy i ukończyło 16 lat przykładowo zaświadczenie wydane przez szkołę, potwierdzające fakt pobierania nauki.

Zobacz: Czy śmierć pracodawcy wiąże się z wygaśnięciem stosunku pracy?

 

 

Z chwilą śmierci pracownika, niezależnie od jej przyczyny, stosunek pracy łączący zmarłego z pracodawcą wygasa. Nie oznacza to jednak, że świadczenia niewypłacone tej osobie przepadają. Prawa majątkowe ze stosunku pracy po zgonie pracownika przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby te to m.in.:

● dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

- do ukończenia 16 lat, a jeśli przekroczyły ten wiek - do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia (prawo do renty przedłuża się do ukończenia ostatniego roku studiów, jeśli 25. rok życia został osiągnięty w tym czasie),

- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy (w wieku 16 lat i nie ukończyły 25 lat),

REKLAMA

- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, jeżeli spełniają warunki wymienione wyżej, a ponadto zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią pracownika (chyba że śmierć była następstwem wypadku) oraz nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo pracownik lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd,

● rodzice, w tym ojczym, macocha i osoby przysposabiające - jeżeli bezpośrednio przed śmiercią pracownik przyczyniał się do ich utrzymania oraz spełniają odpowiednio warunki określone poniżej dla wdowy i wdowca.

Zobacz: Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Wdowa posiada prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

● w momencie śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

● wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się - 18. roku życia, lub są całkowicie niezdolne do pracy.

Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, która kryterium dotyczące wieku lub niezdolności do pracy spełni w ciągu 5 lat od dnia śmierci małżonka lub od zaprzestania wychowywania wymienionych wyżej dzieci.

Niekiedy renta rodzinna przysługuje rozwiedzionej małżonce lub wdowie, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej. Stanie się tak wtedy, gdy oprócz spełnienia warunków określonych powyżej będzie ona miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Takie same zasady stosuje się do wdowca.

Zobacz: Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie


Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno-Pracowniczym

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA