reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jakie opodatkowanie wybierają polskie firmy?

Jakie opodatkowanie wybierają polskie firmy?

Dane za 2012 rok pokazują, że najszybciej rośnie grupa osób rozliczających się wg skali podatkowej. Pozytywne tendencje widać też w podatku liniowym. Stabilna i najbardziej liczna jest jednak grupa przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. Danych o karcie podatkowej na razie nie ma.

Opodatkowanie polskich firm


Opublikowane przez Ministerstwo Finansów dane oparte są na zeznaniach rocznych za 2012 r. Obejmują one przedsiębiorców stosujących ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy oraz skalę podatkową. Ta ostatnia grupa jest jednak niepełna, gdyż nie uwzględnia przedsiębiorców, którzy obok działalności gospodarczej, uzyskują też dochody z innych źródeł (np. pracy na etacie czy wynajmu mieszkania). Dane MF nie obejmują ponadto podatników rozliczających się kartą podatkową.

 

*Grupa przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową obejmuje tylko tych, którzy nie uzyskali przychodów z innych źródeł

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Wyraźnie więcej przedsiębiorców „na skali”


Dane o liczbie podatników rozliczających się według skali z ostatnich pięciu lat (2008-2012) pokazują, że systematycznie rośnie liczba przedsiębiorców rozliczających się w ten sposób (i osiągających wyłącznie dochody z działalności gospodarczej). W ostatnich 5 latach grupa ta zwiększyła się aż o 37%. Niepełne dane MF sugerują, że jest to najmniej liczna grupa podatników-przedsiębiorców - w 2012 r. było to 332 tys. przedsiębiorców. Gdyby jednak uwzględnić osoby, które uzyskały dochody również z innych źródeł (jest ich łącznie 8 852 848, tj. 36,91%) proporcje te uległyby znaczącej zmianie.

 


Zobacz: Czy można odzyskać zapłacony podatek?

Liniowy powoli zyskuje popularność

W 2012 r. z możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej wg stawki 19% skorzystało ok. 429 tys. podatników. Jest to o ok. 4,5% więcej niż w roku 2011, w którym tę formę rozliczenia z fiskusem wybrało prawie 411 tys. przedsiębiorców i o 9,5% więcej w zestawieniu z 2009 r. Odnosząc jednak dane za 2012 r. do roku 2008 widać za7-proc. spadek. Łączy się on ze zmianą stawek podatku płaconego - z obowiązujących w 2008 r. 19%, 30% i 40%, od 2009 r. stawki spadły do 18% i 32%. W efekcie dla wielu przedsiębiorców atrakcyjna wcześniej 19-proc. stawka liniowa przestała być opłacalna, gdy podatnik uzyskiwał niższe dochody (tj. do 85 528 zł, czyli mieszczące się w I przedziale skali podatkowej, do których od 2009 r. zastosowanie ma 18% stawka).

 

Ta forma opodatkowania opłaca się, gdy dochody wynoszą co najmniej ok. 99 tys. zł. Granica opłacalności rozliczenia podatkiem liniowym może przesunąć się jednak, gdy przedsiębiorca mógłby skorzystać z ulg podatkowych lub preferencyjnych form opodatkowania, na jakie pozwala skala podatkowa. 

 
Zobacz:
Kiedy ująć w KPiR dostawę towarów handlowych


Ryczałt ze stałą grupą zwolenników


Jeszcze więcej bo ok. 543 tys. przedsiębiorców wybrało w 2012 r. opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jest to najbardziej stabilna, jeśli chodzi o liczbę przedsiębiorców, forma opodatkowania (wahania pomiędzy poszczególnymi latami są nieznaczne). 

 

 
Zobacz: Kara porządkowa w 2014 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Taxways

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama