REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe kary za wykroczenia skarbowe od 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Wraz ze wzrostem wysokości płacy minimalnej, od 2014 r. wzrosną kary za wykroczenia skarbowe. Za niedopełnienie obowiązków podatkowych, sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny nawet do 16 milionów złotych.

Najczęściej stosowaną karą za wykroczenia skarbowe jest kara grzywny wymierzana w stawkach dziennych, w zależności od sytuacji materialnej sprawców orzekana jest w odpowiedniej wysokości. Określenie wysokości kary następuje w dwóch etapach poprzez wymierzenie odpowiedniej ilości stawek dziennych sprawcy według zasad ogólnych ustalania stawek oraz przez określenie wysokości jednej stawki. Zgodnie z art. 23 § 1 kodeksu skarbowego sąd może wymierzyć karę grzywny w wysokości od 10 do 720 stawek dziennych. Limit stawek wymierzany na podstawie wyroku nakazowego. Przy wymierzaniu grzywny sąd bierze pod uwagę wysokość dochodów sprawcy, możliwości zarobkowe, sytuację majątkową, warunki osobiste oraz warunki rodzinne.

REKLAMA


Zadaj pytanie na naszym FORUM!!!


Granice wymierzania kary w 2014 r.


Regulacja art. 48 § 1 k.s. określa dolne i górne granice ustawowego zagrożenia karą grzywny. Dolna granica ustawowego zagrożenia wynosi jedną dziesiątą wysokości minimalnego wynagrodzenia. Należy pamiętać, iż kwota minimalnego wynagrodzenia jest wartością zmienną, wobec czego przy wymierzaniu kary punktem wyjścia dla dokonania stosownych obliczeń stawki dziennej grzywny na podstawie art. 23 § 3 k.k.s. jest kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w czasie popełnienia przypisanego czynu (wyr. SN, II KK 259/11). W związku z podwyższeniem płacy minimalnej od 2014 r. do 1680 zł, dolna granica ustawowego zagrożenia kary grzywny będzie wynosić 168 zł (w 2013 r. stanowiła 160 zł). Limitem górnej granicy jest dwudziestokrotność wysokości płacy minimalnej, wobec czego w 2014 r. będzie wynosić 33 600 zł (w 2013 r. - 32 000 zł). Ważne jest, iż na poczet kary sąd zalicza okres rzeczywistego pozbawienia wolności, jeżeli dokonano zatrzymania osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia skarbowego. Przyjmuje się, że jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności jest równy od jednej pięćsetnej do jednej pięćdziesiątej górnej granicy ustawowego zagrożenia karą grzywny.


Wysokość mandatu za wykroczenie


Art. 48 § 2 reguluje kwestię związaną z nałożeniem kary grzywny w drodze mandatu karnego. Na jego podstawie organ podatkowy może wystawić mandat w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od 2014 r. kwota mandatu nie będzie mogła przekraczać 3360 zł. Ponadto sąd może nałożyć karę grzywny w trybie wyroku nakazowego, wówczas wysokość tej kary nie będzie mogła przekraczać dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Od 2014 r. w trybie nakazowym sąd wymierzy karę do kwoty 16 800 zł.


Zobacz również:
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA