Wniosek o interpretację podatkową - konieczna precyzja
REKLAMA
Wniosek o interpretację podatkową
Gmina zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na budowę hali sportowej. We wniosku gmina przedstawiła kilka wariantów zagospodarowania hali sportowej po jej wybudowaniu. Gmina chciała się dowiedzieć jak wygląda możliwość odliczenia VAT od wydatków poniesionych na budowę hali w przypadku zastosowania każdego z rozważanych sposobów wykorzystania hali (wydzierżawienie hali, wniesienie aportem do spółki, sprzedaż innemu podmiotowi, samodzielne zarządzanie halą).
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Organ podatkowy odmówił udzielenia interpretacji. Wskazał, że intencją gminy nie jest uzyskanie oceny jej stanowiska w zakresie wpływu zaistnienia skonkretyzowanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego na jej obowiązki i uprawnienia wynikające z unormowań prawa podatkowego. W opinii organu podatkowego gmina nie pyta w istocie o skutki podatkowe konkretnego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ale o sposób, w jakim powinien ukształtować stan faktyczny i zdarzenie przyszłe w celu zminimalizowania jego skutków podatkowych.
Sprawa trafiła do WSA, który stwierdził, że wniosek gminy nie dawał podstawy do odmowy wszczęcia postępowania w przedmiocie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Niekorzystny dla fiskusa wyrok WSA Minister Finansów zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zobacz: Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości
NSA zgodził się ze stanowiskiem Ministra Finansów, 25 lipca 2013 r. uchylił wyrok WSA i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Z wyroku NSA wynika, że organ podatkowy może odmówić udzielenia interpretacji podatkowej, jeśli podatnik nie opisze precyzyjnie stanu faktycznego lub przyszłego.
Wyrok NSA z 25 lipca 2013 r. I FSK 1116/12
Zobacz: Interpretacja indywidualna - bezbłędny wniosek przyspiesza wydanie
REKLAMA
REKLAMA