REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wszystkie zakupy należy ujmować w ewidencji VAT?

Ewelina Kempa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zasadniczo przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mają obowiązek ujmować zakupy w ewidencji VAT dla celów rozliczania podatku od towarów i usług. Jednakże nie wszystkie dokonane przez tych podatników zakupy towarów czy materiałów udokumentowane fakturami muszą być ujęte w ewidencji VAT. Kiedy zakupy nie muszą być ujęte w ewidencji VAT?

Ewidencja VAT


Ewidencję dla celów podatku od towarów i usług, czyli rejestr zakupu i sprzedaży VAT zobowiązani są prowadzić podatnicy czynni VAT, z pewnymi wyjątkami. Ewidencji tej nie muszą prowadzić podatnicy:

REKLAMA

●     zwolnieni podmiotowo z podatku VAT;

●     wykonujący czynności wyłącznie zwolnione z podatku od towarów i usług.

W pozostałych przypadkach podatnicy zobowiązani są do prowadzenia ewidencji, która będzie zawierała takie elementy jak:

●     kwoty, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego i te, które takiego prawa nie dają (odrębnie określa kwoty podatku naliczonego i kwoty netto),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

●     dane do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,

●     wysokość podatku należnego,

●     kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Prawidłowe sporządzanie deklaracji VAT


Jak wynika z powyższych wytycznych, ewidencja prowadzona dla celów rozliczenia podatku VAT ma umożliwić prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT. Tak więc podatnicy dokonujący sprzedaży opodatkowanej, by móc odliczyć podatek VAT naliczony, zobowiązani są do ujmowania w niniejszej ewidencji wszystkich faktur zakupowych uprawniających do odliczenia tego podatku. Co jednak w sytuacji gdy podatnik korzysta ze zwolnienia bądź dokonuje sprzedaży mieszanej? Jak ewidencjonować zakupy związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ewidencji VAT nie ma obowiązku ujmowania zakupów związanych:

●     wyłącznie z czynnościami zwolnionymi,

●     z czynnościami nieopodatkowanymi,

●     z czynnościami od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Zobacz: Różnice kursowe w KPIR


Tak więc, jeśli podatnik dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą nieopodatkowaną, bądź gdy zakupy te nieuprawniają do odliczenia podatku VAT naliczonego, to nie musi ujmować ich w ewidencji VAT, nawet jeśli zobowiązany jest takową prowadzić. Wynika to z faktu, iż wydatki takie nie mają wpływu na prawidłowość rozliczenia VAT oraz wysokość zobowiązania podatkowego. Jednakże ujmowanie takich zakupów w odrębnych rubrykach jako nieuprawniające do odliczenia VAT nie będzie uznawane za błąd.

 
Zobacz: Skrócona nazwa firmy na fakturze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA