Zmiany w świadczeniach zdrowotnych dopiero od 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło jednak na czas przygotować projektu tej ustawy, dlatego przepisy wejdą w życie najwcześniej w marcu przyszłego roku. Do tego czasu, pacjenci leczący się poza granicami kraju, nadal nie będą mogli skorzystać z uprawnienia do refundacji leczenia.
Dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Zofia Wilczyńska zaznacza, że dopóki ustawa nie wejdzie w życie, NFZ nie będzie mógł pokrywać kosztów leczenia Polaków przebywających poza krajem.
Z tą opinią nie zgadza się prezes Fundacji Watch Health Care Krzysztof Łanda. Twierdzi, że dysponuje ekspertyzami prawnymi, które jednoznacznie wskazują na nadrzędność prawa unijnego wobec prawa poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. - To, że resort zdrowia nie zdążył przygotować ustawy, nie może być powodem odebrania polskiemu pacjentowi możliwości refundacji leczenia za granicą - powiedział Krzysztof Łanda.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Wilczyńska zwraca jednak uwagę, że przepisy dyrektywy transgranicznej nie są sformułowane w sposób jasny, a tym samym pozostawiają możliwość doprecyzowania w przepisach krajowych każdego z państw wspólnoty.
REKLAMA
Zgodnie z założeniami projektu ustawy, możliwość uzyskania przez pacjentów zwrotu kosztów leczenia w innych państwach UE będzie dotyczyła wyłącznie świadczeń gwarantowanych w Polsce. Kwota zwrotu będzie równa stawce, jaką NFZ płaci świadczeniodawcom za podobne procedury medyczne wykonywane w Polsce.
Nowe przepisy narzuca Polsce Unia Europejska, według której państwa członkowskie do 25 października powinny dostosować przepisy krajowe do dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej.
Zobacz również: Wspólny wzór deklaracji podatkowej VAT w całej UE
REKLAMA
REKLAMA