REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostatni dzień na przekazanie pracownikowi PIT-11

Do końca lutego pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikom oraz urzedowi skarbowemu pracownika PIT - 11, zawierającego m.in. informacje o osiągniętych w 2012 r. dochodach. Nie trzeba robić tego osobiście – najpóźniej jutro dokument można wysłać pocztą. Za niewywiązanie się z tego obowiązku przedsiębiorca może być ukarany grzywną. 

Outsourcing - jakie korzyści może przynieść?

Przekazanie przez pracodawcę do wykonania zewnętrznej firmie określonych obowiązków związanych z prowadzoną aktywnością gospodarczą (outsourcing) ma na celu przede wszystkim odciążyć przedsiębiorstwo, aby mogło ono w pełni skoncentrować się na podstawowych celach swojej działalności.

Jak rozwiązywać umowy o pracę?

Przepisy prawa pracy narzucają stronom stosunku pracy odpowiednie okresy wypowiedzenia umów o pracę, które są uzależnione od długości zatrudnienia pracownika u określonego pracodawcy. Pojawiają się jednak pytania, czy wolą stron stosunku pracy można zmieniać długość okresów wypowiedzenia, czy jest to skutecznie i co dzieje się w przypadku zastosowania innych okresów niż przewidziane w Kodeksie pracy.

Kto może dostać dofinansowanie w ramach Działania 8.2?

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach Działania 8.2 należy spełnić pewne warunki. Jakie to warunki?

REKLAMA

Ile umów na czas określony?

Kodeks pracy limituje ilość umów o pracę na czas określony. Ile kolejnych umów o pracę z tym samym pracownikiem można zawrzeć na czas określony?

Ograniczenie przywilejów pracowniczych

Pracodawca ma możliwość ograniczenia przywilejów pracowniczych. Nie może jednak dokonywać tego dowolnie. Które przywileje i w jakim zakresie mogą zaostać ograniczone?

Sprzedaż firmowego samochodu

Po sprzedaży samochodu firmowego należy prawidłowo rozliczyć sie z PIT. Kiedy sprzedaż samochodu może byc zaliczona do kosztów, a kiedy do przychodów?

Zgoda adresata na przesyłanie informacji handlowych

Firma chcąca rozsyłać informacje handlowe musi uzyskać na to zgodę adresata. Wysyłanie informacji handlowych do osób, które nie wyraziły na to zgody jest łamaniem prawa. 

REKLAMA

Koszty bez faktury - kiedy nie jest potrzebna faktura lub rachunek?

Koszty bez faktury. Podstawa opodatkowania może zostać zmniejszona poprzez odliczenie kosztów uzyskania przychodu. Aby tego dokonać należy przedstawić potwierdzenie tych kosztów w postaci faktur lub rachunków. Czy możliwe jest odliczenie kosztów bez faktury lub rachunku?

Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r.

Ruszyły prace nad Programem Rozwoju Przedsiębiorstw do roku 2020. Program ten ma w zasadniczy sposób zmienić zasady dotowania projektów przez kolejne siedem lat.  Największą zmianą ma być wprowadzenie niskoprocentowej pożyczki, która zastapiłaby część dotychczasowych bezzwrotnych dotacji.

Czy Polskę stać na strefę euro?

Ostatnio głośnym tematem jest przystąpienie Polski do strefy euro. Czy Polska gospodarka jest już gotowa na przyjęcie wspólnej, europejskiej waluty?

Rośnie liczba zakładanych mikrofirm

W grudniu 2012 roku więcej firm zostało zamkniętych niż nowo otwartych. Podsumowując w roku 2012 zarejestrowano ponad 288 tysięcy nowych działalności gospodarczych.

Boisz się niewypłacalności? Skorzystaj z postępowania naprawczego!

Liczba bankructw polskich firm dramatycznie rośnie. Jeśli nad Twoją firmą wisi widmo upadłości, nie czekaj, aż będzie za późno! Postępowanie naprawcze to wygodne narzędzie ochrony przedsiębiorcy, który popadł w finansowe tarapaty i potrzebuje czasu na restrukturyzację przedsiębiorstwa.

Zmiany w podatkach dochodowych i VAT zachwieją płynnością firm?

Zmiany w podatkach dochodowych i VAT, które weszły w życie 1 stycznia 2013 zachwieją płynnością firm. Jedynym beneficjentem jest budżet państwa, który otrzymuje przymusową, nieoprocentowaną pożyczkę od sektora przedsiębiorstw, nie wliczaną do limitów długu publicznego.

Nowe przepisy ważne dla pracodawców w 2013 r.

Nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych, limit kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich czy kwestia finansowania bonów towarowych z zfśs to tylko niektóre zmiany, jakie mają wejść w życie na początku 2013 r.

Jak prawidłowo skorygować odpis na zfśs za 2012 r.

Pracodawca, który w danym roku utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, do 31 grudnia tego roku musi dokonać korekty odpisu na podstawie rzeczywistej przeciętnej liczby pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. W liczbie zatrudnionych nie należy uwzględniać chałupników i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, bez względu na długość trwania tych umów.

Firma a oznaczenie przedsiębiorcy

Przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast firma jest rozumiana wyłącznie jako oznaczenie przedsiębiorcy i nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa.

Firmy niewłaściwie dbają o cyberbezpieczeństwo

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z aplikacji internetowych, ale nie zawsze bezpieczeństwo tych narzędzi jest dla nich priorytetem – wynika z raportu Ernst & Young.  Badania wskazują, że dziewięć spośród dziesięciu instalowanych aplikacji, które nie były poddane próbie bezpieczeństwa, zawiera błędy, które mogą być wykorzystane przez hakerów do próby ataku i wyłudzenia ważnych dla firmy lub dla jej klientów informacji.

Uwaga przedsiębiorcy - nowe zasady zapłaty podatku za listopad

Jutro mija termin zapłaty podatku za listopad przez przedsiębiorców – w tym roku płaconego po raz pierwszy według nowych, korzystniejszych dla prowadzących działalność gospodarczą zasad.

Co przeszkadza przedsiębiorcom w prowadzeniu firmy

Największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są pozapłacowe koszty zatrudnienia – tak uważa 32% ankietowanych mikroprzedsiębiorców. Niemal równie istotnym ograniczeniem jest utrudniony dostęp do finansowania.

10 zasad dobrego biznesu

Etap planowania założenia własnej działalności to kluczowy moment. Warto zadać sobie wtedy kilka pytań: czy mam szansę na znalezienie klientów na swoje usługi, jaki mam potencjał technologiczny, jak wdrożyć innowacyjne rozwiązania? Bo własna firma nie kończy się na wynajęciu lokalu, wyposażeniu biura.

Dłużnicy mają czas do końca stycznia na uregulowanie płatności

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie uregulowali faktur z terminem płatności 4 sierpnia br. lub późniejszym powinni zrobić to najpóźniej w styczniu. W przeciwnym wypadku będą zmuszeni do dokonania korekty VAT-u z tych faktur. Jeśli tego nie zrobią, będzie im grozić kara wynosząca 30% kwoty nieskorygowanego podatku.

Jak przeprowadzić inwentaryzację majatku firmy

Bywa, że przedsiębiorcy traktują inwentaryzację jako zbędny obowiązek, wiążący się z dodatkowym nakładem pracy. Jej przeprowadzenie niesie jednak ze sobą wiele korzyści, ponieważ umożliwia efektywniejsze zarządzanie majątkiem firmy.

Kiedy wydać świadectwo pracy

Termin wydania świadectwa pracy jest uzależniony od rodzaju umowy, jaka łączyła pracownika z pracodawcą. W przypadku zawieranych po sobie umów na czas określony wynosi on 24 miesiące od zawarcia pierwszej umowy.

Co z ochroną oznaczenia przedsiębiorstwa po zaprzestaniu jego używania

Zgodnie z obowiązującymi przepisami chronione jest to oznaczenie przedsiębiorstwa, które jako pierwsze pojawiło się na rynku. Problem powstaje w sytuacji, gdy firma wycofała się z używania tego oznaczenia, a inna nadal działająca na tym samym rynku posługuje się podobnym.

Jak rozliczyć zakup paczek świątecznych dla pracowników

Paczki i bony towarowe dla pracowników firma może sfinansować z jej środków własnych albo z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). W zależności od źródła finansowania tych wydatków różne będzie ich rozliczenie podatkowe.

Rządowy pakiet ułatwień dla firm to wciąż za mało

Przedsiębiorcy są umiarkowanie zadowoleni z przyjętej przez Sejm tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej, wprowadzającej m.in. możliwości kasowego rozliczania podatku VAT. Zdaniem części z nich nowe prawo powinno zredukować przynajmniej niektóre obciążenia administracyjne. Inni podkreślają jednak, że to wciąż za mało, by poprawić pozycję biznesu w Polsce.

Sprawdź czy będziesz płatnikiem zasiłków w 2013 r.

O tym, kto będzie płatnikiem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na cały kolejny rok kalendarzowy, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku.

Jak egzekwować należności na drodze sądowej

Nierzetelny kontrahent, który nie reguluje swoich zobowiązań na czas jest poważnym zagrożeniem dla płynności finansowej przedsiębiorstwa. W jaki sposób radzić sobie z zalegającymi płatnikami, którzy mimo prób polubownego rozwiązania sprawy uchylają się od spłacania należności?

Jak amortyzować biuro wybudowane przez firmę we własnym zakresie

Amortyzować można nie tylko zakupione auto czy maszyny, ale także środki trwałe wytworzone we własnym zakresie – na przykład wybudowany przez własną firmę magazyn czy budynek biurowy. W takiej sytuacji trudności może jednak nastręczać ustalenie wartości początkowej środka trwałego, która jest podstawą korzystnych podatkowo odpisów amortyzacyjnych.

"Płatny" urlop wychowawczy dla przedsiębiorców?

Od 2013 r. prowadzący działalność oraz osoby pracujące na podstawie umów-zlecenia będą miały prawo do urlopu wychowawczego na podobnych zasadach, jak etatowcy – wynika z projektu ustawy, który przyjął rząd. W czasie sprawowania opieki nad dzieckiem składki ZUS za przedsiębiorców płaciłby budżet państwa, co m.in. zwiększyłoby ich emeryturę o ok. 75 zł miesięcznie.

Jak firma może zaoszczędzić na kosztach bankowych

Każde przedsiębiorstwo chce maksymalizować swoje zyski. Często jest to jednak trudne zadanie, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą różne dodatkowe koszty, np. bankowe. I choć prowizje i inne opłaty związane z prowadzeniem konta to “grosze” - w skali miesiąca czy roku rosną do olbrzymich rozmiarów. Kontrola tych “dodatkowych” kosztów może przynieść nam szybko znaczne oszczędności.

Jak wystawiać faktury od 1 stycznia 2013 r.

W 2013 roku wejdzie w życie szereg istotnych zmian w sposobie wystawiania faktur i rozliczania podatku VAT. Co o planowanych zmianach powinni dziś wiedzieć przedsiębiorcy?

Jak egzekwować długi bez wchodzenia na drogę sądową

Płynność finansowa ma strategiczne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania firm. Przeszkodę w jej utrzymaniu mogą stanowić nierzetelni kontrahenci, którzy nie regulują swoich zobowiązań na czas. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą radzić sobie z zalegającymi płatnikami?

Wolne 1 i 11 listopada dla pracowników placówek handlowych

Planując pracę w listopadzie pracodawcy powinni pamiętać, że pracowników placówek handlowych obowiązuje zakaz pracy w święta. Nie można zatem wyznaczyć pracownikom pracującym w placówkach handlowych pracy 1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych) i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Nowy pomysł na odblokowanie płatności

30 dni zamiast 180, po których przedsiębiorca mógłby uruchomić procedurę odzyskiwania nie tylko VAT-u z faktur niezapłaconych przez kontrahenta ale także PIT-u albo CIT-u? Brzmi dobrze. Obecnie przedsiębiorcy, którym kontrahenci nie płacą, do przeprowadzenia całości zabiegu potrzebują co najmniej 7 miesięcy. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku PIT-u.

Jak rozliczyć czas pracy podczas zmiany czasu letniego na zimowy?

Pracownicy pracujący na nocną zmianę z 27 na 28 października br. będą faktycznie wykonywali pracę przez 9 godzin. Nastąpi bowiem wtedy zmiana czasu z letniego na zimowy. W związku z tym, że pracownicy przepracują 1 godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Gdzie sprawdzić rzetelność kontrahenta?

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, to miejsce, w którym możemy sprawdzić przyszłych lub obecnych klientów, kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych pod względem ich wiarygodności płatniczej. Firmy oraz osoby prywatne mogą tam wpisywać swoich uporczywych dłużników, ale nie tylko.

Jak skutecznie handlować w internecie

Jednym z kryteriów dokonywania zakupów online jest unikalność dostępnych tą drogą produktów. Chodzi o towary niszowe, o które trudno na rynku tradycyjnym. Stąd wyzwaniem dla przedsiębiorców jest uruchamianie e-sprzedaży skierowanej do grupy docelowej o silnie sprecyzowanych potrzebach.

Jak prawidłowo zatrudniać cudzoziemców

Pracodawca musi mieć zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca. Istnieje jednak wiele wyjątków od tego wymogu. W Polsce pracę bez zezwolenia mogą podjąć np. pracownicy z krajów Unii Europejskiej.

Tanie konto firmowe nie zawsze zarabia

Firmowe konto, w zależności od banku, może być prowadzone za darmo lub nawet za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Zerowe lub niskie opłaty rzadko idą w parze z wysokim oprocentowaniem podstawowego rachunku przedsiębiorcy, ale i takie oferty pojawiają się już na rynku rachunków dla mikroprzedsiębiorców.

Etykiety energetyczne - nowe obowiązki przedsiębiorców

Nowe przepisy wprowadzą obowiązek dołączania do produktów wykorzystujących energię (przy wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu ich do użytku) etykiety i karty produktu sporządzone w języku polskim, które będą zawierały informacje o klasie efektywności energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, np. zużyciu energii i poziomie hałasu.

Kiedy pracodawca odpowiada za błędy pracownika

Pracodawca jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez pracownika osobie trzeciej, jeżeli została ona wyrządzona przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych z winy nieumyślnej.

Faktoring dla mikrofirm - pieniądze dostępne nawet w pół godziny

Faktoring umożliwia prowadzącym działalność zamianę faktur na gotówkę niemal tuż po wystawieniu faktury. Bankowa oferta dla mikroprzedsiębiorców jest co prawda ciągle uboga, ale do niektórych z nich można już wybrać się z fakturami opiewającymi na niskie kwoty i przy relatywnie niewielkich przychodach.

Jak przygotować się do przetargu?

W trudniejszych czasach firmy poszukują rozległych kontaktów do zdobywania nowych zleceń - do łask powracają konkursy i przetargi. Sprawdź, jak się do nich odpowiednio przygotować, na co zwracać uwagę, jakie dokumenty są niezbędne w większości postępowań.

Jakie zmiany od 2013 r. czekają polskich podatników posiadających spółkę na Cyprze?

Od nowego roku zmienią się formuły wykorzystania spółek cypryjskich. Jednak Cypr był, jest i dalej będzie bardzo popularnym miejscem dla polskich emigrantów podatkowych. Zobacz, w jaki sposób dalej korzystać z potencjału spółek cypryjskich w międzynarodowym planowaniu podatkowym.

Które firmy mogą liczyć na 500 tys. zł kredytu bez zabezpieczeń

Banki oferują mikroprzedsiębiorcom nawet pół miliona kredytu bez zabezpieczeń. Ale w większości w nich jest to produkt dostępny dla firm z minimum rocznym stażem działalności. Oferta pożyczek bez zabezpieczeń dla start-upów jest bardzo ograniczona.

Najważniejsze zmiany w VAT czekające firmy od nowego roku

Ułatwienia w zakresie fakturowania, uproszczony sposób rozpoznawania obowiązku podatkowego, ale z drugiej strony utrzymanie obecnego, bardzo niskiego limitu prezentów, które można przekazać bez VAT, czy podwyższenie stawek na niektóre produkty takie są efekty uzgodnień projektu ustawy o zmianie w  VAT, które zaczną obowiązywać w 2013 roku.

Jak skutecznie i tanio wypromować firmę w sieci

Coraz więcej firm decyduje się na reklamę w sieci. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, podejmują one działania promocyjne, które generują dodatkowe koszty. Kampania internetowa wcale nie musi być jednak rujnująca dla portfela. Skuteczne wypozycjonowanie strony internetowej można zaplanować krok po kroku. Warto poznać tajniki tego procesu oraz plusy i minusy poszczególnych  kampanii.

Nowe pomysły na opodatkowanie przedsiębiorców

Rozwój przedsiębiorczości bez liniowego, stawka w PIT na poziomie 40% dla najlepiej zarabiających, za to 1,5 roku bez ZUS dla pierwszych dwóch pracowników i mikropożyczki na rozkręcenie firmy – takie są nowe pomysły na opodatkowanie osób prowadzących działalność gospodarczą.

REKLAMA