REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w pełnomocnictwie podatkowym

Monika Pązik

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy ordynacji podatkowej zakłada wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących pełnomocnictw. Zmiany wprowadziłyby rozróżnienie pełnomocników na ogólnego, szczególnego oraz do doręczeń. Czym będą charakteryzować się nowe pełnomocnictwa w prawie podatkowym?

Pełnomocnictwo określane jest jako przyznane przez mocodawcę prawo do działania w jego imieniu, prowadzenia spraw w zastępstwie oraz reprezentacja. Każda dokonana czynność przez pełnomocnika związana z działaniem bądź zaniechaniem wywołuje wiążące skutki dla mocodawcy. Zgodnie z art. 136 ustawy ordynacja podatkowa (Dz.U.2012.749) strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Strona w postępowaniu podatkowym działając przez pełnomocnika zachowuje równocześnie prawo osobistego udziału. Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności  prawnych, zatem nie ma znaczenia pokrewieństwo czy wykształcenie. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone na piśmie bądź zgłoszone do protokołu. Oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa dołącza się do akt sprawy (art. 137 u.o.p.). W postępowaniu podatkowym pełnomocnictwo należy złożyć wprost nie tworząc domniemań, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej.

REKLAMA


Pełnomocnictwo ogólne


Zakres umocowania ogólnego ma obejmować wszelkie czynności związane z prowadzeniem spraw podatkowych oraz innych należących do właściwości organów podatkowych i kontroli podatkowej. Pełnomocnictwa ogólne jak również inne rodzaje pełnomocnictw powinno określać zakres czynności nim objętych. Nowelizacja ustawy ma wprowadzić ułatwienie związane ze składaniem pełnomocnictw. Chodzi o sytuacje, kiedy do akt każdej sprawy trzeba przedkładać pełnomocnictwo bądź urzędowo poświadczony odpis. W myśl zmian wszystkie pełnomocnictwa mają być składane wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Następnie mają być gromadzone w bazie zwanej Centralnym Rejestrem Pełnomocnictw Ogólnych. Wszystkie zmiany dotyczące pełnomocnictwa, w tym wypowiedzenia, zmiany lub odwołania mają wywierać skutek od dnia dostarczenia pełnomocnictwa lub zawiadomienia nowego rejestru.


Zobacz również:
Kontrole podatkowe - polskie prawo im sprzyja

 


Pełnomocnictwo szczególne


Pełnomocnictwo szczególne będzie zbliżone do umocowania określonego przepisami prawa cywilnego. Oznacza to, że udzielane będzie na takich samych zasadach do prowadzenia spraw w postępowaniu podatkowym jak pełnomocnictwo ogólne. Nowością będzie to, że pełnomocnik szczególny będzie miał prawo przystąpić do toczącego się już postępowania bądź zainicjować to postępowania po złożeniu wniosku wraz z pełnomocnictwem. Dodatkowo resort finansów planuje wprowadzić instytucję pełnomocnika tymczasowego w razie nieobecności bądź braku kontaktu z osobą zainteresowaną. Tego rodzaju pełnomocnik będzie wyznaczany przez organ podatkowy dla nieobecnej osoby fizycznej, którym będzie mógł być członek rodziny lub doradca podatkowy. W odniesieniu do nieobecnych osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, których organy zarządzające są nieobecne i nie można ustalić adresu siedziby pełnomocnikiem tymczasowym miałby być zawsze doradca podatkowy. Tego rodzaju pełnomocnik miałby być ustanowiony do działania za nieobecnych do czasu wyznaczenia przez sąd kuratora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pełnomocnictwo do doręczeń


Zgodnie z art. 145 § 2 u.o.p. jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się temu pełnomocnikowi. Strona, ustanawiając pełnomocników, wyznacza jednego z nich jako właściwego do doręczeń. W przypadku niewyznaczenia pełnomocnika właściwego do doręczeń organ podatkowy doręcza pismo jednemu z pełnomocników. Pełnomocnik może być właściwie traktowany jako strona, bowiem jeżeli pismo wzywa do udziału w czynności wymagającej osobistego działania to takie pismo doręcza się również pełnomocnikowi. Według zmian pełnomocnik do doręczeń miałby być ustanowiony, jeżeli strona nie ma pełnomocnika ogólnego lub szczególnego. Pełnomocnictwo do doręczeń powinno być zgłaszane również na piśmie lub do protokołu oraz za pomocą środków komunikacji drogą elektroniczną. Istotna zmiana dotyczyć będzie obowiązku ustanawiania pełnomocnika przy wyjeździe zagranicznym. Obecnie ustawa przewiduje konieczność jego ustanowienia w razie wyjazdu na co najmniej dwa miesiące. Po zmianach okres wyjazdu nie miałby znaczenia.


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA