Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego
REKLAMA
Darowizna przed notariuszem
Jeżeli umowa darowizny została sporządzona przed notariuszem, obdarowany jest zwolniony z obowiązku zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. To na notariuszu spoczywa bowiem obowiązek zgłoszenia darowizny.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zgłoszenie darowizny - krok po kroku
Zgłoszenie otrzymanej darowizny do urzędu skarbowego mają obowiązek przeprowadzić jedynie osoby należące do najbliższej rodziny darczyńcy. Chodzi tu o osoby zaliczane do grupy podatkowej 0, czyli obecny małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha.
Zgłoszenie darowizny powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy, liczonego od dnia powstania obowiązku podatkowego. W tym przypadku będzie to dzień wykonania darowizny.
Ważne jest dokonania zgłoszenia darowizny do właściwego urzędu skarbowego. W przypadku darowizn zgłoszenie składa się do Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania osoby obdarowanej. Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, właściwym urzędem skarbowym będzie urząd znajdujący się w tym samym obrębie co nieruchomość.
Zobacz: Darowizna w spółce akcyjnej
Formularz SD Z2
Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego odbywa się za pomocą formularza SD Z2, Formularz ten można uzyskać w urzędzie skarbowym, jak również jest on do pobrania ze stron internetowych.
Formularz wypełnia się poprzez podanie numeru NIP obdarowanego - prawy górny róg formularza, wpisania daty nabycia darowizny oraz daty powstania obowiązku podatkowego. Datą powstania obowiązku podatkowego jest data otrzymania przedmiotu, którego dotyczy darowizna.
Zobacz: Umowa przedwstępna - jak zawrzeć umowę przedwstępną?
Pole A formularza SD Z2 należy uzupełnić poprzez oznaczenie właściwego urzędu skarbowego oraz wybranie celu składania zgłoszenia. Celem może być zgłoszenie lub korekta poprzedniego zgłoszenia.
W polu B formularza należy wpisać dane zgłaszającego darowiznę.
Pole C dotyczy darczyńcy. Uzupełniamy je danymi darczyńcy określając czy jest osobą fizyczną, czy prawną.
W polu D należy zaznaczyć kwadrat rodzaju przysporzenia. W tej sytuacji będzie to rubryka darowizna.
Pole E określa źródło przysporzenia. W przypadku darowizny będzie to zasadniczo umowa. Umowy darowizny nie trzeba dołączać do składanego formularza SD Z2.
W polu F należy określić czy darowizna przysługuje obdarowanemu w całości czy w części. Co więcej należy podać wartość przedmiotu darowizny. Jeżeli jest to trudne, wartość darowizny można oszacować.
Pole G dotyczy pokrewieństwa darczyńcy i obdarowanego. Określenie pokrewieństwa dokonuje się poprzez zakreślenie właściwego kwadratu na formularzu.
Pole H formularza SD Z2 przeznaczone jest na uwagi składającego.
Zobacz: Prawidłowa amortyzacja sprzętu w firmie
Konieczny podpis
Po wypełnieniu formularzu następuje złożenie wniosku. Należy pamiętać, że do zgłoszenia nie trzeba załączać żadnych dokumentów i musi być on opatrzony datą i koniecznie podpisany.
Zobacz: Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA
REKLAMA
REKLAMA