REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy i delegacje służbowe

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma przepisu, który by wskazywał, że czas spędzony na obowiązkowych zajęciach przez pracownika podnoszącego kwalifikacje z inicjatywy albo za zgodą zakładu uwzględniamy w jego czasie pracy. Jak wygląda kwestia czasu pracy i delegacji służbowych pracownika podnoszącego kwalifikacje? 

Pracodawcy wciąż borykają się z trudnościami dotyczącymi wliczania bądź nie danego rodzaju szkolenia do czasu pracy. Wśród specjalistów prawa pracy wykształciła się jednak praktyka na ten temat. Przede wszystkim nie ma wątpliwości, że do czasu pracy na pewno wliczane są obowiązkowe szkolenia o bezpieczeństwie i higienie pracy.

REKLAMA

Ponadto eksperci prawa pracy nakazują uwzględniać w czasie pracy szkolenia organizowane poza normalnymi godzinami roboczymi pracowników (np. w weekendy), w których pracownik musi uczestniczyć na polecenie pracodawcy (zob. uzasadnienie wyroku SN z 4 października 2007 r., I PK 110/07, OSNP 2008/21-22/310). W takiej sytuacji pracownikowi należą się odpowiednio standardowe rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę dla niego w dniu wolnym, który jest 6. kolejnym dniem tygodnia, bądź za pracę w niedzielę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


PRZYKŁAD


Producent części elektronicznych do sprzętu AGD wdraża etapami nowoczesne urządzenia wytwarzające, przy których będzie pracować większość robotników. Na polecenie pracodawcy dyrektor hali organizuje dla nich instruktaże obsługi maszyn. Aby nie zakłócać cyklu produkcyjnego, szkolenia odbywają się po 4 godziny w soboty i niedziele, które są w firmie dniami wolnymi od pracy. Udział w szkoleniach jest obowiązkowy. Skoro szkolenia są przeprowadzane na polecenie pracodawcy, należy je w całości wliczać do czasu pracy skierowanych na nie osób. Za szkolenie przypadające w sobotę, która jest 6. wolnym od pracy dniem tygodnia, każdemu pracownikowi trzeba oddać cały dzień wolny (choć szkolenie trwało tylko 4 godziny) do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Natomiast w zamian za instruktaż odbyty w niedzielę pracownikom przysługuje normalne wynagrodzenie i cały dzień wolny, którego należy udzielić w ciągu 6 dni poprzedzających bądź następujących po tej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego. Gdy podwładny nie jest w stanie wziąć takiego dnia wolnego w podanych terminach, należy mu się - oprócz normalnego wynagrodzenia - dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę niedzielnego kursu (art. 15111 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz:
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

REKLAMA


Powszechny jest również pogląd, że w ramach czasu pracy realizuje się praktyczne szkolenia pracowników mające na celu lepsze przygotowanie do wykonywania obowiązków służbowych. W uzasadnieniu wyroku SN czytamy: „Szkolenia mogą się odbywać poza stosunkiem pracy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem zadań pracowniczych” (uzasadnienie wyroku SN z 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSNP 2005/17/265). Zdaniem Sądu Najwyższego, pozostałym formom edukacji pracowników przyświeca wyłącznie cel szkoleniowy i dlatego realizuje się je poza czasem pracy. Ich program nie ma bowiem aspektów praktycznych, związanych zwłaszcza z wykonywaniem zajęć na stanowisku pracy w zakładzie pracy. Dotyczy to zwłaszcza szkolenia przez naukę w szkole, a także studiów podyplomowych, kursów i seminariów. W tym przypadku pracownikowi przysługuje wyłącznie urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy.


Na podobnych zasadach należy kwalifikować odbywane przez pracowników szkolenia do delegacji służbowych. Podróżą służbową jest m.in. uczestnictwo pracownika w praktycznym szkoleniu obowiązkowym na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba zakładu, lub poza miejscem stałego zamieszkania pracownika (art. 775 k.p.). W takiej sytuacji przysługują mu wszystkie należności z tytułu delegacji służbowej, np. dieta żywieniowa, zwrot kosztów dojazdu, przejazdu, noclegu.


Zobacz:
Przerwa w pracy przyznana pracownikowi przez pracodawcę


PRZYKŁAD


We wrześniu 2013 r. pracownica podpisała umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Na naukę musi dojeżdżać do innego miasta, odległego od miejsca jej zamieszkania o 200 km. W umowie pracodawca zobowiązał się do zwracania kosztów przejazdu na zajęcia i wyżywienia w wysokości określonej w przepisach o krajowych podróżach służbowych. W celu rozliczenia tych kosztów pracodawca będzie wystawiał zatrudnionej druk „Polecenie wyjazdu służbowego”. Takie postanowienie umowne i procedura nie powodują, że edukacja jest zaliczana do obowiązków pracownicy i że czas na nią poświęcony stanowi delegacje służbową. Tym bardziej pracownica nie będzie mogła domagać się zaliczenia nauki do czasu pracy. Takie postanowienie umowne jest jedynie wyrazem stosowania sprawdzonej i wygodnej metody rozliczania refundacji kosztów szkoleń. Takie stanowisko wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 20 kwietnia 2006 r. (I UK 260/05, OSNP 2007/9-10/140), która zapadła wprawdzie pod rządami poprzednich przepisów, ale nie straciła na aktualności.


Zobacz:
Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA