reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wspólny wzór deklaracji podatkowej VAT w całej UE

Wspólny wzór deklaracji podatkowej VAT w całej UE

Komisja Europejska zaproponowała standardową deklarację VAT, jaka miałaby obowiązywać na terenie całej Unii. Jeden wzór deklaracji podatkowej miałby zastąpić 28 krajowych. Bruksela przekonuje, że przyczyni się to do ograniczenia biurokracji i poprawi przestrzeganie przepisów podatkowych. 

Jednolita deklaracja podatkowa VAT


Co roku unijni podatnicy składają 150 milionów deklaracji VAT. Format krajowych deklaracji, wymagane w nich informacje oraz terminy ich składania znacząco różnią się jednak w poszczególnych państwach członkowskich. „W najlepszym wypadku różnice te są kosztowne i uciążliwe, w najgorszym - powstrzymują przedsiębiorstwa przed rozwojem działalności w innych krajach Unii ” - mówił komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta. Stąd propozycja Komisji, by utworzyć jednolity zestaw wymogów w tym zakresie. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Standardowa deklaracja VAT będzie obejmować tylko 5 obowiązkowych rubryk do wypełnienia przez podatników, w przeciwieństwie do nawet 100, wymaganych dziś w niektórych krajach. Zniesiony ma zostać także obowiązek składania rocznych deklaracji. Przedsiębiorstwa będą musiały wypełniać je co miesiąc. Komisarz Szemeta przekonywał , że takie rozwiązania będą korzystne zarówno dla firm jak i dla rządów. „Przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z uproszczonych procedur, mniejszych kosztów i ograniczonej biurokracji. Rządy otrzymają nowe narzędzie służące do poprawy przestrzegania przepisów podatkowych” - podkreślał Szemeta. 

Według szacunków Komisji Europejskiej, nowa deklaracja VAT może przyczynić się do zmniejszenia kosztów europejskich firm o 15 miliardów euro rocznie.

Zobacz: Podstawa zwolnienia z VAT musi znaleźć się na fakturze

reklama

Czytaj także

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama