REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od środków transportowych w 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Rada Gminy zobowiązana jest do określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. Górne granice kwot tego podatku określane są corocznie przez Ministra Finansów i publikowane w obwieszczeniu. Jaka będzie maksymalna wysokość podatku w 2014 r.?

Rada Gminy na podstawie art. 10 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2010.95.613 -j.t.) w drodze uchwały określa wysokość stawek podatkowych podatku od środków transportowych. Wskazaną uchwałę, dla swej ważności Rada zobowiązana jest opublikować w wojewódzkim dzienniku urzędowym, gdyż stanowi ona akt prawa miejscowego. Uchwalone stawki podatkowe obowiązują w czasie całego danego roku podatkowego, w którym zostały uchwalone, niezależnie od terminu, w którym zostały uchwalone. Jeżeli Rada Gminy nie podejmie takiej uchwały, wówczas obowiązek podatkowy nie przekształci się w zobowiązanie podatkowe konkretnych podmiotów do zapłaty podatku od środków transportowych. W konsekwencji podatnicy nie będą w stanie zapłacić stosownej kwoty podatku, mimo istnienia obowiązku podatkowego. Stawki podatkowe uchwalone przez Radę Gminy nie mogą być wyższe niż maksymalna wysokość stawek przedstawionych w obwieszczeniu  Ministra Finansów.

REKLAMA


Zmiany stawek w trakcie roku podatkowego


W trakcie roku podatkowego dość często zachodzi konieczność zmiany wysokości uchwalonych stawek podatkowych. Powodem takich działań jest najczęściej potrzeba zwiększenia dochodów budżetu gminy bądź obniżenia kwot podatków jednej z grup podatników. Nadmienić należy, iż w trakcie roku podatkowego stawki podatkowe mogą ulegać zmniejszeniu, nie mogą zaś zostać zwiększone., bowiem podniesienie narażałoby podatnika na znaczne obciążenie finansowe, na które nie był przygotowany na początku roku podatkowego. W przypadku nieuchwalenia stawek podatkowych na dany rok, stosuje się odpowiednio stawki z roku poprzedniego. Jednakże w odniesieniu do podatku od środków transportowych, jeśli stawki minimalne dla poszczególnych rodzajów pojazdów są wyższe od stawek uchwalonych na rok poprzedzający rok podatkowy - stosuje się odpowiednie stawki wynikające z załączników nr 1-3 do ustawy (art. 20a ustawy).


Zobacz również:
Nieznaczny wzrost podatku od nieruchomości


Maksymalna wysokość stawek w 2014 r.


Górna granica kwoty podatku od środków transportowych w 2014 r. nie może przekroczyć:


1) od samochodu ciężarowego, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie - 818,17 zł,

b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie - 1.364,92 zł,

c) powyżej 9 ton - 1.637,89 zł;


2) od samochodu ciężarowego - 3.125,56 zł - z tym że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 1 do ustawy;


3) od ciągnika siodłowego lub balastowego - 1.910,85 zł;


4) od ciągnika siodłowego lub balastowego, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów:


a) do 36 ton włącznie - 2.415,84 zł,

b) powyżej 36 ton - 3.125,56 zł


1. - z tym że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 2 do ustawy;


5) od przyczepy lub naczepy - 1.637,89 zł;


6) od przyczepy lub naczepy, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów:


a) do 36 ton włącznie - 1.910,85 zł,

b) powyżej 36 ton - 2.415,84 zł


2. - z tym że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w załączniku nr 3 do ustawy;


7) od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia:


a) mniejszej niż 30 miejsc - 1.910,85 zł,

b) równej lub wyższej niż 30 miejsc - 2.415,84 zł.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA