reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w świadczeniach zdrowotnych dopiero od 2014 r.

Zmiany w świadczeniach zdrowotnych dopiero od 2014 r.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych miała wejść w życie 25 października. Wprowadzałaby zmiany dotyczące możliwości korzystania z opieki zdrowotnej za granicą. Jednakże projekt zmian zacznie obowiązywać prawdopodobnie od marca 2014 r.

Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło jednak na czas przygotować projektu tej ustawy, dlatego przepisy wejdą w życie najwcześniej w marcu przyszłego roku. Do tego czasu, pacjenci leczący się poza granicami kraju, nadal nie będą mogli skorzystać z uprawnienia do refundacji leczenia.


Dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Zofia Wilczyńska zaznacza, że dopóki ustawa nie wejdzie w życie, NFZ nie będzie mógł pokrywać kosztów leczenia Polaków przebywających poza krajem.


Z tą opinią nie zgadza się prezes Fundacji Watch Health Care Krzysztof Łanda. Twierdzi, że dysponuje ekspertyzami prawnymi, które jednoznacznie wskazują na nadrzędność prawa unijnego wobec prawa poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. - To, że resort zdrowia nie zdążył przygotować ustawy, nie może być powodem odebrania polskiemu pacjentowi możliwości refundacji leczenia za granicą - powiedział Krzysztof Łanda.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Wilczyńska zwraca jednak uwagę, że przepisy dyrektywy transgranicznej nie są sformułowane w sposób jasny, a tym samym pozostawiają możliwość doprecyzowania w przepisach krajowych każdego z państw wspólnoty.


Zgodnie z założeniami projektu ustawy, możliwość uzyskania przez pacjentów zwrotu kosztów leczenia w innych państwach UE będzie dotyczyła wyłącznie świadczeń gwarantowanych w Polsce. Kwota zwrotu będzie równa stawce, jaką NFZ płaci świadczeniodawcom za podobne procedury medyczne wykonywane w Polsce.


Nowe przepisy narzuca Polsce Unia Europejska, według której państwa członkowskie do 25 października powinny dostosować przepisy krajowe do dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej.


Zobacz również: Wspólny wzór deklaracji podatkowej VAT w całej UE

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama