REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia członka rodziny zatrudnionego przez przedsiębiorcę

Piotr Kostrzewa
ekspert z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Członek rodziny przedsiębiorcy, zatrudniony u niego na podstawie umowy o pracę może zostać uznany za osobę współpracującą. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę współpracującą w całości przypada przedsiębiorcy z własnych środków. Podstawą wymiaru składki będzie wówczas zadeklarowana kwota taka jak za przedsiębiorcę.

W wielu przypadkach zaangażowanie członka rodziny w działalność gospodarczą nie odbywa się przez zawarcie umowy o pracę czy też umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług. Nie oznacza to jednak, że członek rodziny współpracujący z przedsiębiorcą w sposób niesformalizowany nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby współpracujące przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Osoba współpracująca może przystąpić również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Składka na to ubezpieczenie, tak jak wszystkie pozostałe składki, jest za współpracownika finansowana ze środków przedsiębiorcy.

REKLAMA


Status osoby współpracującej


Na potrzeby ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie wszystkie osoby bliskie przedsiębiorcy przez pozostawanie z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej mogą uzyskać status osoby współpracującej. Dotyczy to np. rodzeństwa przedsiębiorcy (pisemna interpretacja ZUS z 19 września 2011 r., nr WPI/200000/451/613/2011).


Osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność jest zatem osoba, która łącznie spełnia następujące warunki:


● jest spokrewniona lub spowinowacona z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność (tj. jest małżonkiem, dzieckiem własnym, dzieckiem drugiego małżonka, dzieckiem przysposobionym, rodzicem, macochą, ojczymem lub osobą przysposabiającą dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność),

● pozostaje z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność we wspólnym gospodarstwie domowym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● współpracuje przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej.


O ile ustalenie, czy osoba współpracująca należy do osób spokrewnionych lub spowinowaconych z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność nie nastręcza problemów, o tyle pojęcie „pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym” oraz „współpraca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności” powoduje problemy interpretacyjne. Z uwagi na to, że ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) nie definiuje tych pojęć, nieodzowne staje się sięgnięcie w tym zakresie do orzecznictwa sądowego oraz interpretacji wydawanych przez ZUS oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Jeżeli małżonek pozostaje z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności, należy go uznać za osobę współpracującą.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Współpraca przy prowadzeniu działalności w orzecznictwie


Nie każdą współpracę z przedsiębiorcą można zakwalifikować jako „współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności” w rozumieniu ustawy systemowej. O takiej współpracy może być mowa tylko wówczas, gdy ma ona istotne znaczenie dla prowadzonej działalności gospodarczej, odznacza się stabilnością i zorganizowaniem (tj. współpraca nie ma charakteru sporadycznego, okazjonalnego wynikającego np. z choroby przedsiębiorcy), a także zajmuje osobie współpracującej znaczącą ilość czasu (wyroki SN z: 6 stycznia 2009 r., II UK 134/08, 23 kwietnia 2010 r., II UK 315/09, pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 7 lutego 2011 r., SPS-023-20396/11).

 


Jeżeli chodzi o przesłankę „pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym”, należy przyjąć, że prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego to „w istocie udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu (np. zakupy, opłacanie rachunków, gotowanie, sprzątanie), niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą się gospodarstwo domowe prowadzi (np. studiujący syn pozostający na wyłącznym utrzymaniu ojca prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą), a wszystko to dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego tytułu sytuację charakteryzują” (wyrok SN z 2 lutego 1996 r., II URN 56/95, wyrok SA w Gdańsku z 27 września 2012 r., III AUa 445/12). Rozdzielność majątkowa, nieposiadanie dzieci czy też posiadanie różnych adresów zameldowania nie wyklucza pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli mimo to osoba współpracująca z przedsiębiorcą wspólnie z nim zamieszkuje i załatwia sprawy związane z prowadzeniem domu (pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 7 lutego 2011 r., znak: SPS-023-20396/11, pisemna interpretacja ZUS z 20 września 2011 r., nr WPI/200000/451/610/2011).


PRZYKŁAD


Adam W. współpracuje ze swoją żoną Ewą W., która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie obsługi księgowo-kadrowej. Mimo że nie została z nim zawarta umowa o pracę, umowa-zlecenie lub inna umowa o świadczenie usług, codziennie pomaga swojej żonie w obsłudze klientów firmy. Z uwagi na to, że Adam W. pozostaje ze swoją żoną we wspólnym gospodarstwie domowym, z tytułu współpracy z nią podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.


Podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom


Zdarza się, że przedsiębiorca zatrudnia członka rodziny na podstawie umowy o pracę. Nie zawsze jednak taki członek rodziny podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach określonych dla pracowników. Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, to do celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jest traktowany jako osoba współpracująca, a nie jako pracownik. Nie dotyczy to jedynie tych pracowników, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.


Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego i spełniająca kryteria dla osób współpracujących, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom jako pracownik.


Zobacz też:
Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

 

PRZYKŁAD

REKLAMA


Jan K. zatrudnia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego swojego syna Pawła. Mimo że Paweł K. spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, w szczególności pozostaje ze swoim ojcem we wspólnym gospodarstwie domowym, z uwagi na rodzaj zawartej umowy o pracę obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca.


Odrębnego omówienia wymaga przypadek, gdy działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki cywilnej, a członek rodziny jej wspólnika jest zatrudniony przez spółkę cywilną na podstawie umowy o pracę. Z uwagi na to, że w takim przypadku pracodawcą dla członka rodziny wspólnika spółki cywilnej jest spółka cywilna, a nie ten wspólnik, ZUS przyjmuje, że nawet jeżeli taki członek rodziny spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, to i tak podlega pracowniczym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Stanowisko to jest aktualne również w przypadku członków rodziny wspólników spółki jawnej zatrudnionych przez tę spółkę (pisemna interpretacja ZUS z 4 maja 2011 r., nr DI/200000/451/237/2011).

REKLAMA


W przypadku gdy osoba będąca pracownikiem zawiera związek małżeński ze swoim pracodawcą (tj. osobą prowadzącą pozarolniczą działalność) w trakcie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego) lub w okresie urlopu wychowawczego, i jednocześnie spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, zmiana tytułu ubezpieczenia ze stosunku pracy na współpracę z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność następuje dopiero od dnia, w którym ta osoba powróci do pracy i podejmie współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności (pisemna interpretacja ZUS z 25 stycznia 2010 r., nr 230000/0201-1/2010/INT/RU).


W praktyce często spotykaną formą zatrudnienia członków rodziny w firmie jest umowa-zlecenie lub inna umowa o świadczenie usług, do której na podstawie Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Członek rodziny zatrudniony przez przedsiębiorcę na podstawie odpłatnej umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na takich samych zasadach jak inni zleceniobiorcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy spełnia on kryteria określone dla osób współpracujących, czy też ich nie spełnia. ZUS stoi bowiem na stanowisku, że w przypadku zleceniobiorców, którzy spełniają kryteria określone dla osób współpracujących, brak jest podstaw prawnych do traktowana ich dla potrzeb ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jako osoby współpracujące (pisemna interpretacja ZUS z 22 listopada 2011 r., nr WPI/200000/451/779/2011, pisemna interpretacja ZUS z 15 lutego 2013 r., nr DI/200000/451/136/2013).


Zobacz również:
Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA