Niezapowiedziana kontrola fiskusa w firmie
REKLAMA
REKLAMA
Wizyta fiskusa bez zapowiedzi?
Niezapowiedziana kontrola może mieć miejsce w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie starał się o zwrot nadwyżki podatku VAT naliczonego. Wizyta urzędników ma mieć na celu sprawdzenie, czy zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą oraz dokonuje transakcji krajowych czy też międzynarodowych.
REKLAMA
W sytuacji takiej mogą zostać postawieni również podatnicy, którzy zawiesili swoją działalność gospodarczą. Fiskus będzie upoważniony do sprawdzenia, bez uprzedniego powiadomienia, czy przedsiębiorca rzeczywiście jej nie prowadzi i nie uzyskuje z jej tytułu przychodów.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Skontrolowani mogą zostać również pracodawcy-płatnicy, celem sprawdzenia, czy wywiązują się ze swoich zobowiązań względem urzędu skarbowego, związanych z zatrudnianymi pracownikami.
W planach resortu finansów znajduje się również poszerzenie zakresu możliwości prowadzenia kontroli.
Zobacz: Koszty kontroli w firmie
Jak jest teraz?
REKLAMA
Również obecnie szczególnie ostrożni powinni być przedsiębiorcy starający się o zwrot nadwyżki podatku VAT naliczonego. Naczelnik urzędu skarbowego ma wówczas prawo do wszczęcia kontroli, w celu sprawdzenia, czy zwrot ten jest zasadny i czy jego kwota została właściwie wyliczona przez podatnika.
Jednak aktualne przepisy zobowiązują organy kontrolujące do doręczenia powiadomienia kontrolowanemu lub właściwemu pełnomocnikowi - w związku z czym podatnik zostaje uprzedzony o planowanej wizycie fiskusa. Powiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli dostarcza się co najmniej 7 dni przed jej rozpoczęciem (z wyłączeniem pewnych szczególnych sytuacji).
Zobacz: Kontrola w firmie - ograniczenia i limity czasowe
Wprowadzenie planowanych zmian znacząco rozszerzy uprawnienia organów sprawdzających. Zmniejszy się również ilość wyjątków dotyczących uprzedzania podatników o planowanej kontroli. Założenia do projektu są aktualnie w trakcie uzgodnień międzyresortowych i uzgodnień społecznych.
Zobacz: Opłacanie składek ZUS
REKLAMA
REKLAMA