REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opłacać składki ZUS od kontraktu menedżerskiego?

Piotr Kostrzewa
ZUS od kontraktu menagerskiego
ZUS od kontraktu menagerskiego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W zależności od charakteru kontraktu menedżerskiego, osoba wykonująca pracę na zasadach umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym na tych samych zasadach jak pracownik. Co w sytuacji, gdy kontrakt jest umową o świadczenie usług?

Na ogół kontrakt menedżerski jest umową o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Osoby fizyczne, które na obszarze Polski wykonują pracę na podstawie umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorcy, a zatem obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, a dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Obowiązkowe dla menedżera zatrudnionego na takiej podstawie jest również ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Do celów ubezpieczeniowych osoba zatrudniona na podstawie kontraktu menedżerskiego (umowy cywilnoprawnej) podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na takich samych zasadach jak zleceniobiorca.

Zobacz: Składki ZUS dla nowych firm w 2015 roku

REKLAMA

Menedżer jest objęty obowiązkiem ubezpieczeń od dnia oznaczonego w kontrakcie menedżerskim jako dzień rozpoczęcia pracy do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tego kontraktu. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne menedżera, który podlega ubezpieczeniom na zasadach określonych dla zleceniobiorców, stanowi przychód z tytułu kontraktu menedżerskiego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jan K. zawarł ze spółką z o.o. kontrakt menedżerski, do którego stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Z uwagi na to, że Jan K. nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, z tytułu kontraktu menedżerskiego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Kontrakt w ramach działalności gospodarczej

REKLAMA

Zdarza się, że menedżer zawiera i wykonuje kontrakt w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Gdy umowa-zlecenie lub inna umowa o świadczenie usług jest realizowana przez zleceniobiorcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, tytuł do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego stanowi tylko ta działalność. ZUS stoi jednak na stanowisku, że nie dotyczy to kontraktu menedżerskiego, gdyż przychód z takiego kontraktu na podstawie przepisów podatkowych nie jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej, ale jako przychód z działalności wykonywanej osobiście. W ocenie ZUS, mimo że kontrakt menedżerski jest realizowany w ramach działalności gospodarczej, stanowi on tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej menedżer wykonuje tylko i wyłącznie usługi będące przedmiotem zawartego przez niego kontraktu i w związku z tym osiąga tylko przychody z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu przepisów podatkowych, zdaniem ZUS, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorca. Jeżeli natomiast oprócz przychodów z działalności wykonywanej osobiście menedżer osiąga również przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów podatkowych, to - zdaniem ZUS - mamy do czynienia ze zbiegiem dwóch tytułów ubezpieczeniowych, tj. umowy o świadczenie usług i działalności gospodarczej. W przypadku gdy w takiej sytuacji przychód z kontraktu menedżerskiego jest niższy od obowiązującej menedżera minimalnej podstawy wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej, obowiązkiem ubezpieczeń społecznych jest on objęty z tytułu działalności gospodarczej. Natomiast jeżeli przychód z kontraktu menedżerskiego jest co najmniej równy obowiązującej menedżera minimalnej podstawie wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej, menedżer podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu, który powstał najwcześniej.

Zobacz: Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2015

Przedstawione stanowisko ZUS co do kontraktu menedżerskiego wykonywanego w ramach działalności gospodarczej zostało odrzucone przez Sąd Najwyższy, który w wyroku z 9 grudnia 2008 r. (I UK 138/08) rozstrzygnął, że kontrakt menedżerski realizowany w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych, a co za tym idzie również tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Takim tytułem jest tylko i wyłącznie działalność gospodarcza.

Jeżeli zatem ZUS nakaże zgłosić do ubezpieczeń (jako zleceniobiorcę) menedżera realizującego kontrakt w ramach własnej działalności, od takiej decyzji organu rentowego przysługuje zainteresowanemu odwołanie do sądu. Jest prawdopodobne, że sąd podzieli stanowisko SN wskazane w orzeczeniu z 9 grudnia 2008 r. i uzna, że kontrakt menedżerski wykonywany w ramach działalności gospodarczej nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli zatem zainteresowany jest gotowy na ewentualny spór sądowy z ZUS, to może kierować się wskazaniami zawartymi w ww. wyroku z 9 grudnia 2008 r. Jeżeli natomiast chce uniknąć takiego sporu, powinien zastosować się do wskazań ZUS.

Zobacz: Wypłacanie świadczeń po śmierci pracownika

Menedżer jako pracownik

Czasami zdarza się też, że zawarty przez menedżera kontrakt menedżerski jest umową o pracę, gdyż praca na jego podstawie jest świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy (wyrok SN z 11 października 2005 r., I PK 42/05). W takim przypadku menedżer podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach określonych dla pracowników. Oznacza to, że obowiązkowe są dla niego zarówno wszystkie ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek tych ubezpieczeń istnieje od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.

Jeżeli kontrakt menedżerski zostanie zakwalifikowany jako umowa o pracę, to osoba go wykonująca podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach obowiązujących pracowników.

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA