Czy wszystkie zakupy należy ujmować w ewidencji VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Ewidencja VAT
Ewidencję dla celów podatku od towarów i usług, czyli rejestr zakupu i sprzedaży VAT zobowiązani są prowadzić podatnicy czynni VAT, z pewnymi wyjątkami. Ewidencji tej nie muszą prowadzić podatnicy:
REKLAMA
● zwolnieni podmiotowo z podatku VAT;
● wykonujący czynności wyłącznie zwolnione z podatku od towarów i usług.
W pozostałych przypadkach podatnicy zobowiązani są do prowadzenia ewidencji, która będzie zawierała takie elementy jak:
● kwoty, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego i te, które takiego prawa nie dają (odrębnie określa kwoty podatku naliczonego i kwoty netto),
● dane do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
● wysokość podatku należnego,
● kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Prawidłowe sporządzanie deklaracji VAT
Jak wynika z powyższych wytycznych, ewidencja prowadzona dla celów rozliczenia podatku VAT ma umożliwić prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT. Tak więc podatnicy dokonujący sprzedaży opodatkowanej, by móc odliczyć podatek VAT naliczony, zobowiązani są do ujmowania w niniejszej ewidencji wszystkich faktur zakupowych uprawniających do odliczenia tego podatku. Co jednak w sytuacji gdy podatnik korzysta ze zwolnienia bądź dokonuje sprzedaży mieszanej? Jak ewidencjonować zakupy związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ewidencji VAT nie ma obowiązku ujmowania zakupów związanych:
● wyłącznie z czynnościami zwolnionymi,
● z czynnościami nieopodatkowanymi,
● z czynnościami od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zobacz: Różnice kursowe w KPIR
Tak więc, jeśli podatnik dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą nieopodatkowaną, bądź gdy zakupy te nieuprawniają do odliczenia podatku VAT naliczonego, to nie musi ujmować ich w ewidencji VAT, nawet jeśli zobowiązany jest takową prowadzić. Wynika to z faktu, iż wydatki takie nie mają wpływu na prawidłowość rozliczenia VAT oraz wysokość zobowiązania podatkowego. Jednakże ujmowanie takich zakupów w odrębnych rubrykach jako nieuprawniające do odliczenia VAT nie będzie uznawane za błąd.
Zobacz: Skrócona nazwa firmy na fakturze
REKLAMA
REKLAMA