REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Monika Pązik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Co w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego?

Pracownikiem tymczasowym jest osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Wobec tego taki pracownik nie może świadczyć pracy pod kierownictwem pracodawcy użytkownika na rzecz innego pracodawcy. Agencja pracy tymczasowej może zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony bądź na podstawie umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy. Co do zasady drugiego rodzaju umowy nie można wypowiedzieć, bowiem czas jej trwania zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Zatem kluczowym elementem treści zawieranej umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym jest określenie rodzaju wykonywanej pracy. Na tej podstawie określana jest wysokość wynagrodzenia.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy

Celem przyznania urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił pracownika do świadczenia pracy. Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikom tymczasowym zostały uregulowane w art. 17 ustawy o zatrudnianie pracowników tymczasowych (Dz.U.2003.166.1608). Podstawą uzyskania prawa do takiego urlopu jest okres pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy. Inaczej jest w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wedle regulacji kodeksu pracy. W takim przypadku podstawę stanowi sam fakt pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą. Bowiem prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, nominacji oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Zobacz również: Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

REKLAMA

Zgodnie z art. 17 ust. 1 wskazanej powyżej ustawy  pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. W konsekwencji pracownikowi mogą przysługiwać nawet 24 dni urlopu niezależnie od stażu pracy. Do stażu pracy zalicza się w takiej sytuacji pracę w agencji tymczasowej, jak również okres zatrudnienia u innego pracodawcy. Ustawa nie przewiduje jednak sytuacji pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w okresie krótszym niż miesiąc. Wobec czego pracownik za taki okres nie uzyskuje prawa do urlopu. Natomiast istotne jest, iż można go w przyszłości zaliczyć do okresów zatrudnienia wraz z nowymi okresami zatrudnienia tymczasowego. Ustawodawca nie zastrzegł również ciągłości wskazanych okresów. Kontrowersje może budzić pojęcie pozostawania do dyspozycji, bowiem z jednej strony może odnosić się to do faktycznego świadczenia pracy, a z drugiej do czasu trwania umowy. Istotne jest, że pracownik może pozostawać w dyspozycji w okresach między dniami wykonywania pracy, które są dniami wolnymi w związku z zasadą przeciętnie pięciodniowego czasu pracy. Wówczas należy wnioskować, iż pracownik tymczasowy może w niektórych okresach stosunku zatrudnienia nie nabywać prawa do urlopu wypoczynkowego.

Samego urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi tymczasowemu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu. W razie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część. Ekwiwalent oraz wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego w tym wypadku ustala się dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało. Wynagrodzenie urlopowe w takim wypadku wypłacane jest, gdy stosunek pracy jeszcze nie ustał. Oznacza to, że przy obliczaniu wynagrodzenia należy uwzględnić czas do dnia udzielenia urlopu, czy też do dnia ustalenia wysokości wynagrodzenia urlopowego (koniec miesiąca).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Kadry i ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA