REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystnie opodatkować spółki osobowe?

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółki osobowe nie płacą podatku dochodowego. Z urzędem skarbowym rozliczają się tylko wspólnicy spółek osobowych. Od nowego roku ma się to zmienić. Podatnikami CIT zostaną: spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna

Czy spółka komandytowa jest dobra dla prawnika

Po skończeniu studiów absolwentka prawa będzie chciała zrobić aplikację radcowską. Czy spółka komandytowa będzie potem dla niej właściwą formą do prowadzenia działalności?

REKLAMA

Spółka komandytowa (SK) to dobra forma prowadzenia działalności prawniczej. Oprócz radców prawnych czy adwokatów korzystają z niej obecnie różnego rodzaju doradcy, np. podatkowi, finansowi. SK daje bowiem duże korzyści podatkowe. Opodatkowani są jedynie wspólnicy - komandytariusze i komplementariusz - a nie spółka. Co więcej, jedynie komplementariusz odpowiada za zobowiązania firmy bez ograniczeń, co wynika z art. 115 ordynacji.

Odpowiedzialność komandytariuszy jest natomiast ograniczona. Wspólnicy mogą być opodatkowani według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.), a także liniowo (19 proc.).

Niestety, zgodnie z projektem zmian w ustawach o PIT i CIT spółki komandytowe od 1 stycznia 2014 r. mają stać się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że podatek zapłaci najpierw spółka (19 proc. CIT), a później jej wspólnicy (18 lub 32 proc. albo 19 proc. PIT). Wzrost opodatkowania będzie więc niekorzystnie wpływał na powstawanie tego rodzaju spółek. Prawnicy, którzy zamierzają założyć działalność gospodarczą, powinni więc rozważyć również inną formę, np. spółkę jawną lub partnerską. W tych podmiotach nadal będzie obowiązywało jednokrotne opodatkowanie. Jeśli jednak są w stanie zgodzić się na ewentualne podwójny podatek (na poziomie wspólników i na poziomie spółki), to SK jest w dalszym ciągu dobrym rozwiązaniem, ponieważ odpowiedzialność komandytariuszy jest ograniczona.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 102 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Art. 5b ust. 2, art. 9a ust. 2 i 5, art. 27 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Art. 115 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.).

 

Czy działalność gospodarcza jest korzystna?

Właściciel sklepiku osiedlowego prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zastanawia się, czy konieczne jest powołanie spółki, aby zoptymalizować swoje rozliczenia z fiskusem. A może lepiej pozostać przy własnej firmie?

REKLAMA

Forma prowadzenia działalności gospodarczej uzależniona jest m.in. od jej skali. Jeśli podatnik prowadzący jednoosobową firmę osiąga rocznie niewielkie przychody (np. do 100 tys. zł) i zajmuje się np. prowadzeniem warsztatu samochodowego albo fryzjerskiego, to nie ma sensu powoływać do życia spółki osobowej. Mikroprzedsiębiorca może bowiem opodatkować działalność podatkiem liniowym (19 proc.), według skali (18 proc. i 32 proc. PIT), a także ryczałtowo (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stawki od 3 do 20 proc. w zależności od rodzaju działalności lub karta podatkowa - stawki kwotowe, jedynie dla wybranych dziedzin, np. fryzjerów).

Z inną sytuacją będziemy mieli do czynienia, jeśli podatnik - np. prawnik - będzie chciał połączyć siły z innymi przedstawicielami swojego zawodu w celu zaoferowania klientom kompleksowej obsługi. W takiej sytuacji powołanie spółki, np. komandytowej czy partnerskiej, jest w pełni uzasadnione. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podatkowymi prawnicy zapłacą jednokrotny PIT (spółka podatku nie płaci).


 Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA