REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata prawa do karty podatkowej

Monika Pązik

REKLAMA

Karta podatkowa jest korzystną formą opodatkowania przeznaczoną dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Nie występuje bowiem obowiązek prowadzenia ewidencji oraz ustalania wysokości podatku. W jakich sytuacjach można utracić prawo do korzystania z tego sposobu rozliczeń?

REKLAMA

Zgodnie z art. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.1998.144.930) osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych  bądź karty podatkowej. Kartą podatkową objęte są przychody z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy bądź innych umów, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności. Osoby opodatkowane kartą podatkową są zwolnione z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są jednakże zobowiązani do wystawiania na żądanie klienta rachunków lub faktur (art. 24 ust. 1 ustawy).

REKLAMA


Podstawowym obowiązkiem podatnika korzystającego z tej formy opodatkowania jest natomiast informowanie urzędu skarbowego o wszelkich zmianach w prowadzonej działalności, które mają wpływ na wysokość podatku oraz mogą powodować utratę takiej możliwości opodatkowania. Zgłoszenie zmian powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia. W przypadku, gdy podatnik nie dopełni obowiązku kwota podatku ulegnie podwyższeniu. Natomiast w przypadku zatrudnienia nowych pracowników oraz przekroczenia stosownego limitu dochodzi do utraty prawa do opodatkowania kartą podatkową. Jeżeli jednak podatnik utraci prawo do karty podatkowej i zawiadomi urząd skarbowy w odpowiednim czasie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji lub ksiąg oraz będzie opłacał podatek zryczałtowany (jeżeli ma takie prawo) bądź na zasadach ogólnych.


Zobacz również: Jak zgłosić wybór opodatkowania kartą podatkową?


Zrzeczenie się prawa do karty podatkowej


Podatnik ma prawo zrezygnować z opodatkowania w formie karty podatkowej. W takiej sytuacji jest zobowiązany do złożenia oświadczenia woli o rezygnacji z tego formy. Zgodnie z przepisami ustawy podatnik może zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej bądź w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji zmieniającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W tym przypadku podatnik jest obowiązany wpłacić - w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej - różnicę pomiędzy kwotą podatku dochodowego obliczonego na ogólnych zasadach za okres od początku roku do końca miesiąca, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej, a kwotą podatku dochodowego zapłaconego w formie karty podatkowej, w okresie przed zrzeczeniem się opodatkowania w tej formie (art. 32 ust. 3 ustawy).

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość podatku


Art. 40 ustawy zawiera katalog podstaw wygaśnięcia decyzji o opodatkowaniu kartą podatkową. Wskazane przesłanki występują po stronie pracownika i jest to:

REKLAMA


1. podanie we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej danych niezgodnych ze stanem faktycznym, powodujących nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ustalenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej w kwocie niższej od należnej,


2. prowadzenie nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) ewidencji zatrudnienia bądź, mimo obowiązku, podatnik nie prowadzi tej ewidencji, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego naczelnikowi urzędu skarbowego,


3. nie zawiadomienie urzędu skarbowego w terminie 7 dni o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo mających wpływ na podwyższenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej bądź w zawiadomieniu poda dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym,


4. podanie w rachunku lub fakturze stwierdzających sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi poda dane istotnie niezgodne ze stanem faktycznym.


Jeżeli zatem podatnik wskazał dane niezgodne ze stanem faktycznym dotyczące np. rodzaju prowadzonej działalności nie ma znaczenia, czy cechują się one nieprawdziwością w przekonaniu podatnika. Wystarczy bowiem, aby były niezgodne ze stanem rzeczywistym. Druga przesłanka dotyczy wadliwości prowadzonej ewidencji zatrudnienia. Jednakże, jeżeli podatnik zgłosi daną liczbę osób zatrudnionych i od początku nie będzie prowadził ewidencji to wskazana przesłanka nie będzie miała zastosowania. Natomiast zmiana danych powoduje z mocy prawa utratę uprawnienia do opodatkowania kartą podatkową. Ostania podstawa wygaśnięcia decyzji odnosi się do wystawienia nierzetelnie faktur bądź rachunków przez podatnika. Oznacza to, że przesłanką będzie podanie danych faktycznie niezgodnych ze stanem rzeczywistym. Samo wadliwe wystawienie faktury lub rachunku nie jest podstawą wygaśnięcia.


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Podatki

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA