reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Niższy podatek dla przedsiębiorcy - studenta

Niższy podatek dla przedsiębiorcy - studenta

Przedsiębiorca będący studentem może zaliczyć wydatki związane ze studiami w koszty firmy, dzięki czemu ma szansę obniżyć podatek nawet o kilka tysięcy złotych. Musi jednak udowodnić fiskusowi, że studia mają ścisły związek z prowadzoną działalnością.

Przedsiębiorca na studiach


Jesień to zarówno otwarcie roku akademickiego na studiach magisterskich czy podyplomowych, jak i czas, w którym ruszają wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, na przykład językowe czy branżowe. Na uczestnictwo w nich decydują się także przedsiębiorcy, którzy planują dokształcić się w danej dziedzinie, często powiązanej z profilem działalności firmy. W takiej sytuacji prowadzący działalność gospodarczą mają możliwość zaliczenia w koszty przedsiębiorstwa wydatków związanych z dokształcaniem - wynika z licznych interpretacji indywidualnych, wydanych w podobnych sprawach. Efektem zaliczenia tych wydatków w koszty jest obniżenie podstawy do opodatkowania, a w rezultacie - podatku dochodowego.

Wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie ma w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), ale niezależnie od tego przedsiębiorca, który myśli o zaliczeniu ich w koszty, musi również wykazać, że dokształcanie ma ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i przyczynia się do wzrostu przychodów jego firmy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Podatek obniżą studia magisterskie...


Z interpretacji podatkowych wynika, że kosztem podatkowym mogą być między innymi studia magisterskie. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dn. 29 grudnia 2010 r. (sygn.: IBPBI/1/415-1020/10/SK). Przychylną opinię uzyskał student politechniki na kierunku logistyka (z tytułem technika spedytora), zarejestrowany jako prowadzący działalność gospodarczą obejmującą transport drogowy towarów. Student argumentował, że „w przyszłości zamierza rozwijać firmę, poszerzać zakres działania i zatrudniać pracowników”, a studia na kierunku logistyka pozwolą mu „efektywniej zarządzać przedsiębiorstwem oraz zasobami ludzkimi”. Logistyka bowiem, jak stwierdził, „jest podstawowym elementem współczesnego systemu transportu oraz spedycji, przez co jest niezbędna do rozwoju firmy w kierunku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych”.


... a także podyplomowe i doktoranckie


Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przyznał także rację podatniczce, która chciała rozpocząć naukę na rocznych studiach podyplomowych o kierunku dietetyka, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie porad i szkoleń w zakresie zdrowia (interpretacja z dn. 23 września 2011 r., sygn..: IBPBI/1/415-742/11/AP). Wnioskodawczyni nie posiadała wykształcenia w kierunku dietetyka, musiała więc zatrudniać specjalistów w tej dziedzinie. We wniosku argumentowała między innymi, że studia podyplomowe na takim kierunku ułatwią „dokonywanie oceny sposobu wykonywania pracy zatrudnianych przez nią dietetyków, co da jej możliwości lepszego zarządzania czasem i organizacją pracy i pozwoli na doskonalsze funkcjonowanie firmy, co z pewnością przełoży się na wysokość uzyskiwanych dochodów”.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Taxways
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama