REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy i delegacje służbowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma przepisu, który by wskazywał, że czas spędzony na obowiązkowych zajęciach przez pracownika podnoszącego kwalifikacje z inicjatywy albo za zgodą zakładu uwzględniamy w jego czasie pracy. Jak wygląda kwestia czasu pracy i delegacji służbowych pracownika podnoszącego kwalifikacje? 

Pracodawcy wciąż borykają się z trudnościami dotyczącymi wliczania bądź nie danego rodzaju szkolenia do czasu pracy. Wśród specjalistów prawa pracy wykształciła się jednak praktyka na ten temat. Przede wszystkim nie ma wątpliwości, że do czasu pracy na pewno wliczane są obowiązkowe szkolenia o bezpieczeństwie i higienie pracy.

REKLAMA

Ponadto eksperci prawa pracy nakazują uwzględniać w czasie pracy szkolenia organizowane poza normalnymi godzinami roboczymi pracowników (np. w weekendy), w których pracownik musi uczestniczyć na polecenie pracodawcy (zob. uzasadnienie wyroku SN z 4 października 2007 r., I PK 110/07, OSNP 2008/21-22/310). W takiej sytuacji pracownikowi należą się odpowiednio standardowe rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę dla niego w dniu wolnym, który jest 6. kolejnym dniem tygodnia, bądź za pracę w niedzielę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


PRZYKŁAD


Producent części elektronicznych do sprzętu AGD wdraża etapami nowoczesne urządzenia wytwarzające, przy których będzie pracować większość robotników. Na polecenie pracodawcy dyrektor hali organizuje dla nich instruktaże obsługi maszyn. Aby nie zakłócać cyklu produkcyjnego, szkolenia odbywają się po 4 godziny w soboty i niedziele, które są w firmie dniami wolnymi od pracy. Udział w szkoleniach jest obowiązkowy. Skoro szkolenia są przeprowadzane na polecenie pracodawcy, należy je w całości wliczać do czasu pracy skierowanych na nie osób. Za szkolenie przypadające w sobotę, która jest 6. wolnym od pracy dniem tygodnia, każdemu pracownikowi trzeba oddać cały dzień wolny (choć szkolenie trwało tylko 4 godziny) do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Natomiast w zamian za instruktaż odbyty w niedzielę pracownikom przysługuje normalne wynagrodzenie i cały dzień wolny, którego należy udzielić w ciągu 6 dni poprzedzających bądź następujących po tej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego. Gdy podwładny nie jest w stanie wziąć takiego dnia wolnego w podanych terminach, należy mu się - oprócz normalnego wynagrodzenia - dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę niedzielnego kursu (art. 15111 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz:
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

REKLAMA


Powszechny jest również pogląd, że w ramach czasu pracy realizuje się praktyczne szkolenia pracowników mające na celu lepsze przygotowanie do wykonywania obowiązków służbowych. W uzasadnieniu wyroku SN czytamy: „Szkolenia mogą się odbywać poza stosunkiem pracy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem zadań pracowniczych” (uzasadnienie wyroku SN z 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSNP 2005/17/265). Zdaniem Sądu Najwyższego, pozostałym formom edukacji pracowników przyświeca wyłącznie cel szkoleniowy i dlatego realizuje się je poza czasem pracy. Ich program nie ma bowiem aspektów praktycznych, związanych zwłaszcza z wykonywaniem zajęć na stanowisku pracy w zakładzie pracy. Dotyczy to zwłaszcza szkolenia przez naukę w szkole, a także studiów podyplomowych, kursów i seminariów. W tym przypadku pracownikowi przysługuje wyłącznie urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy.


Na podobnych zasadach należy kwalifikować odbywane przez pracowników szkolenia do delegacji służbowych. Podróżą służbową jest m.in. uczestnictwo pracownika w praktycznym szkoleniu obowiązkowym na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba zakładu, lub poza miejscem stałego zamieszkania pracownika (art. 775 k.p.). W takiej sytuacji przysługują mu wszystkie należności z tytułu delegacji służbowej, np. dieta żywieniowa, zwrot kosztów dojazdu, przejazdu, noclegu.


Zobacz:
Przerwa w pracy przyznana pracownikowi przez pracodawcę


PRZYKŁAD


We wrześniu 2013 r. pracownica podpisała umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Na naukę musi dojeżdżać do innego miasta, odległego od miejsca jej zamieszkania o 200 km. W umowie pracodawca zobowiązał się do zwracania kosztów przejazdu na zajęcia i wyżywienia w wysokości określonej w przepisach o krajowych podróżach służbowych. W celu rozliczenia tych kosztów pracodawca będzie wystawiał zatrudnionej druk „Polecenie wyjazdu służbowego”. Takie postanowienie umowne i procedura nie powodują, że edukacja jest zaliczana do obowiązków pracownicy i że czas na nią poświęcony stanowi delegacje służbową. Tym bardziej pracownica nie będzie mogła domagać się zaliczenia nauki do czasu pracy. Takie postanowienie umowne jest jedynie wyrazem stosowania sprawdzonej i wygodnej metody rozliczania refundacji kosztów szkoleń. Takie stanowisko wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 20 kwietnia 2006 r. (I UK 260/05, OSNP 2007/9-10/140), która zapadła wprawdzie pod rządami poprzednich przepisów, ale nie straciła na aktualności.


Zobacz:
Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA