reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kara porządkowa w 2014 r.

Kara porządkowa w 2014 r.

Wysokość kary porządkowej w 2014 r., w przypadku niedostosowania się do wytycznych Urzędu Skarbowego podczas postępowania podatkowego nie ulegnie zmianie. Wobec tego maksymalna wysokość tej kary pozostanie na poziomie 2 800 zł.

Organy podatkowe są uprawnione do nakładania kar porządkowych w celu zdyscyplinowania uczestników postępowania. Regulacje dotyczące tych kar znajdują się w art. 262 ordynacji podatkowej, które wskazują na określony, zamknięty krąg podmiotów, wobec których można zastosować kary porządkowe. Istotne jest, aby wszystkie zawiadomienia bądź wezwania organu były sporządzone prawidłowo.


Zasady wymierzania kar


Ukaraniu mogą podlegać jedynie określone podmiotu w związku z niedopełnieniem nałożonych na nie obowiązków. Wobec tego wskazana regulacja dotyczy stron, pełnomocnika strony, świadka lub biegłego, którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego:


1) nie stawili się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, mimo że byli do tego zobowiązani, lub

2) bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin lub udziału w innej czynności, lub

3) bez zezwolenia tego organu opuścili miejsce przeprowadzenia czynności przed jej zakończeniem.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Podatki


Jednakże samo niezastosowanie przez organ środków dyscyplinujących świadka, przewidzianych w art. 262 ordynacji podatkowej nie może przesądzać o istotnym naruszeniu przepisów postępowania, narusza tylko powagę organu, który uprzedza osobę wzywaną w charakterze świadka o grożącej jej odpowiedzialności (wyr. NSA, II FSK 564/07). Należy pamiętać, że katalog czynności zagrożonych karą porządkową stanowi katalog zamknięty. Oznacza to, iż nie można go rozszerzyć na inne czyny, niż wymienione, nawet gdyby ich zajście utrudniało prowadzenie postępowania lub hamowało jego tok (wyr. NSA, I SA/Po 533/01).


Wysokość kary w 2014 r.


Maksymalna wysokość kary porządkowej ustalana jest w drodze obwieszczenia Ministra właściwego do spraw finansów publicznych w porozumieniu z Prezesem GUS, do dnia 15 sierpnia danego roku. Podwyższenie kwoty następuje w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych dwóch kwartałach danego roku w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, a jeżeli wskaźnik ten ma wartość ujemną, kwota nie ulega zmianie. W 2013 r. wskazana maksymalna wysokość to 2 800 zł. W 2014 r. kwota ta nie ulegnie zmianie i utrzyma się na poziomie 2 800 zł.


Na podstawie art. 262 § 6 ordynacji, organ podatkowy może uchylić postanowienie nakładające karę porządkową, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o nałożeniu kary i uznać za usprawiedliwione niestawiennictwo lub niewykonanie innych obowiązków.


Zobacz również:
Urząd Skarbowy zajmie nieruchomość nawet, gdy nie minął termin płatności podatku

reklama

Czytaj także

Autor:

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama