Kategorie

Już niedługo deregulacja zawodu księgowego

Beata Tomaszewska
inforCMS
Deregulacja zawodu księgowego została uwzględniona w projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Oznacza to, że do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie potrzeba licencji, lat doświadczenia czy wykształcenia. Wystarczy zaświadczenie o niekaralności i opłacone OC.

Przygotowany projekt ustawy jest kontynuacją zapowiedzi zmian legislacyjnych, wygłoszonych w expose Donalda Tuska, jeszcze w 2011 roku. Jest to już drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych, poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy został przekazany do Sejmu i w dniu 23 lipca 2013 r. odbyło się jego I czytanie. Posłowie zdecydowali o przekazaniu projektu do dalszych prac w Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Druga transza deregulowanych zawodów


II transza deregulacji obejmuje deregulację lub całkowitą dereglamentację 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych, pozostających w gestii Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Uwolnione zostaną zawody takie, jak:


● Urbanista

● Architekt i inżynier posiadający uprawnienia budowlane

● Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

● Doradca podatkowy

● Rzeczoznawca samochodowy

● Diagnosta uprawniony do wykonywania badań technicznych pojazdów

● Zwrotniczy / mostowniczy / dróżnik obchodowy

● Zawody związane z prowadzeniem ruchu na liniach metra oraz pojazdów kolejowych metra

● Działalność brokera ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego

● Agent ubezpieczeniowy

● Aktuariusz

● Nurek III klasy, nurek II klasy, nurek I klasy, nurek saturowany

● Kierownik prac podwodnych I klasy, II klasy, III klasy

● Operator systemów nurkowych

● Agent celny

● Biegły rewident

● Przyjmujący zakłady wzajemne/ prowadzący kolektury gier liczbowych

● Oficer mechanik

● Szyper 1 klasy i 2 klasy w żegludze krajowej

● Szyper 1 klasy i 2 klasy rybołówstwa morskiego

● Pilot morski

● Pilot pełnomorski

● Maszynista specjalistycznych dźwignic kolejowych

● Konserwator specjalistycznych dźwignic kolejowych

● Pilot samolotowy zawodowy, pilot samolotowy liniowy

● Pilot śmigłowcowy zawodowy

● Pilot śmigłowcowy liniowy

● Pilot wiatrakowcowy zawodowy

● Pilot sterowcowy zawodowy

● Pilot balonu wolnego

● Pilot szybowcowy

● Radiooperator pokładowy

● Technik-mechanik lotniczy

● Technik awionik

● Dyspozytor lotniczy

● Mechanik pokładowy

● Skoczek spadochronowy

● Nawigator lotniczy

● Mechanik poświadczenia obsługi technicznej statku powietrznego


Zobacz: Różnice kursowe w KPIR


Wymogi stawiane usługowemu prowadzeniu ksiąg rachunkowych


W projekcie ustawy wśród zawodów finansowych objętych deregulacją, znajduje się usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Do tej pory księgowy, aby być uprawnionym do wykonywania powyższych czynności, był zobowiązany posiadać odpowiednią licencję, tzw. certyfikat księgowego. Do jego uzyskania potrzebne jeszcze wciąż są:

●      zawarcie umowy ubezpieczenia OC,

●      korzystanie z pełni praw publicznych,

●      posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

●      zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe,

●      wyższe studia magisterskie na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub wyższe studia magisterskie oraz podyplomowe z zakresu rachunkowości, ukończone w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych oraz 3  lata praktyki w księgowości na terytorium RP, lub

●      wykształcenie średnie, dwuletnia praktyka w księgowości oraz zdany egzamin państwowy, zakończony  uzyskaniem certyfikatu księgowego.


Zobacz: Amortyzacja samochodu małżonka

 


Koniec z wydawaniem certyfikatów


Zgodnie z założeniami projektu ustawy, czynność wydawania przez Ministra Finansów certyfikatów księgowych zostanie całkowicie zlikwidowana. Aby móc zajmować się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych potrzebne będą jedynie:

●      zawarcie umowy ubezpieczenia OC,

●      posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

●      zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe.

Do założenia biura rachunkowego nie potrzeba zatem będzie kierunkowego wykształcenia oraz lat doświadczenia w pracy księgowego. Oznacza to m.in. szansę dla osób, które pracują w zawodzie księgowego, mimo posiadania innego wykształcenia, np. z zakresu administracji.


Zobacz: Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

 
Autorzy projektu ustawy w uzasadnieniu podają informację, że w sytuacji gdy w danym kraju Unii wykonywanie określonego zawodu wymaga certyfikacji przez organizację branżową (np. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w Wielkiej Brytanii), dereglamentacja zawodu w Polsce nie wpłynie niekorzystnie na możliwość wykonywania tego zawodu przez Polaków certyfikowanych przez ojczyste organizacje. Przykładowo w aktualnie obowiązującym stanie prawnym Polak posiadający certyfikat Ministra Finansów, uprawniający go do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może świadczyć takie usługi w Wielkiej Brytanii, jeśli zostanie zarejestrowany przez jedno ze stowarzyszeń zrzeszających księgowych. (...) Należy jednak zauważyć, że po dereglamentacji, osoby posiadające certyfikat gwarantujący posiadanie odpowiedniego poziomu kwalifikacji zawodowych wystawiony przez organizację zrzeszającą polskich księgowych, będą traktowani w ten sam sposób.

Certyfikaty księgowego nie będą wydawane od dnia wejścia ustawy w życie, co nastąpi w terminie 60 dni od daty jej ogłoszenia.


Zobacz: Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą


Powody deregulacji zawodu księgowego


Wprowadzone zmiany mają głównie na celu ułatwienie dostępu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz zwiększenia liczby osób wykonujących ten zawód. Ma to się korzystnie przełożyć na wzrost zatrudnienia w branży finansów.

Według twórców projektu obecne wymogi merytoryczne stawiane księgowym są nadmierne. To nie państwo a mechanizmy rynkowe powinny decydować o odpowiednich kwalifikacjach księgowego. Poza tym, wg ogólnych opinii, mnogość wydawanych do tej pory certyfikatów nie przekładała się na jakość świadczonych usług i nie dawała gwarancji, że dane biuro rachunkowe poprawnie i rzetelnie poprowadzi księgi rachunkowe firmy.

 
Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy

 

Źródło: wfirma.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.

  Ponad 231 mln zł zalegają firmy za polisy ubezpieczeniowe

  Konsumenci i przedsiębiorcy są winni firmom ubezpieczeniowym 387 mln zł za polisy ubezpieczeniowe. Dłużnicy, do których dzwoni firma windykacyjna, najczęściej tłumaczą, że mają inne ważniejsze wydatki, lub skoro polisa trwa cały rok, mają dużo czasu na wpłatę.

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.