REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mediacja pozwala uniknąć sądu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który chce uniknąć postępowania przed sądem w razie sporu z klientem, może zdecydować się na mediację. Jest ona dobrowolna, więc musi na nią wyrazić zgodę również klient.

Spór przedsiębiorcy z klientem może zostać zakończony w trybie mediacji. W ten sposób strony unikną długiego i kosztownego procesu, po przeprowadzeniu którego sąd w wyroku rozstrzygnie, kto miał rację.

REKLAMA

We wniosku o przeprowadzenie mediacji należy oznaczyć strony, określić żądanie i uzasadnić je. Strona powinna też wniosek podpisać i wymienić załączniki. Gdyby strony zawarły umowę o mediację, to do wniosku dołącza się odpis tej umowy.

Po zakończeniu mediacji strony zawierają ugodę przed mediatorem, który składa w sądzie protokół i zamieszcza w nim warunki ugody. Strony muszą tę ugodę podpisać. Po zatwierdzeniu ugody przez sąd ma ona taką samą moc prawną jak ugoda zawarta przed sądem.

Mediacja jest dobrowolna, co oznacza, że obie strony sporu muszą wyrazić zgodę na jej przeprowadzenie.

Najczęściej mediację prowadzi się na podstawie umowy zawartej między przedsiębiorcą a klientem. Strony mogą tę umowę spisać albo zawrzeć ją w taki sposób, że jedna złoży wniosek o wszczęcie mediacji, a druga wyrazi zgodę. W umowie o mediację określa się przedmiot mediacji, wskazuje osobę mediatora albo określa sposób, w jaki powinien zostać wybrany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mediatorem nie musi być prawnik. Może nim zostać każda osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta w pełni z praw publicznych.

REKLAMA

Przy wyborze mediatora w sporze przedsiębiorcy z klientem można skorzystać z listy stałych mediatorów prowadzonej przez Inspekcję Handlową. Takie listy prowadzą też organizacje społeczne i zawodowe, które tworzą także ośrodki mediacyjne. Informacje o listach stałych mediatorów oraz o ośrodkach mediacyjnych można uzyskać w sądzie okręgowym.

Przedsiębiorca może poddać się postępowaniu mediacyjnemu bez obawy, że przy okazji zostaną ujawnione tajemnice firmy. Postępowanie jest niejawne i mediator powinien zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w toku prowadzenia mediacji.

Strony muszą zapłacić mediatorowi wynagrodzenie i zwrócić mu wydatki, które poniósł w związku z prowadzeniem postępowania.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA