REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mediacja sposobem na rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami

Monika Pązik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja jest dobrowolnym sposobem rozwiązywania sporów. Ugoda zawarta w trakcie mediacji zatwierdzona przez sąd traktowana jest jak ugoda zawarta przed sądem. Czy jest to skuteczny sposób rozstrzygania sporów?

Mediacja została uregulowana w przepisach kodeksu postępowania cywilnego i jest traktowana jako pozasądowe porozumienie między stronami. Tego typu postępowanie jest dobrowolne, niesformalizowane i poufne prowadzone przez osobę trzecią, czyli mediatora. W odniesieniu do przedsiębiorców może okazać się ono bardziej korzystne niż wstępowanie na drogę sądowa, bowiem taka forma jest dobrowolna, a prowadzący ją mediator nie ma prawa narzucać stronom swojego zdania w danej sprawie. Mediacja cechuje się zatem bezstronnością, neutralnością i niesformalizowaniem. Sama procedura mediacyjne nie jest nadto skomplikowana, jedynie kończy się ona spisaniem protokołu, który następnie zostaje przekazany sądowi. Podstawę wszczęcia mediacji stanowi umowa zawarta między stronami (przedsiębiorcami) bądź postanowienie sądu kierujące sprawę do mediacji. Zasada dobrowolności w takiej sytuacji oznacza, ze preferowane powinno być zawieranie umowy, bowiem decyzja o rozpoczęciu mediacji będzie stanowić autonomiczną decyzję przedsiębiorców. Umowa mediacji nie jest umową skodyfikowaną co oznacza, iż od strony prawnej nie musi określać wyznaczonych ustawowo elementów. Można zatem uznać, iż ten rodzaj umowy jest umową o charakterze materialnoprawnym a wzajemne świadczenia stron zmierzają do ugodowego rozwiązania sporu.

REKLAMA


Osoba mediatora


Zgodnie z art. 1833 § 1 k.p.c. mediatorem może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i korzystająca z pełni praw publicznych. Zgodnie z § 2 mediatorem nie może być sędzia (chyba, że znajduje się w stanie spoczynku). Istotne jest, aby mediator posiadał zdolność prowadzenia mediacji. Zgodnie z przepisami prawa mediator jest osobą bezstronną nie pozostającą w żadnym stosunku zależności między stronami oraz charakteryzujący się neutralną postawą. Mediator ma prawo do wynagrodzenia i zwrotu wydatków związanych z przeprowadzaniem postępowania mediacyjnego.


Zobacz również: Arbitraż sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych


Postępowanie mediacyjne

REKLAMA


Postępowanie mediacyjne jest niejawne. Oznacza to, że osoby trzecie nie mają prawa uczestniczyć w mediacji. Jednakże w postępowaniu między przedsiębiorcami można dopuścić pracowników, adwokatów oraz osoby związane bezpośrednio ze sprawą. Udział wskazanych osób może mieć miejsce za wyłączną zgodą stron w porozumieniu z mediatorem. Konsekwencją wyłączenia jawności postępowania mediacyjnego jest zachowanie poufności. Mediator jest zatem zobowiązany do zachowania w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w trakcie prowadzenia mediacji.


Wszczęcie mediacji następuje z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji wraz z dołączeniem odpisu wniosku drugiej stronie. Jest to tzw. dorozumiana umowa stron, która nie ma zastosowania przy skierowaniu przez sąd na mediacje. Do takiego postępowania może bowiem skierować również sąd wydając postanowienie o skierowaniu stron na mediację. Oczywiście strony mogą w ciągu tygodnia oświadczyć, że nie wyrażają zgody na przeprowadzenie mediacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zawarcie ugody

REKLAMA


Strony mogą złożyć wniosek o zatwierdzenie ugody, która została zawarta przed mediatorem w postępowaniu mediacyjnym. Podlega ona stałej opłacie w wysokości 50 zł. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności, w przeciwnym przypadku sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym. Sąd jednak odmówi nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.


Ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. W przypadku skierowania stron do mediacji przez sąd zawarcie tej ugody uzasadnia umorzenie postępowania. Jednakże w przypadku, gdy strony wystąpiły z wnioskiem do mediatora o zawarcie ugody w toku postępowania to zwarta ugoda ma wpływ na tok procesu, jeżeli przedmiot postępowania mediacyjnego jest równoznaczny z przedmiotem postępowania sądowego.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA