REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już niedługo deregulacja zawodu księgowego

Beata Tomaszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Deregulacja zawodu księgowego została uwzględniona w projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Oznacza to, że do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie potrzeba licencji, lat doświadczenia czy wykształcenia. Wystarczy zaświadczenie o niekaralności i opłacone OC.

Przygotowany projekt ustawy jest kontynuacją zapowiedzi zmian legislacyjnych, wygłoszonych w expose Donalda Tuska, jeszcze w 2011 roku. Jest to już drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych, poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy został przekazany do Sejmu i w dniu 23 lipca 2013 r. odbyło się jego I czytanie. Posłowie zdecydowali o przekazaniu projektu do dalszych prac w Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej.

REKLAMA


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Druga transza deregulowanych zawodów


II transza deregulacji obejmuje deregulację lub całkowitą dereglamentację 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych, pozostających w gestii Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Uwolnione zostaną zawody takie, jak:


● Urbanista

● Architekt i inżynier posiadający uprawnienia budowlane

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

● Doradca podatkowy

● Rzeczoznawca samochodowy

● Diagnosta uprawniony do wykonywania badań technicznych pojazdów

● Zwrotniczy / mostowniczy / dróżnik obchodowy

● Zawody związane z prowadzeniem ruchu na liniach metra oraz pojazdów kolejowych metra

● Działalność brokera ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego

● Agent ubezpieczeniowy

● Aktuariusz

● Nurek III klasy, nurek II klasy, nurek I klasy, nurek saturowany

● Kierownik prac podwodnych I klasy, II klasy, III klasy

● Operator systemów nurkowych

● Agent celny

● Biegły rewident

● Przyjmujący zakłady wzajemne/ prowadzący kolektury gier liczbowych

● Oficer mechanik

● Szyper 1 klasy i 2 klasy w żegludze krajowej

● Szyper 1 klasy i 2 klasy rybołówstwa morskiego

● Pilot morski

● Pilot pełnomorski

● Maszynista specjalistycznych dźwignic kolejowych

● Konserwator specjalistycznych dźwignic kolejowych

● Pilot samolotowy zawodowy, pilot samolotowy liniowy

● Pilot śmigłowcowy zawodowy

● Pilot śmigłowcowy liniowy

● Pilot wiatrakowcowy zawodowy

● Pilot sterowcowy zawodowy

● Pilot balonu wolnego

● Pilot szybowcowy

● Radiooperator pokładowy

● Technik-mechanik lotniczy

● Technik awionik

● Dyspozytor lotniczy

● Mechanik pokładowy

● Skoczek spadochronowy

● Nawigator lotniczy

● Mechanik poświadczenia obsługi technicznej statku powietrznego


Zobacz: Różnice kursowe w KPIR


Wymogi stawiane usługowemu prowadzeniu ksiąg rachunkowych


W projekcie ustawy wśród zawodów finansowych objętych deregulacją, znajduje się usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Do tej pory księgowy, aby być uprawnionym do wykonywania powyższych czynności, był zobowiązany posiadać odpowiednią licencję, tzw. certyfikat księgowego. Do jego uzyskania potrzebne jeszcze wciąż są:

●      zawarcie umowy ubezpieczenia OC,

●      korzystanie z pełni praw publicznych,

●      posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

●      zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe,

●      wyższe studia magisterskie na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub wyższe studia magisterskie oraz podyplomowe z zakresu rachunkowości, ukończone w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych oraz 3  lata praktyki w księgowości na terytorium RP, lub

●      wykształcenie średnie, dwuletnia praktyka w księgowości oraz zdany egzamin państwowy, zakończony  uzyskaniem certyfikatu księgowego.


Zobacz: Amortyzacja samochodu małżonka

 


Koniec z wydawaniem certyfikatów


Zgodnie z założeniami projektu ustawy, czynność wydawania przez Ministra Finansów certyfikatów księgowych zostanie całkowicie zlikwidowana. Aby móc zajmować się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych potrzebne będą jedynie:

●      zawarcie umowy ubezpieczenia OC,

●      posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,

●      zaświadczenie o niekaralaności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi a także za przestępstwa skarbowe.

Do założenia biura rachunkowego nie potrzeba zatem będzie kierunkowego wykształcenia oraz lat doświadczenia w pracy księgowego. Oznacza to m.in. szansę dla osób, które pracują w zawodzie księgowego, mimo posiadania innego wykształcenia, np. z zakresu administracji.


Zobacz: Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

 
Autorzy projektu ustawy w uzasadnieniu podają informację, że w sytuacji gdy w danym kraju Unii wykonywanie określonego zawodu wymaga certyfikacji przez organizację branżową (np. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w Wielkiej Brytanii), dereglamentacja zawodu w Polsce nie wpłynie niekorzystnie na możliwość wykonywania tego zawodu przez Polaków certyfikowanych przez ojczyste organizacje. Przykładowo w aktualnie obowiązującym stanie prawnym Polak posiadający certyfikat Ministra Finansów, uprawniający go do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może świadczyć takie usługi w Wielkiej Brytanii, jeśli zostanie zarejestrowany przez jedno ze stowarzyszeń zrzeszających księgowych. (...) Należy jednak zauważyć, że po dereglamentacji, osoby posiadające certyfikat gwarantujący posiadanie odpowiedniego poziomu kwalifikacji zawodowych wystawiony przez organizację zrzeszającą polskich księgowych, będą traktowani w ten sam sposób.

Certyfikaty księgowego nie będą wydawane od dnia wejścia ustawy w życie, co nastąpi w terminie 60 dni od daty jej ogłoszenia.


Zobacz: Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą


Powody deregulacji zawodu księgowego


Wprowadzone zmiany mają głównie na celu ułatwienie dostępu do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz zwiększenia liczby osób wykonujących ten zawód. Ma to się korzystnie przełożyć na wzrost zatrudnienia w branży finansów.

Według twórców projektu obecne wymogi merytoryczne stawiane księgowym są nadmierne. To nie państwo a mechanizmy rynkowe powinny decydować o odpowiednich kwalifikacjach księgowego. Poza tym, wg ogólnych opinii, mnogość wydawanych do tej pory certyfikatów nie przekładała się na jakość świadczonych usług i nie dawała gwarancji, że dane biuro rachunkowe poprawnie i rzetelnie poprowadzi księgi rachunkowe firmy.

 
Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA