REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które firmy mogą liczyć na 500 tys. zł kredytu bez zabezpieczeń

Magdalena Piórkowska
Szymborska-Sutton Agata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki oferują mikroprzedsiębiorcom nawet pół miliona kredytu bez zabezpieczeń. Ale w większości w nich jest to produkt dostępny dla firm z minimum rocznym stażem działalności. Oferta pożyczek bez zabezpieczeń dla start-upów jest bardzo ograniczona.

Hipoteka, weksel własny in blanco, zastaw zwykły lub rejestrowy, kaucja środków pieniężnych, poręczenie, pełnomocnictwo do rachunku - stosowanych przez banki sposobów na zabezpieczenie kredytów dla mikroprzedsiębiorców nie brakuje. Prowadzący działalność gospodarczą nie zawsze jednak mogą lub po prostu nie chcą zaciągać zobowiązań finansowych pod takimi warunkami. W takiej sytuacji rozwiązaniem pozostaje kredyt bez zabezpieczeń, który - jak wynika z ankiety Tax Care - ma obecnie w ofercie 17 banków. Ile są w stanie w takiej sytuacji pożyczyć?

REKLAMA

Od 20 tys. zł do pół miliona

Najwyższą kwotę kredytu bez zabezpieczeń deklarują mBank, Multibank i PKO BP, które zapewniają, że pożyczą mikroprzedsiębiorcy nawet pół miliona złotych. Kwotę o 100 tys. zł niższą deklaruje Toyota Bank, natomiast Meritum Bank jest skłonny pożyczyć bez zabezpieczeń do 300 tys. zł, przy czym wymaga minimalnego średniomiesięcznego przychodu w wysokości 10 tys. złotych. Nieco wyższych minimalnych przychodów oczekuje Raiffeisen Bank (150 tys. zł rocznie, czyli 12,5 tys. zł średniomiesięcznie), który deklaruje jednocześnie, że udzieli mikroprzedsiębiorcy kredytu bez zabezpieczeń do ćwierć miliona złotych. Z kolei pożyczki do 200 tys. zł udzielą: BZ WBK, FM Bank, Idea Bank i ING Bank Śląski, nie stawiając jednocześnie dodatkowych warunków np. w postaci przychodów. Kredyt z pięcioma zerami deklarują jeszcze: Bank BGŻ, Bank BPH, Bank BPS, Bank Millennium (do 150 tys. zł) oraz Bank Pocztowy (do 100 tys. zł). Natomiast najniższe maksymalne kwoty kredytu bez zabezpieczeń oferują Kredyt Bank i Nordea Bank (50 tys. zł) oraz BOŚ Bank (20 tys. zł).

Początkujące firmy obsłużą tylko nieliczni

Niestety, niemal we wszystkich bankach, które zapewniają, że udzielą kredytu bez zabezpieczeń, odejdą z kwitkiem początkujący przedsiębiorcy. Zdecydowana większość  przepytywanych przez Tax Care instytucji finansowych wymaga bowiem minimum 12 miesięcy prowadzenia firmy, a niektóre z nich (Bank BPH i Nordea Bank) - nawet dwuletniego okresu działalności. Wyjątkiem jest oferta Idea Banku, który udzieli kredytu bez zabezpieczeń nawet przedsiębiorcom bez żadnego stażu, choć w takiej sytuacji mogą oni liczyć jedynie na tego typu pożyczkę do 15 tys. złotych. Natomiast o pełną kwotę kredytu, czyli o wspomniane wcześniej 200 tys. zł, można starać się w Idea Banku po pół roku od założenia firmy. Miesiąc prowadzonej działalności wystarczy także w Kredyt Banku, ale tylko w przypadku osób, którzy w ramach własnej firmy świadczą usługi dla dotychczasowego pracodawcy na zasadzie umowy o współpracę, a wcześniej przepracowali u niego minimum rok (standardowy okres prowadzenia firmy w Kredyt Banku dla kredytów bez zabezpieczeń wynosi rok). Półroczny okres działalności wystarczy w Raiffeisen Banku, ale dotyczy to jedynie wolnych zawodów (standardowo 18 miesięcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwucyfrowe oprocentowanie

REKLAMA

W przypadku kredytów bez zabezpieczeń, ze względu na większe ryzyko,  trzeba się liczyć z wyższymi stawkami oprocentowania niż w przypadku pożyczek zabezpieczonych. W bankach, które oferują najwyższe kwoty kredytów (mBank i Multibank) oprocentowanie wynosi odpowiednio 14,25% i 12,25%. W PKO BP stawki rozpoczynają się co prawda od 7,85%, czyli od poziomu zbliżonego do oprocentowania kredytów hipotecznych, ale w praktyce należy spodziewać stawek sporo wyższych i raczej dwu- niż jednocyfrowych.

Przedsiębiorcy ubiegający się o kredyt bez zabezpieczeń muszą liczyć się także z tym, że bardziej liberalne podejście banków w tym zakresie nie oznacza taryfy ulgowej przy ocenie zdolności kredytowej - to przede wszystkim to kryterium będzie decydowało o tym, czy kredyt zostanie przyznany i w jakiej wysokości. 

Kredyt bez zabezpieczeń dla mikroprzedsiębiorców    

 

Bank

Maksymalna kwota kredytu bez zabezpieczeń

Minimalny okres działalności firmy

Oprocentowanie

Czy kredyt jest dostępny dla firm bez stażu?

Bank BGŻ

150 tys. zł dla kredytu w rachunku bieżącym na zasadach uproszczonych;
10 tys. zł dla kredytu-debetu w rachunku bieżącym;
brak określonej kwoty dla pożyczki pieniężnej (indywidualna)

12 miesięcy

WIBOR + marża banku ustalana indywidualnie

nie

Bank BPH

150 tys. zł

24 miesiące

bd

nie

Bank BPS

150 tys. zł

12 miesięcy

bd

nie

Bank Millennium

150 tys. zł

12 miesięcy (w indywidualnych przypadkach okres może zostać skrócony)

kredyt gotówkowy w PLN, oprocentowanie stałe, od 6 miesięcy do 1 roku - od 11,2%, od 13 miesięcy do 3 lat - od 13%, od 37 miesięcy do 5 lat - od 15%, od 61 miesięcy do 6 lat - od 15,3%;
kredyt w rachunku bieżącym w PLN - WIBOR + marża banku

nie

Bank Pocztowy

100 tys. zł

12 miesięcy

13,81%

nie

BOŚ Bank

20 tys. zł

12 miesięcy

bd

nie

BZ WBK

200 tys. zł (z tytułu wszystkich produktów kredytowych udzielonych przez bank)

12 miesięcy

WIBOR 1/3M + marża negocjowana

nie

FM Bank

200 tys. zł

12 lub 18 miesięcy

bd

nie

Idea Bank

200 tys. zł

bez stażu (kredyt do 15 tys. zł)  

3 miesiące  - zawody zaufania publicznego

6 miesięcy - pozostałe firmy

od 2,5% (przy zakupie dodatkowych produktów banku) do 14%

tak

ING Bank Śląski

200 tys. zł

12 miesięcy

bd

nie

Kredyt Bank

Odnawialny limit kredytowy w rachunku Ekstrabiznes

do 3-krotności średniomiesięcznych wpływów na rachunek

12 miesięcy

od 8,40% do 11,40%

nie

Odnawialny limit kredytowy "Szybki kredyt" w rachunku

1-krotnych średniomiesięcznych wpływów na rachunek, do 10% rocznej sprzedaży;
do 50 tys. zł

12 miesięcy

od 8,90% do 12,90%

nie

Odnawialny limit kredytowy "Szybki kredyt dla branż"

do 3-krotności średniomiesięcznych wpływów na rachunek;
do 50 tys. zł

12 miesięcy
• pierwszy miesiąc, jeśli współpraca w ramach działalności odbywa się z dotychczasowym pracodawcą na zasadzie umowy o współpracę, a wcześniejsza forma zatrudnienia trwała od minimum 12 miesięcy
• min. 3 miesiące, jeśli działalność nie jest oparta o umowę o współpracę z tym samym pracodawcą, ale okres prowadzenia działalności i wcześniejszej formy zatrudnienia wynosi co najmniej 12 miesięcy

od 8,90% do 12,90%

tak

mBank

 

500 tys. zł

12 miesięcy

14,25%

nie

Meritum Bank

300 tys. zł

12 miesięcy

od 7,9%

nie

MultiBank

500 tys. zł

12 miesięcy

12,65%

nie

Nordea Bank

50 tys. zł

24 miesiące

12,10%

nie

PKO BP

500 tys. zł

18 miesięcy

od 7,85%

nie

Raiffeisen Bank

250 tys. zł

18 miesięcy
6 miesięcy dla wolnych zawodów

WIBOR 3M + marża od 3%

nie

Toyota Bank

400 tys. zł

12 miesięcy

WIBOR 1m + marża ustalana indywidualnie

nie

Źródło: Tax Care, na podstawie informacji z banków, 09.2012

 

 

Agata Szymborska-Sutton,

Współpraca: Magdalena Piórkowska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA