Amortyzacja samochodu małżonka
REKLAMA
REKLAMA
Amortyzacja samochodu małżonka
Jak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady, amortyzacji podlegają środki trwałe stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Dodatkowo przewidywany czas ekonomicznej przydatności samochodu nie może być krótszy niż rok, i tak jak już wcześniej wspomniano, musi być on wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Gdy już jesteśmy w stanie stwierdzić, czy samochód może stanowić środek trwały i podlegać amortyzacji, należy ustalić jego wartość początkową.
Zakres ten został uregulowany m.in. w art. 22g ust. 11 ustawy o PIT, z której wynika, że w przypadku gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalnościach gospodarczych prowadzonych odrębnie.
Zobacz: Akceptacja faktur elektronicznych
Warto dodać, że wartość początkową będzie stanowiła cena nabycia znajdująca się na dokumencie zakupu pojazdu. Jednak gdy samochód zostanie przekazany z działalności jednego małżonka do działalności drugiego wówczas odpisy amortyzacyjne podlegają kontynuacji.
Zobacz: Amortyzacja firmowego samochodu
Jeżeli przed zawarciem związku małżeńskiego podpisana został intercyza należy wówczas pamiętać, że zakupiony samochód stanowi jedynie własność jednego z małżonków. Wówczas aby samochód mógł stanowić środek trwały w firmie drugiego współmałżonka, musiałby zostać odkupiony. Takie samo stanowisko dotyczy samochodu zakupionego przed ślubem.
Zobacz: Prawidłowa amortyzacja sprzętu w firmie
REKLAMA
REKLAMA