REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczenie PIT - 16

Katarzyna Miazek
Katarzyna Miazek
Dominik Mędrzycki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów szykuje zmianę dla przedsiębiorców wybierających opodatkowanie kartą podatkową. Wypełnienie wniosku o zastosowanie opodatkowanie w formie karty podatkowej ma zajmować mniej czasu. Zgodnie z planem, nowy formularz PIT-16 ma obowiązywać już od stycznia 2014 r.

Do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej obowiązany jest każdy, kto od 2014 r. chciałby rozliczać się na takich zasadach. Wniosek zgłoszeniowy PIT-16 można złożyć także drogą elektroniczną i to bez wymaganego kwalifikowanego podpisu elektronicznego (zatwierdzany jest danymi autoryzacyjnymi). Ułatwieniem jest interaktywny wniosek, jaki znaleźć można na stronie ministerstwa finansów www.e-deklaracje.gov.pl.

REKLAMA

W nowym wzorze wniosku proponuje się przede wszystkim ograniczenie zakresu danych identyfikacyjnych. Propozycja usunięcia wybranych okienek związana jest z wejściem w życie z dniem 1 września 2011 r. przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw, a także z uruchomieniem Centralnego Rejestru Podatników.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Mniej danych


Przede wszystkim w PIT-16 skrócona miałaby zostać część B, identyfikująca przedsiębiorcę. Projekt rezygnuje z części B.2. dotyczącej adresu zamieszkania, pozostawiając do uzupełnienia jedynie imię i nazwisko oraz datę urodzenia podatnika. Ze względu na założenie Krajowej Ewidencji Podatników (Centralnego Rejestru Podatników) urzędy skarbowe mają bezpośredni dostęp do danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych podatników i płatników. Podawanie danych adresowych na wniosku zatem, wydaje się być zbędne, gdyż podatnicy mają obowiązek zgłaszania i aktualizacji danych (m.in. adresu zamieszkania) właśnie w tej krajowej ewidencji.


Bez niepotrzebnych obliczeń


W części C, w której należy zaznaczyć, od kiedy podatnik chce stosować kartę podatkową, nie trzeba by było już podawać wysokości deklarowanej co miesiąc kwoty. W karcie podatkowej wysokość podatku ustalana jest bowiem decyzją konstytutywną wydawaną przez urząd skarbowy, a informacji tej fiskus nie wykorzystuje na potrzeby pomiaru podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Zmiany w OFE bez znaczenia dla przedsiębiorców


Pracownicy po numerze PESEL lub NIP


W projekcie nowej deklaracji PIT-16 doprecyzowana została również rubryka D, która przedstawia dane dotyczące działalności. W sekcji D.3.1. pozycje zawierające „datę urodzenia (dzień-miesiąc-rok)” zastąpiono pozycjami „identyfikator podatkowy NIP/numer PESEL”. W podpunkcie D.3.2. mówiącym o danych wspólników lub pracowników przedsiębiorcy, od stycznia należałoby dodatkowo wskazać, czy podana osoba jest wspólnikiem, czy podatnikiem. Kolejne okienka, D.3.3., D.3.4., D.3.5. oraz D.3.6. zostały w projekcie uzupełnione o nr PESEL lub NIP osoby zatrudnionej w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy lub zatrudnionego bezrobotnego studenta czy pozostałych pracowników.


Zobacz: Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową


Zamieszczona stosowna klauzula


Ministerstwo proponuje także zastąpienie dotychczasowego oświadczenia zawartego na końcu formularza o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością, pouczeniem o odpowiedzialności przewidzianej w Kodeksie karnym skarbowym za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie.  Niezależnie od tego, że odpowiedzialność karna skarbowa nie jest uzależniona od zawarcia takiego pouczenia w formularzu podatkowym wypełnianym przez podatnika, resort decyduje się na taką formę dla podniesienia poczucia lojalności organów podatkowych wobec wnioskodawcy.


Zobacz: Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA