Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już niedługo deregulacja zawodu księgowego

Beata Tomaszewska
inforCMS
Deregulacja zawodu księgowego została uwzględniona w projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Oznacza to, że do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie potrzeba licencji, lat doświadczenia czy wykształcenia. Wystarczy zaświadczenie o niekaralności i opłacone OC.

Przygotowany projekt ustawy jest kontynuacją zapowiedzi zmian legislacyjnych, wygłoszonych w expose Donalda Tuska, jeszcze w 2011 roku. Jest to już drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych, poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy został przekazany do Sejmu i w dniu 23 lipca 2013 r. odbyło się jego I czytanie. Posłowie zdecydowali o przekazaniu projektu do dalszych prac w Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Druga transza deregulowanych zawodów


II transza deregulacji obejmuje deregulację lub całkowitą dereglamentację 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych, pozostających w gestii Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Uwolnione zostaną zawody takie, jak:


● Urbanista

● Architekt i inżynier posiadający uprawnienia budowlane

● Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

● Doradca podatkowy

● Rzeczoznawca samochodowy

● Diagnosta uprawniony do wykonywania badań technicznych pojazdów

● Zwrotniczy / mostowniczy / dróżnik obchodowy

● Zawody związane z prowadzeniem ruchu na liniach metra oraz pojazdów kolejowych metra

● Działalność brokera ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego

● Agent ubezpieczeniowy

● Aktuariusz

● Nurek III klasy, nurek II klasy, nurek I klasy, nurek saturowany

● Kierownik prac podwodnych I klasy, II klasy, III klasy

● Operator systemów nurkowych

● Agent celny

● Biegły rewident

● Przyjmujący zakłady wzajemne/ prowadzący kolektury gier liczbowych

● Oficer mechanik

● Szyper 1 klasy i 2 klasy w żegludze krajowej

● Szyper 1 klasy i 2 klasy rybołówstwa morskiego

● Pilot morski

● Pilot pełnomorski

● Maszynista specjalistycznych dźwignic kolejowych

● Konserwator specjalistycznych dźwignic kolejowych

● Pilot samolotowy zawodowy, pilot samolotowy liniowy

● Pilot śmigłowcowy zawodowy

● Pilot śmigłowcowy liniowy

● Pilot wiatrakowcowy zawodowy

● Pilot sterowcowy zawodowy

● Pilot balonu wolnego

● Pilot szybowcowy

● Radiooperator pokładowy

● Technik-mechanik lotniczy

● Technik awionik

● Dyspozytor lotniczy

● Mechanik pokładowy

● Skoczek spadochronowy

● Nawigator lotniczy

● Mechanik poświadczenia obsługi technicznej statku powietrznego


Zobacz: Różnice kursowe w KPIR


Wymogi stawiane usługowemu prowadzeniu ksiąg rachunkowych


W projekcie ustawy wśród zawodów finansowych objętych deregulacją, znajduje się usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Do tej pory księgowy, aby być uprawnionym do wykonywania powyższych czynności, był zobowiązany posiadać odpowiednią licencję, tzw. certyfikat księgowego. Do jego uzyskania potrzebne jeszcze wciąż są:

●      zawarcie umowy ubezpieczenia OC,

●      korzystanie z pełni praw publicznych,

●      posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

●      zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe,

●      wyższe studia magisterskie na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub wyższe studia magisterskie oraz podyplomowe z zakresu rachunkowości, ukończone w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych oraz 3  lata praktyki w księgowości na terytorium RP, lub

●      wykształcenie średnie, dwuletnia praktyka w księgowości oraz zdany egzamin państwowy, zakończony  uzyskaniem certyfikatu księgowego.


Zobacz: Amortyzacja samochodu małżonka

 


Koniec z wydawaniem certyfikatów


Zgodnie z założeniami projektu ustawy, czynność wydawania przez Ministra Finansów certyfikatów księgowych zostanie całkowicie zlikwidowana. Aby móc zajmować się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych potrzebne będą jedynie:

●      zawarcie umowy ubezpieczenia OC,

●      posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

●      zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe.

Do założenia biura rachunkowego nie potrzeba zatem będzie kierunkowego wykształcenia oraz lat doświadczenia w pracy księgowego. Oznacza to m.in. szansę dla osób, które pracują w zawodzie księgowego, mimo posiadania innego wykształcenia, np. z zakresu administracji.


Zobacz: Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

 
Autorzy projektu ustawy w uzasadnieniu podają informację, że w sytuacji gdy w danym kraju Unii wykonywanie określonego zawodu wymaga certyfikacji przez organizację branżową (np. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w Wielkiej Brytanii), dereglamentacja zawodu w Polsce nie wpłynie niekorzystnie na możliwość wykonywania tego zawodu przez Polaków certyfikowanych przez ojczyste organizacje. Przykładowo w aktualnie obowiązującym stanie prawnym Polak posiadający certyfikat Ministra Finansów, uprawniający go do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może świadczyć takie usługi w Wielkiej Brytanii, jeśli zostanie zarejestrowany przez jedno ze stowarzyszeń zrzeszających księgowych. (...) Należy jednak zauważyć, że po dereglamentacji, osoby posiadające certyfikat gwarantujący posiadanie odpowiedniego poziomu kwalifikacji zawodowych wystawiony przez organizację zrzeszającą polskich księgowych, będą traktowani w ten sam sposób.

Certyfikaty księgowego nie będą wydawane od dnia wejścia ustawy w życie, co nastąpi w terminie 60 dni od daty jej ogłoszenia.


Zobacz: Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą


Powody deregulacji zawodu księgowego


Wprowadzone zmiany mają głównie na celu ułatwienie dostępu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz zwiększenia liczby osób wykonujących ten zawód. Ma to się korzystnie przełożyć na wzrost zatrudnienia w branży finansów.

Według twórców projektu obecne wymogi merytoryczne stawiane księgowym są nadmierne. To nie państwo a mechanizmy rynkowe powinny decydować o odpowiednich kwalifikacjach księgowego. Poza tym, wg ogólnych opinii, mnogość wydawanych do tej pory certyfikatów nie przekładała się na jakość świadczonych usług i nie dawała gwarancji, że dane biuro rachunkowe poprawnie i rzetelnie poprowadzi księgi rachunkowe firmy.

 
Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: VAT 2022. Komentarz z programem IL Matryca stawek VAT z kodami GTU
Komplet: VAT 2022. Komentarz z programem IL Matryca stawek VAT z kodami GTU
Tylko teraz
Źródło: wfirma.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Badanie czystości powietrza? Wykonuje je... van kuriera!
  Badanie czystości powietrza może być realizowane nie tylko przez instytucje. I udowadnia to DPD. Firma wyposażyła swoje auta w specjalne czujniki.
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji
  Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu
  Müller: apelujemy do KE o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz
  Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller
  Jak przekonać zarząd do wprowadzenia Robotic Process Automation
  Gdy jako eksperci rozmawiamy o możliwościach Robotic Process Automation (zrobotyzowanej automatyzacji procesów, RPA) i planach ich wdrożenia, z dyrektorem do spraw rozwoju, albo z szefem działu informatycznego, bardzo często pojawiają się pytania o argumenty, mające przekonać zarząd. Zdarza się, że CIO pyta o uzasadnienie, które przemówiłoby do CEO, czy też ten ostatni o wskaźniki, mające przekonać CFO. Oto odpowiedź.
  EuroJackpot - jak grać?
  Szanse na wygraną EuroJackpot są niewielkie i wynoszą 1:188.379.141, mimo to wiele osób próbuje swoich sił. W EuroJackpot można bowiem wygrać nawet 90 milionów euro!
  EuroJackpot: Największa loteria w Europie
  EuroJackpot to największa loteria w Europie. Losowania EuroJackpot odbywają się w Helsinkach w Finlandii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
  Pomoc dla kredytobiorców i wakacje kredytowe - rząd przyjął projekt ustawy
  17 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR. Dzięki temu rząd pomoże finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Minister Buda zapowiada zmianę przepisów
  27 maja 2022 r. wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (realizująca rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego"). 17 maja 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany, które uelastycznią "Mieszkanie bez wkładu własnego" - chodzi m.in. o umożliwienie wniesienia większego niż 10 proc. wkładu własnego i urealnienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu.
  GUS: Szybki szacunek PKB za I kwartał 2022
  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał 2022.
  Orban: nie zablokujemy sankcji, jeśli nie zagrożą naszemu bezpieczeństwu energetycznemu
  Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył Viktor Orban, który został w poniedziałek po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier
  Rowery elektryczne. Ile kosztują, jak działają, jakie dają korzyści?
  Rowery elektryczne cieszą się rosnącą popularnością na rynku jednośladów. Co powinieneś o nich wiedzieć przed zakupem? Oto nasz poradnik.
  Esperio: Wycena rynkowa Walta Disneya
  Reakcja rynku na ostatni kwartalny raport Walta Disneya jest kolejnym przykładem wysoce kontrowersyjnego i negatywnych nastrojów jakie są obecne na Wall Street.
  Mandat za jazdę na zderzaku 2022. Jaką karę dostanie kierowca?
  Mandat za jazdę na zderzaku 2022. Nowe przepisy weszły w życie w roku 2021. W roku 2022 w pełni usankcjonowana została kara. I wynosi...