Już niedługo deregulacja zawodu księgowego
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowany projekt ustawy jest kontynuacją zapowiedzi zmian legislacyjnych, wygłoszonych w expose Donalda Tuska, jeszcze w 2011 roku. Jest to już drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych, poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy został przekazany do Sejmu i w dniu 23 lipca 2013 r. odbyło się jego I czytanie. Posłowie zdecydowali o przekazaniu projektu do dalszych prac w Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Druga transza deregulowanych zawodów
II transza deregulacji obejmuje deregulację lub całkowitą dereglamentację 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych, pozostających w gestii Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Uwolnione zostaną zawody takie, jak:
● Urbanista
● Architekt i inżynier posiadający uprawnienia budowlane
● Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
● Doradca podatkowy
● Rzeczoznawca samochodowy
● Diagnosta uprawniony do wykonywania badań technicznych pojazdów
● Zwrotniczy / mostowniczy / dróżnik obchodowy
● Zawody związane z prowadzeniem ruchu na liniach metra oraz pojazdów kolejowych metra
● Działalność brokera ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego
● Agent ubezpieczeniowy
● Aktuariusz
● Nurek III klasy, nurek II klasy, nurek I klasy, nurek saturowany
● Kierownik prac podwodnych I klasy, II klasy, III klasy
● Operator systemów nurkowych
● Agent celny
● Biegły rewident
● Przyjmujący zakłady wzajemne/ prowadzący kolektury gier liczbowych
● Oficer mechanik
● Szyper 1 klasy i 2 klasy w żegludze krajowej
● Szyper 1 klasy i 2 klasy rybołówstwa morskiego
● Pilot morski
● Pilot pełnomorski
● Maszynista specjalistycznych dźwignic kolejowych
● Konserwator specjalistycznych dźwignic kolejowych
● Pilot samolotowy zawodowy, pilot samolotowy liniowy
● Pilot śmigłowcowy zawodowy
● Pilot śmigłowcowy liniowy
● Pilot wiatrakowcowy zawodowy
● Pilot sterowcowy zawodowy
● Pilot balonu wolnego
● Pilot szybowcowy
● Radiooperator pokładowy
● Technik-mechanik lotniczy
● Technik awionik
● Dyspozytor lotniczy
● Mechanik pokładowy
● Skoczek spadochronowy
● Nawigator lotniczy
● Mechanik poświadczenia obsługi technicznej statku powietrznego
Zobacz: Różnice kursowe w KPIR
Wymogi stawiane usługowemu prowadzeniu ksiąg rachunkowych
W projekcie ustawy wśród zawodów finansowych objętych deregulacją, znajduje się usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Do tej pory księgowy, aby być uprawnionym do wykonywania powyższych czynności, był zobowiązany posiadać odpowiednią licencję, tzw. certyfikat księgowego. Do jego uzyskania potrzebne jeszcze wciąż są:
● zawarcie umowy ubezpieczenia OC,
● korzystanie z pełni praw publicznych,
● posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
● zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe,
● wyższe studia magisterskie na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub wyższe studia magisterskie oraz podyplomowe z zakresu rachunkowości, ukończone w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych oraz 3 lata praktyki w księgowości na terytorium RP, lub
● wykształcenie średnie, dwuletnia praktyka w księgowości oraz zdany egzamin państwowy, zakończony uzyskaniem certyfikatu księgowego.
Zobacz: Amortyzacja samochodu małżonka
Koniec z wydawaniem certyfikatów
Zgodnie z założeniami projektu ustawy, czynność wydawania przez Ministra Finansów certyfikatów księgowych zostanie całkowicie zlikwidowana. Aby móc zajmować się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych potrzebne będą jedynie:
● zawarcie umowy ubezpieczenia OC,
● posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
● zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe.
Do założenia biura rachunkowego nie potrzeba zatem będzie kierunkowego wykształcenia oraz lat doświadczenia w pracy księgowego. Oznacza to m.in. szansę dla osób, które pracują w zawodzie księgowego, mimo posiadania innego wykształcenia, np. z zakresu administracji.
Zobacz: Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?
Autorzy projektu ustawy w uzasadnieniu podają informację, że w sytuacji gdy w danym kraju Unii wykonywanie określonego zawodu wymaga certyfikacji przez organizację branżową (np. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w Wielkiej Brytanii), dereglamentacja zawodu w Polsce nie wpłynie niekorzystnie na możliwość wykonywania tego zawodu przez Polaków certyfikowanych przez ojczyste organizacje. Przykładowo w aktualnie obowiązującym stanie prawnym Polak posiadający certyfikat Ministra Finansów, uprawniający go do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może świadczyć takie usługi w Wielkiej Brytanii, jeśli zostanie zarejestrowany przez jedno ze stowarzyszeń zrzeszających księgowych. (...) Należy jednak zauważyć, że po dereglamentacji, osoby posiadające certyfikat gwarantujący posiadanie odpowiedniego poziomu kwalifikacji zawodowych wystawiony przez organizację zrzeszającą polskich księgowych, będą traktowani w ten sam sposób.
Certyfikaty księgowego nie będą wydawane od dnia wejścia ustawy w życie, co nastąpi w terminie 60 dni od daty jej ogłoszenia.
Zobacz: Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą
Powody deregulacji zawodu księgowego
Wprowadzone zmiany mają głównie na celu ułatwienie dostępu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz zwiększenia liczby osób wykonujących ten zawód. Ma to się korzystnie przełożyć na wzrost zatrudnienia w branży finansów.
Według twórców projektu obecne wymogi merytoryczne stawiane księgowym są nadmierne. To nie państwo a mechanizmy rynkowe powinny decydować o odpowiednich kwalifikacjach księgowego. Poza tym, wg ogólnych opinii, mnogość wydawanych do tej pory certyfikatów nie przekładała się na jakość świadczonych usług i nie dawała gwarancji, że dane biuro rachunkowe poprawnie i rzetelnie poprowadzi księgi rachunkowe firmy.
Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy
REKLAMA
REKLAMA