REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe kary za wykroczenia skarbowe od 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Wraz ze wzrostem wysokości płacy minimalnej, od 2014 r. wzrosną kary za wykroczenia skarbowe. Za niedopełnienie obowiązków podatkowych, sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny nawet do 16 milionów złotych.

Najczęściej stosowaną karą za wykroczenia skarbowe jest kara grzywny wymierzana w stawkach dziennych, w zależności od sytuacji materialnej sprawców orzekana jest w odpowiedniej wysokości. Określenie wysokości kary następuje w dwóch etapach poprzez wymierzenie odpowiedniej ilości stawek dziennych sprawcy według zasad ogólnych ustalania stawek oraz przez określenie wysokości jednej stawki. Zgodnie z art. 23 § 1 kodeksu skarbowego sąd może wymierzyć karę grzywny w wysokości od 10 do 720 stawek dziennych. Limit stawek wymierzany na podstawie wyroku nakazowego. Przy wymierzaniu grzywny sąd bierze pod uwagę wysokość dochodów sprawcy, możliwości zarobkowe, sytuację majątkową, warunki osobiste oraz warunki rodzinne.

REKLAMA


Zadaj pytanie na naszym FORUM!!!


Granice wymierzania kary w 2014 r.


Regulacja art. 48 § 1 k.s. określa dolne i górne granice ustawowego zagrożenia karą grzywny. Dolna granica ustawowego zagrożenia wynosi jedną dziesiątą wysokości minimalnego wynagrodzenia. Należy pamiętać, iż kwota minimalnego wynagrodzenia jest wartością zmienną, wobec czego przy wymierzaniu kary punktem wyjścia dla dokonania stosownych obliczeń stawki dziennej grzywny na podstawie art. 23 § 3 k.k.s. jest kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w czasie popełnienia przypisanego czynu (wyr. SN, II KK 259/11). W związku z podwyższeniem płacy minimalnej od 2014 r. do 1680 zł, dolna granica ustawowego zagrożenia kary grzywny będzie wynosić 168 zł (w 2013 r. stanowiła 160 zł). Limitem górnej granicy jest dwudziestokrotność wysokości płacy minimalnej, wobec czego w 2014 r. będzie wynosić 33 600 zł (w 2013 r. - 32 000 zł). Ważne jest, iż na poczet kary sąd zalicza okres rzeczywistego pozbawienia wolności, jeżeli dokonano zatrzymania osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia skarbowego. Przyjmuje się, że jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności jest równy od jednej pięćsetnej do jednej pięćdziesiątej górnej granicy ustawowego zagrożenia karą grzywny.


Wysokość mandatu za wykroczenie


Art. 48 § 2 reguluje kwestię związaną z nałożeniem kary grzywny w drodze mandatu karnego. Na jego podstawie organ podatkowy może wystawić mandat w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od 2014 r. kwota mandatu nie będzie mogła przekraczać 3360 zł. Ponadto sąd może nałożyć karę grzywny w trybie wyroku nakazowego, wówczas wysokość tej kary nie będzie mogła przekraczać dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Od 2014 r. w trybie nakazowym sąd wymierzy karę do kwoty 16 800 zł.


Zobacz również:
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA