REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy i delegacje służbowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma przepisu, który by wskazywał, że czas spędzony na obowiązkowych zajęciach przez pracownika podnoszącego kwalifikacje z inicjatywy albo za zgodą zakładu uwzględniamy w jego czasie pracy. Jak wygląda kwestia czasu pracy i delegacji służbowych pracownika podnoszącego kwalifikacje? 

Pracodawcy wciąż borykają się z trudnościami dotyczącymi wliczania bądź nie danego rodzaju szkolenia do czasu pracy. Wśród specjalistów prawa pracy wykształciła się jednak praktyka na ten temat. Przede wszystkim nie ma wątpliwości, że do czasu pracy na pewno wliczane są obowiązkowe szkolenia o bezpieczeństwie i higienie pracy.

REKLAMA

Ponadto eksperci prawa pracy nakazują uwzględniać w czasie pracy szkolenia organizowane poza normalnymi godzinami roboczymi pracowników (np. w weekendy), w których pracownik musi uczestniczyć na polecenie pracodawcy (zob. uzasadnienie wyroku SN z 4 października 2007 r., I PK 110/07, OSNP 2008/21-22/310). W takiej sytuacji pracownikowi należą się odpowiednio standardowe rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę dla niego w dniu wolnym, który jest 6. kolejnym dniem tygodnia, bądź za pracę w niedzielę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


PRZYKŁAD


Producent części elektronicznych do sprzętu AGD wdraża etapami nowoczesne urządzenia wytwarzające, przy których będzie pracować większość robotników. Na polecenie pracodawcy dyrektor hali organizuje dla nich instruktaże obsługi maszyn. Aby nie zakłócać cyklu produkcyjnego, szkolenia odbywają się po 4 godziny w soboty i niedziele, które są w firmie dniami wolnymi od pracy. Udział w szkoleniach jest obowiązkowy. Skoro szkolenia są przeprowadzane na polecenie pracodawcy, należy je w całości wliczać do czasu pracy skierowanych na nie osób. Za szkolenie przypadające w sobotę, która jest 6. wolnym od pracy dniem tygodnia, każdemu pracownikowi trzeba oddać cały dzień wolny (choć szkolenie trwało tylko 4 godziny) do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Natomiast w zamian za instruktaż odbyty w niedzielę pracownikom przysługuje normalne wynagrodzenie i cały dzień wolny, którego należy udzielić w ciągu 6 dni poprzedzających bądź następujących po tej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego. Gdy podwładny nie jest w stanie wziąć takiego dnia wolnego w podanych terminach, należy mu się - oprócz normalnego wynagrodzenia - dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę niedzielnego kursu (art. 15111 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz:
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

REKLAMA


Powszechny jest również pogląd, że w ramach czasu pracy realizuje się praktyczne szkolenia pracowników mające na celu lepsze przygotowanie do wykonywania obowiązków służbowych. W uzasadnieniu wyroku SN czytamy: „Szkolenia mogą się odbywać poza stosunkiem pracy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem zadań pracowniczych” (uzasadnienie wyroku SN z 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSNP 2005/17/265). Zdaniem Sądu Najwyższego, pozostałym formom edukacji pracowników przyświeca wyłącznie cel szkoleniowy i dlatego realizuje się je poza czasem pracy. Ich program nie ma bowiem aspektów praktycznych, związanych zwłaszcza z wykonywaniem zajęć na stanowisku pracy w zakładzie pracy. Dotyczy to zwłaszcza szkolenia przez naukę w szkole, a także studiów podyplomowych, kursów i seminariów. W tym przypadku pracownikowi przysługuje wyłącznie urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy.


Na podobnych zasadach należy kwalifikować odbywane przez pracowników szkolenia do delegacji służbowych. Podróżą służbową jest m.in. uczestnictwo pracownika w praktycznym szkoleniu obowiązkowym na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba zakładu, lub poza miejscem stałego zamieszkania pracownika (art. 775 k.p.). W takiej sytuacji przysługują mu wszystkie należności z tytułu delegacji służbowej, np. dieta żywieniowa, zwrot kosztów dojazdu, przejazdu, noclegu.


Zobacz:
Przerwa w pracy przyznana pracownikowi przez pracodawcę


PRZYKŁAD


We wrześniu 2013 r. pracownica podpisała umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Na naukę musi dojeżdżać do innego miasta, odległego od miejsca jej zamieszkania o 200 km. W umowie pracodawca zobowiązał się do zwracania kosztów przejazdu na zajęcia i wyżywienia w wysokości określonej w przepisach o krajowych podróżach służbowych. W celu rozliczenia tych kosztów pracodawca będzie wystawiał zatrudnionej druk „Polecenie wyjazdu służbowego”. Takie postanowienie umowne i procedura nie powodują, że edukacja jest zaliczana do obowiązków pracownicy i że czas na nią poświęcony stanowi delegacje służbową. Tym bardziej pracownica nie będzie mogła domagać się zaliczenia nauki do czasu pracy. Takie postanowienie umowne jest jedynie wyrazem stosowania sprawdzonej i wygodnej metody rozliczania refundacji kosztów szkoleń. Takie stanowisko wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 20 kwietnia 2006 r. (I UK 260/05, OSNP 2007/9-10/140), która zapadła wprawdzie pod rządami poprzednich przepisów, ale nie straciła na aktualności.


Zobacz:
Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA