Nota korygująca może skorygować dane nabywcy
REKLAMA
REKLAMA
Wystawianie not korygujących
Kwestia wystawiania not korygujących została uregulowana w przepisach rozporządzenia MF z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
REKLAMA
Zgodnie z jego par. 15 ust. 1 notę korygującą wystawia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą czy nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi. Noty korygującej nie sporządza się w celu skorygowania:
● miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług;
● ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto);
● kwoty wszelkich rabatów, w tym za wcześniejsze otrzymanie należności, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
● wartości sprzedaży netto;
● stawki podatku;
● sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
● kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
● kwoty należności ogółem.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Co w konsekwencji oznacza, że może ona korygować:
● datę wystawienia faktury;
● kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
● imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
● numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 11 lit. a;
● numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 11 lit. b;
● datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży;
● nazwę (rodzaj) towaru lub usługi.
Zobacz: Czy wszystkie zakupy należy ujmować w ewidencji VAT?
REKLAMA
W praktyce często dochodzi do sytuacji, gdzie wystawca popełnił błąd w danych nabywcy. Zazwyczaj są to pomyłki dotyczące pojedynczych pozycji, jak np. ulica, kod pocztowy, literówki w nazwie firmy, pomyłka w numerze NIP lub REGON itp. Co w sytuacji, gdy na fakturze wszystkie dane podmiotu, począwszy od nazwy, a skończywszy na adresie, są niepoprawne?
Większość dotychczasowych interpretacji nakazywała wystawienie faktury korygującej, nie noty. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IP-PP2-443-41/07-2/AZ z dnia 4 września 2007 roku: (...) Z wyżej podanego przepisu wynika, że istnieje możliwość korygowania pomyłek za pomocą noty korygującej w sposobie określenia nabywcy np.: błąd w nazwie, adresie, nr NIP, ale dotyczące konkretnego podatnika widniejącego na fakturze. Nie można natomiast w drodze wystawienia noty całkowicie zmienić nabywcy towaru (usługi).
Noty korygujące umożliwiają bowiem poprawienie pomyłek odnoszących się do zawartej transakcji, a więc z kontrahentem wymienionym na fakturze.
Uwzględniając powyższe, w przypadku gdy na otrzymanej fakturze wskazano innego nabywcę i obie strony godzą się w tej sprawie na korektę błędu, to błąd ten winien być skorygowany przez sprzedawcę poprzez wystawienie faktury korygującej. (...).
Zobacz: Skrócona nazwa firmy na fakturze
REKLAMA
Podobne stanowisko przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2013 r., nr ILPP1/443-1119/12-4/HW: (...) jeżeli faktura zawiera błędne informacje sprzedawcy lub nabywcy, takie jak np.: błędny NIP lub jego brak, błąd w nazwisku, imieniu, nazwie czy adresie, a także braki w tych informacjach, czynny podatnik podatku od towarów i usług może wystawić notę korygującą te pomyłki. Nie będzie jednak tak zawsze, bowiem decydujące znaczenie ma tutaj fakt, czy na skutek danego błędu zmienił się podmiot wskazany na fakturze. Tym samym, jeżeli faktura została wystawiona na zupełnie innego nabywcę, notą korygującą poprawić się już jej nie da. Noty korygujące umożliwiają bowiem poprawienie pomyłek odnoszących się tylko do konkretnego podatnika (kontrahenta) wymienionego na wystawionej fakturze.
Reasumując, jeżeli faktury zostały wystawione na innego nabywcę brak jest podstaw prawnych, które umożliwiałyby wystawienie not korygujących zmieniających całkowicie dane nabywcy. W omawianej sytuacji prawidłowe jest skorygowane faktur VAT poprzez wystawienie faktur korygujących przez ich wystawców. (...).
Zobacz: Zmiany w pełnomocnictwie podatkowym
Jednak dnia 17 maja 2013 roku został wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z sygn. akt I SA/Po 221/13, z którego wynika, że: (...) każdą pomyłkę (błąd) na fakturze dotyczącą pozycji określonych w § 5 ust. 1 pkt 1-5 rozporządzenia fakturowego można skorygować notą korygującą. W szczególności mogą one dotyczyć imion i nazwisk lub nazw bądź nazw skróconych sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresów, a także numerów identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Trudno dostrzec podstawę prawną do twierdzenia jakoby możliwość wystawienia noty korygującej dotyczyła jedynie "drobnych pomyłek" (...). Trzeba w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że wyrok ten nie jest prawomocny.
Reasumując, przepisy nie odnoszą się do kwestii prawidłowego postępowania w sytuacji, gdy na fakturze został wskazany nieprawidłowy nabywca. Niektóre z organów podatkowych zezwalają na skorygowanie danych nabywcy za pomocą noty korygującej. Inne z kolei twierdzą, że tego typu rozwiązanie jest nieprawidłowe i to sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą.
Zobacz: Ułatwienia podatkowe i zmiany w działalności gospodarczej możliwe od 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA