REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieprawidłowe klauzule w umowach o pracę

Magdalena Przybysz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę jest źródłem praw i obowiązków stron stosunku pracy, dlatego też jej postanowienia powinny uwzględniać wolę stron i charakteryzować się poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa pracy. Postanowienia umów o pracę mniej korzystne dla pracownika niż wynikające z przepisów prawa pracy są nieważne i zamiast nich stosuje się odpowiednio te przepisy.

Poniżej zostały przedstawione przykładowe nieprawidłowe postanowienia.

REKLAMA

REKLAMA


Przepisy prawa pracy nie wskazują limitów czasowych, tj. na jaki okres może zostać zawarta umowa o pracę na czas określony. Brak stosownej regulacji ustawowej prowadzi do tego, że niejednokrotnie pracodawcy proponują pracownikom zawieranie umów o pracę na czas określony, np. na 8 lat. Powszechnie przyjmuje się jednak, że zawieranie długoterminowych umów o pracę na czas określony stanowi ograniczenie uprawnień pracowniczych związanych z umowami zawartymi na czas nieokreślony. Zawarcie terminowej umowy o pracę np. na 10 lat jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem takiej umowy i jej postanowienia w tym zakresie są nieważne na podstawie art. 18 § 2 k.p. w zw. z art. 8 k.p. Taka umowa zostanie uznana za zawartą na czas nieokreślony.


W trakcie nawiązywania stosunku pracy zwłaszcza kobiety powinny sprawdzać, czy przyszły pracodawca - wbrew przepisom - nie zawarł w umowie klauzuli, na podstawie której pracownik zrzeka się np. prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Klauzula taka z mocy prawa jest nieskuteczna, umowa o pracę nie może ograniczyć uprawnień pracownika, jakie przewiduje Kodeks pracy. Jednak pracodawcy liczą na to, że pracownicy nie zdają sobie z tego sprawy i nie będą starać się o obniżenie wymiaru etatu.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA


Na mocy art. 7 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Przepis ten wyłącza możliwość stosowania wobec pracowników tymczasowych umów na okres próbny, jak również umów na czas nieokreślony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę (art. 84 k.p.). Zakaz ten dotyczy zarówno całości, jak i części wynagrodzenia. Jeżeli w umowie o pracę pracownik zrzekłby się prawa do całości bądź części wynagrodzenia, to czynność taka będzie nieważna. Skutkiem tego jest ciążący na pracodawcy obowiązek wypłaty pracownikowi wynagrodzenia, do którego prawa ten ostatni się zrzekł. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych jest wynagrodzeniem za pracę w ścisłym tego słowa znaczeniu, a zatem niedopuszczalne (nieważne) jest zrzeczenie się przez pracownika prawa do tego świadczenia, chociażby w chwili zawarcia porozumienia było ono nieskonkretyzowane i niepewne (zrzeczenie dokonane na przyszłość).


Zobacz: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?


Co do zasady w podstawowym systemie czasu pracy niedopuszczalne jest zobligowanie pracownika w umowie o pracę do świadczenia pracy powyżej norm określonych w art. 129 § 1 k.p., tj. powyżej 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Niedopuszczalne jest planowanie godzin nadliczbowych już w samej umowie o pracę.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA