reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Fakturowanie 2014 - nowe terminy wystawiania faktur

Fakturowanie 2014 - nowe terminy wystawiania faktur

Wraz z początkiem roku 2014 wszelkie regulacje dotyczące wystawiania faktur zostaną umieszczone bezpośrednio w ustawie o VAT, w związku z czym przestanie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Przepisy dotyczące fakturowania będą znajdowały się w art. 106a - 106q ustawy. Generalnie w zakresie elementów jakie powinna posiadać faktury, nic się nie zmieni. Modyfikacji ulegną między innymi terminy wystawiania faktur.

Fakturowanie 2014

Kwestie związane z terminami wystawiania faktur w 2014 roku zostały określone w nowo dodanym  art.106i ustawy o VAT. Według ogólnej zasady podatnik będzie zobligowany do sporządzenia faktury nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Natomiast aktualnie, przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury w ciągu 7 dni od dnia dostawy towaru lub wykonania usługi.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Faktury zaliczkowe

Do końca roku 2013 podatnicy mają obowiązek sporządzenia ich w terminie 7 dni od dnia, w którym zaliczkę otrzymano. Od stycznia 2014 roku przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT, którzy przed wykonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymają całość lub część zapłaty, co do zasady, będą musieli wystawić fakturę nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Faktur zaliczkowych nie wystawia się dla transakcji dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz czynności określonych w art. 19 ust. 5 pkt 4 (np. dostawa energii elektrycznej, świadczenie usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, świadczenie usług stałej obsługi prawnej i biurowej itd.).

Zobacz: Jak korzystnie opodatkować spółki osobowe?

Usługi budowlane i budowlano-montażowe

Od powyższej reguły istnieje szereg odstępstw jak chociażby usługi budowlane i budowlano-montażowe. Jak reguluje art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy w przypadku ich świadczenia obowiązek wystawienia faktury powstaje nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usług.

Dostawa książek drukowanych

Nie później niż 60 dnia od dnia wydania towarów należy sporządzić fakturę dla dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1).

Jednak gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, fakturę wystawia się nie później niż 120 dnia od pierwszego dnia wydania towarów (art. 106i ust. 3 pkt 2 oraz ust. 4 ustawy).

 Zobacz: Nota korygująca może skorygować dane nabywcy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama