REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice kursowe w KPIR

Ewa Szpytko
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podczas transakcji dokonywanych w walutach obcych zdarzają się sytuacje, w których data zapłaty, a tym samym kurs przeliczenia, różni się od daty ujęcia transakcji w podatkowej książce przychodów i rozchodów i przelicznika kursu zastosowanego dla celów podatkowych. Wówczas uwzględniając odmienne kursy walut dla celów przeliczenia kwot na walutę polską, występują różnice pomiędzy otrzymanymi wartościami. Jak postępować z różnicami kursowymi w KPIR?

Obowiązek wykazania różnic kursowych


Każdy przedsiębiorca, u którego występują różnice kursowe, ma obowiązek uwzględnić je w ewidencji księgowej. Nie ma znaczenia, że często przyjmują one niskie wartości. Różnice kursowe mogą stanowić zarówno przychód jak i koszt, w zależności od kształtowania się kursu danej waluty. 

REKLAMA

Jedynie przedsiębiorcy dokonujący transakcji w walutach obcych, u których zapłata następuje w tym samym dniu co wystawienie faktury, nie będą zobowiązani do wykazania różnic kursowych, gdyż w takim przypadku różnice kursowe po prostu nie wystąpią.

 
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Dodatnie różnice kursowe


Przychody


Dodatnie różnice kursowe powstaną jeżeli wartość przychodu należnego w walucie obcej po przeliczeniu na walutę krajową PLN, wg średniego kursu ogłaszanego przez NBP (w praktyce: z ostatniego dnia roboczego  poprzedzającego moment wystawienia faktury), jest niższa od wartości przychodu w dniu jego otrzymania, po przeliczeniu wg kursu faktycznie zastosowanego z tego dnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czyli, gdy przychód wykazany w KPiR < kwota faktycznie otrzymana.

Wydatki

Dodatnie różnice kursowe powstaną jeżeli wartość kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na PLN, wg średniego kursu ogłaszanego przez NBP (w praktyce: z ostatniego dnia roboczego  poprzedzającego moment wystawienia faktury), jest wyższa od wartości faktycznie poniesionego kosztu w dniu zapłaty po przeliczeniu wg kursu faktycznie zastosowanego z tego dnia.

Czyli, gdy wydatek wykazany w KPiR > kwota faktycznie wydana.


Zobacz: Amortyzacja samochodu małżonka


Ujemne różnice kursowe


Przychody

Ujemne różnice kursowe powstaną jeżeli wartość przychodu należnego w walucie obcej, po przeliczeniu na walutę krajową PLN wg średniego kursu ogłaszanego przez NBP (w praktyce: z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment wystawienia faktury), jest wyższa od wartości przychodu w dniu jego otrzymania, po przeliczeniu wg kursu faktycznie zastosowanego z tego dnia.


Czyli, gdy przychód wykazany w KPiR > kwota faktycznie otrzymana.

Wydatki


Ujemne różnice kursowe powstaną jeżeli wartość kosztu wyrażonego w walucie obcej, po przeliczeniu na PLN wg średniego kursu ogłaszanego przez NBP (w praktyce: z ostatniego dnia roboczego  poprzedzającego moment wystawienia faktury), jest niższa od wartości faktycznie poniesionego kosztu w dniu zapłatym po przeliczeniu wg kursu faktycznie zastosowanego z tego dnia.


Czylim gdy wydatek wykazany w KPiR < kwota faktycznie wydana.


Zobacz: Skrócona nazwa firmy na fakturze


Księgowanie różnic kursowych w KPiR

REKLAMA


Dodatnie różnice kursowe stanowią dla przedsiębiorcy przychód podatkowy natomiast ujemne różnice kursowe będą ewidencjonowane jako koszt. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów dodatnie różnice kursowe wykazuje się w kolumnie 8 “Pozostałe przychody”, a ujemne - stanowiące koszt - w kolumnie 13 “Pozostałe wydatki”. Dokumentem księgowym, na podstawie którego różnice kursowe są ujmowane w podatkowej księdze, jest dowód wewnętrzny. Ponieważ ustalenie różnic kursowych jest możliwe po dokonaniu (lub otrzymaniu) faktycznej zapłaty, księgowane są one najczęściej ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiła zapłata.

W praktyce w przypadku dokonywania wielu transakcji w walutach obcych możliwe jest zbiorcze księgowanie różnic kursowych z danego okresu. Wówczas jednak w dokumentacji księgowej do dowodu wewnętrznego warto podpiąć dodatkowy dokument z wyliczeniami różnic oraz kursami walut, na podstawie których dokonano przeliczeń, aby w przyszłości nie było problemów z odtworzeniem wyliczeń.


Zobacz: Woda dla pracowników zmniejsza podatek


Różnice kursowe w przykładach


Przykład 1

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w dniu 15 lipca 2013 r. wykonał usługę dla kontrahenta z Niemiec. W związku z tym, że przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z VAT wystawił rachunek również w dniu 15 lipca (poniedziałek) na kwotę 1.500 euro. Kontrahent opłacił należność w dniu 23 lipca. Zapłata nastąpiła na rachunek krajowy, gdyż przedsiębiorca nie posiada rachunku w walucie obcej.

 
Rozliczenie:

1. W kolumnie 7 KPiR pod datą 15 lipca 2013r. jako przychód ze sprzedaży została wykazana kwota 6.494,25 zł (1.500 euro x  4,3295 zł/euro Tabela kursów 134/A/NBP/2013 z 12 lipca 2013 - ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie rachunku).

2. Ustalenie różnicy kursowej:

a) wartość przychodu wykazanego w KPiR to 6.494,25 zł

b) wartość faktycznie otrzymana to 6.542,25 zł (1.500 euro x 4,3615 zł/euro wg użytego przez bank kursu - wartość po przeliczeniu wykazana na wyciągu bankowym - zastosowanego do księgowania operacji przez bank w dniu otrzymania należności)

c) obliczenie różnicy kursowej od kwoty z punktu b) należy odjąć kwotę z punku a): 6542,25 - 6494,25 = 48,00 zł

Ponieważ wynik jest dodatni, otrzymano dodatnią różnicę kursową stanowiącą przychód, którą wykazuje się jako Pozostałe przychody w kolumnie 8 KPiR, pod datą 31 lipca 2013r.

 
Zobacz: Zmiany w pełnomocnictwie podatkowym

 

 
Przykład 2


Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w dniu 10 lipca 2013 r. dokonał sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta z Holandii. W związku z tym, że przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z VAT wystawił rachunek również w dniu 10 lipca na kwotę 1.000 euro. Kontrahent opłacił należność w dniu 19 lipca. Zapłata nastąpiła na rachunek przedsiębiorcy prowadzony w walucie obcej.

 Rozliczenie:

1. W kolumnie 7 KPiR pod datą 10 lipca 2013r. jako przychód ze sprzedaży została wykazana kwota 4.323,40zł (1.000 euro x  4,3234 zł/euro wg Tabela kursów 131/A/NBP/2013 z 09 lipca 2013 - ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie rachunku).

 
2. Ustalenie różnicy kursowej:

a) wartość przychodu wykazanego w KPiR to 4.323,40 zł

b) wartość faktycznie otrzymana to 4.245,30 zł (1.000 euro x 4,2453 zł/euro wg Tabela kursów 138/A/NBP/2013 z dnia 18 lipca 2013 -  średni kurs waluty ogłoszony przez NBP na dzień poprzedzający otrzymanie zapłaty, gdyż nie da się ustalić faktycznie zastosowanego kursu)

c) obliczenie różnicy kursowej od kwoty z punktu b) należy odjąć kwotę z punku a): 4245,30 - 4323,40 = -78,10 zł

 
Ponieważ wynik jest ujemny, otrzymano ujemną różnicę kursową stanowiącą koszt, którą wykazuje się jako Pozostałe wydatki w kolumnie 13 KPiR, pod datą 31 lipca 2013r.


Zobacz: Utrata prawa do karty podatkowej

 
Przykład 3


Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w dniu 1 lipca dokonał zakupu towarów od kontrahenta zagranicznego. W tym samym dniu została wystawiona faktura dokumentująca zakup towarów o wartości 2.000 euro. Termin płatności faktury mijał dnia 12 lipca i w tym dniu przedsiębiorca opłacił zobowiązanie w walucie obcej z posiadanego walutowego rachunku bankowego.

 
Rozliczenie dla celów PIT:


1. W kolumnie 10 KPiR  pod datą 1 lipca 2013r. jako zakup towarów handlowych została wykazana kwota 8.658,40 zł (2.000 euro x 4,3292 zł/euro wg Tabela kursów 124/A/NBP/2013 z 28 czerwca 2013 - ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie faktury).

 
2. Ustalenie różnicy kursowej:

a) wartość zakupionego towaru wykazana w KPiR to 8.658,40 zł

b) wartość faktycznie poniesionego kosztu to 8.669,00 zł (2.000 zł x 4,3345 zł/euro wg Tabela kursów 133/A/NBP/2013 z dnia 11 lipca 2013 -  średni kurs waluty ogłoszony przez NBP na dzień poprzedzający dokonanie zapłaty, gdyż nie wystąpił kurs faktycznie zastosowany)

c) obliczenie różnicy kursowej od kwoty z punktu a) należy odjąć kwotę z punku b): 8658,40 - 8.669,00 = - 10,60 zł

 
Ponieważ wynik jest ujemny, otrzymano ujemną różnicę kursową stanowiącą koszt, którą wykazuje się jako Pozostałe wydatki w kolumnie 13 KPiR, pod datą 31 lipca 2013r.


Zobacz: Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

 
Przykład 4


Przedsiębiorca nabył usługę o wartości 1.000 euro od kontrahenta zagranicznego wykonaną i zafakturowaną w dniu 10 lipca 2013r. W tym samym dniu za usługę zapłacił z konta walutowego.


Rozliczenie dla celów PIT:

1.  W kolumnie 13 KPiR  pod datą 10 lipca 2013r. jako pozostałe wydatki została wykazana kwota 4.323,40 zł (1.000 euro x 4,3234 zł/euro wg Tabela kursów 131/A/NBP/2013 z 09 lipca 2013 - ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie faktury).

 2. Ponieważ data zapłaty jest tożsama z datą wystawienia faktury, różnice kursowe nie wystąpią.

 
Zobacz: Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA