REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga przedsiębiorcy - nowe zasady zapłaty podatku za listopad

Szymborska-Sutton Agata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jutro mija termin zapłaty podatku za listopad przez przedsiębiorców – w tym roku płaconego po raz pierwszy według nowych, korzystniejszych dla prowadzących działalność gospodarczą zasad.

20 grudnia, mija termin zapłaty podatku za listopad. W tym roku, dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem za pomocą skali podatkowej (stawki 18% i 32%) oraz według 19-proc. stawki liniowej, zapłacą podatek według korzystniejszych zasad - nie muszą płacić w grudniu zaliczki za listopad w podwójnej wysokości. Do tej pory przedsiębiorcy płacili do 20 grudnia podatek i za listopad, i na poczet podatku za grudzień - wysokość listopadowej zaliczki na podatek mnożona była razy dwa. Taka sytuacja mogła stanowić duże zagrożenie dla płynności finansowej firmy, szczególnie wtedy, gdy grudniowy dochód był znacznie mniejszy niż w listopadzie.

REKLAMA


Podatek za grudzień do zapłaty w styczniu

REKLAMA

Od tego roku za miesiące styczeń - listopad osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą zaliczki na podatek dochodowy na dotychczasowych zasadach, czyli do 20 dnia każdego miesiąca. Kwota listopadowej zaliczki nie będzie już jednak mnożona razy dwa, tylko adekwatna do wysokości osiągniętego w listopadzie dochodu. W inny sposób przedsiębiorcy zapłacą natomiast zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień. Mogą to zrobić na dwa sposoby: albo zapłacić podatek za grudzień do 20 stycznia następnego roku, albo do 20 stycznia złożyć zeznanie roczne i w tym samym czasie rozliczyć się z fiskusem już z całego, rocznego podatku. To drugie rozwiązanie będzie się opłacać przedsiębiorcom, którzy spodziewają się nadpłaty rocznego podatku. Załóżmy, że przedsiębiorca na skali podatkowej korzysta z popularnej ulgi prorodzinnej i jednocześnie na koniec roku wspólnie rozlicza się z małżonkiem nieosiągającym dochodu - niepracującym zawodowo z powodu opieki na dwójką dzieci. Oznacza to, że jego nadpłata za 2012 r. wyniesie ok. 2 780 zł (odliczenie ulgi na każde dziecko plus dodatkowa kwota wolna od podatku).


Nowe rozwiązania dotyczą również przedsiębiorców, którzy wpłacają zaliczki kwartalnie. W ich przypadku zaliczki należy płacić do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka, natomiast zaliczkę za IV kwartał, podobnie jak w przypadku zaliczek miesięcznych, należy zapłacić do 20 stycznia następnego roku lub do tego czasu złożyć roczne zeznanie i rozliczyć się już z podatku za cały rok.

A w jakich sytuacjach będzie się bardziej opłacało wpłacić do 20 stycznia zaliczkę na podatek za grudzień, a z rocznego podatku rozliczyć się do końca kwietnia następnego roku podatkowego? Prowadzącym działalność gospodarczą z niedopłatą, którzy w ten sposób mogą wstrzymać się z uiszczeniem „długu” przez kolejne trzy miesiące. Niedopłata może wystąpić na przykład w przypadku przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem za pomocą zaliczek uproszczonych czy w przypadku osób, które oprócz dochodów z działalności gospodarczej (opodatkowanych skalą podatkową) zarabiają także na etacie. W takiej sytuacji może się okazać, że połączone na koniec roku dochody z działalności i etatu przekraczają pierwszy próg podatkowy, przez co przedsiębiorca musi dopłacić podatek obliczony według wyższej, 32-proc. stawki podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Agata Szymborska-Sutton

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA