| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak korzystnie opodatkować spółki osobowe?

Jak korzystnie opodatkować spółki osobowe?

Spółki osobowe nie płacą podatku dochodowego. Z urzędem skarbowym rozliczają się tylko wspólnicy spółek osobowych. Od nowego roku ma się to zmienić. Podatnikami CIT zostaną: spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna

Czy spółka komandytowa jest dobra dla prawnika

Po skończeniu studiów absolwentka prawa będzie chciała zrobić aplikację radcowską. Czy spółka komandytowa będzie potem dla niej właściwą formą do prowadzenia działalności?

Spółka komandytowa (SK) to dobra forma prowadzenia działalności prawniczej. Oprócz radców prawnych czy adwokatów korzystają z niej obecnie różnego rodzaju doradcy, np. podatkowi, finansowi. SK daje bowiem duże korzyści podatkowe. Opodatkowani są jedynie wspólnicy - komandytariusze i komplementariusz - a nie spółka. Co więcej, jedynie komplementariusz odpowiada za zobowiązania firmy bez ograniczeń, co wynika z art. 115 ordynacji.

Odpowiedzialność komandytariuszy jest natomiast ograniczona. Wspólnicy mogą być opodatkowani według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.), a także liniowo (19 proc.).

Niestety, zgodnie z projektem zmian w ustawach o PIT i CIT spółki komandytowe od 1 stycznia 2014 r. mają stać się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że podatek zapłaci najpierw spółka (19 proc. CIT), a później jej wspólnicy (18 lub 32 proc. albo 19 proc. PIT). Wzrost opodatkowania będzie więc niekorzystnie wpływał na powstawanie tego rodzaju spółek. Prawnicy, którzy zamierzają założyć działalność gospodarczą, powinni więc rozważyć również inną formę, np. spółkę jawną lub partnerską. W tych podmiotach nadal będzie obowiązywało jednokrotne opodatkowanie. Jeśli jednak są w stanie zgodzić się na ewentualne podwójny podatek (na poziomie wspólników i na poziomie spółki), to SK jest w dalszym ciągu dobrym rozwiązaniem, ponieważ odpowiedzialność komandytariuszy jest ograniczona.

Podstawa prawna

Art. 102 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Art. 5b ust. 2, art. 9a ust. 2 i 5, art. 27 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Art. 115 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.).

 

Czy działalność gospodarcza jest korzystna?

Właściciel sklepiku osiedlowego prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zastanawia się, czy konieczne jest powołanie spółki, aby zoptymalizować swoje rozliczenia z fiskusem. A może lepiej pozostać przy własnej firmie?

Forma prowadzenia działalności gospodarczej uzależniona jest m.in. od jej skali. Jeśli podatnik prowadzący jednoosobową firmę osiąga rocznie niewielkie przychody (np. do 100 tys. zł) i zajmuje się np. prowadzeniem warsztatu samochodowego albo fryzjerskiego, to nie ma sensu powoływać do życia spółki osobowej. Mikroprzedsiębiorca może bowiem opodatkować działalność podatkiem liniowym (19 proc.), według skali (18 proc. i 32 proc. PIT), a także ryczałtowo (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stawki od 3 do 20 proc. w zależności od rodzaju działalności lub karta podatkowa - stawki kwotowe, jedynie dla wybranych dziedzin, np. fryzjerów).

Z inną sytuacją będziemy mieli do czynienia, jeśli podatnik - np. prawnik - będzie chciał połączyć siły z innymi przedstawicielami swojego zawodu w celu zaoferowania klientom kompleksowej obsługi. W takiej sytuacji powołanie spółki, np. komandytowej czy partnerskiej, jest w pełni uzasadnione. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podatkowymi prawnicy zapłacą jednokrotny PIT (spółka podatku nie płaci).


 Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »