Kategorie

Jak firma może zaoszczędzić na kosztach bankowych

inforCMS
Każde przedsiębiorstwo chce maksymalizować swoje zyski. Często jest to jednak trudne zadanie, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą różne dodatkowe koszty, np. bankowe. I choć prowizje i inne opłaty związane z prowadzeniem konta to “grosze” - w skali miesiąca czy roku rosną do olbrzymich rozmiarów. Kontrola tych “dodatkowych” kosztów może przynieść nam szybko znaczne oszczędności.

Oszczędzanie w banku nie polega już tylko na wybraniu najlepszego oprocentowania dla lokaty. Warto oszczędzić także “na banku”, czyli przeliczyć czy nie zabiera on z naszego portfela zbyt wielu pieniędzy na tak zwaną obsługę. Choć ciężko ominąć opłaty związane m.in. z prowadzeniem rachunku bankowego, możemy zadbać o to, aby były najmniejsze. Podobnie w przypadku kredytów - zadbajmy o to, aby ich warunki były dla nas jak najbardziej korzystne.


Wybór odpowiedniego banku

Na samym początku szukania oszczędności powinniśmy poszukać ofert skierowanych do firm takich jak nasza. Nawet jeśli mamy już firmowe konto, nic nie stoi na przeszkodzie aby je zmienić. Jeśli się na to zdecydujemy - warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  Najlepiej wybrać bank mający swój oddział blisko naszej firmy lub miejsca zamieszkania. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych dojazdów do placówki po drugiej stronie miasta, oszczędzimy czas i wydatki związane z paliwem. W ofercie często pojawiają się tak zwane “gratisy”, czyli darmowe przelewy czy też wypłaty z “obcych” bankomatów. Warto jednak sprawdzić, czy kosztów tych operacji bank nie ukrył w nienaturalnie wysokiej opłacie za prowadzenie konta, czy za korzystanie z karty kredytowej. Inne uzależniają darmową obsługę od zrealizowania przez nas transakcji na kwotę np. powyżej 500 zł. Jeśli tego warunku nie spełnimy - bank doliczy opłatę za miesiąc korzystania z karty bądź za przelewy. W tej sytuacji trzeba się zastanowić, czy na pewno oszczędzimy na takiej umowie, czy być może w skali roku jeszcze do interesu dopłacimy.

Pracownika banku warto poprosić o ofertę skierowaną bezpośrednio do firm. Może się ona różnić od standardowej oferty specjalnymi liniami kredytowymi, rachunkami dla pracowników lub funduszami oszczędnościowymi. I choć bank to nie bazar - warto “potargować się” o warunki poszczególnych usług bankowych. Takie negocjacje na pewno pozwolą nam oszczędzić sporo gotówki.


Konsolidacja kredytu lub przeniesienie zobowiązań do innego banku

Jeśli nasza firma obciążona jest przez kilka kredytów, możemy postarać się o ich konsolidację. Takie rozwiązanie pozwoli nam uzyskać kolejne oszczędności. Dlatego warto wybrać taką ofertę banku, która zapewni nam konsolidację naszych zobowiązań kredytowych. Warto jednak zwrócić uwagę na zabezpieczenie takiej konsolidacji. Czy bank wymaga od nas wyceny nieruchomości będącej jego zabezpieczeniem? Czy koszt tej wyceny spoczywa na nas? Jeśli tak - może się okazać, że choć kredyt zabezpieczony ma niższą ratę to i tak jego koszt całkowity, powiększony o koszty wyceny nieruchomości, będzie wyższy od kredytu niezabezpieczonego.  A jeśli bank, w którym już mamy konto w ogóle nie oferuje konsolidacji? W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, czy może on zaproponować nam jakieś dodatkowe środki, które poprawią płynność finansową przedsiębiorstwa.


Transakcje walutowe

Średnie i małe przedsiębiorstwa mogą także posiadać kredyty walutowe, a ich spłata może generować duże koszty. Kursy walut różnią się w zależności od oferty podmiotu, który będzie przeliczać walutę. Dlatego powinniśmy zadbać o najbardziej korzystne stawki, które zminimalizują straty. Nadzór nad kantorami, także tymi internetowymi, sprawuje Narodowy Bank Polski. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy placówka z której chcemy skorzystać ma licencję NBP. W ten sposób może nie oszczędzimy, ale na pewno nie stracimy. Przed spłatą kolejnych rat warto porównać stawki w różnych bankach i kantorach.  Warto też sprawdzić kursy w internecie. Okazuje się, że tam także możemy sprzedać i kupić waluty, często w dużo korzystniejszych cenach. Internetowe platformy wymiany walut pozwalają znacznie obniżyć koszty spłaty kredytu walutowego.  Jeśli nasz rachunek firmowy jest w jednym banku, a kredyt spłacamy w innym - nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z przelewami, a w przypadku transferów walutowych pieniądze docierają na wskazane konta jeszcze w tym samym dniu.


Fundusze

Wybór odpowiedniej oferty bankowej, konsolidacja kredytu lub korzystne przeliczanie waluty pozwolą nam na oszczędności w firmie. Nie są to jednak jedyne możliwości. Kondycję finansową firmy można poprawić także poprzez zainwestowanie wolnych środków na przykład w fundusze zrównoważone, znajdujące się w ofercie wielu banków. Musimy jednak pamiętać, że lokowanie środków w tego typu inwestycje może być obciążone podwyższonym ryzykiem. Część środków inwestują one zawsze w bezpieczne obligacje, ale część na rynek dużo bardziej agresywny - giełdę. I choć fundusze lokują środki pół na pół - czyli połowa powinna trafiać na giełdę, a połowa na bezpieczne inwestycje - zdarza się tak, że ten stosunek w różnych okresach roku i zależnie od sytuacji na giełdzie, może sięgać nawet odpowiednio 70/30.  Z reguły są to także fundusze, w które inwestujemy długoterminowo. Być może warto więc przemyśleć inwestycję w fundusz stabilnego wzrostu, w który tylko 30% funduszy inwestuje agresywnie, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko utraty kapitału, ale też mniejszy zysk.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oznakowanie CE

  Oznakowanie CE to wymóg, który wiele wyrobów musi posiadać, zanim trafi do sprzedaży. Oznakowanie CE wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

  Rynek najmu (wrzesień/październik 2021 r.) - ceny, oferty, trendy

  Na rynku najmu ożywienie. Ofert mieszkań i pokoi na wynajem ubyło, a stawki pną się w górę i to już od kilku miesięcy. Jest to efekt odbudowy gospodarki, powrotu studentów na uczelnie oraz rosnących kosztów utrzymania mieszkań.

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Jakich formalności trzeba dopełnić, gdy osoba mieszkająca za granicą odziedziczyła nieruchomość położoną w Polsce i chce ją sprzedać? Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży tej nieruchomości? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

  Zasady etykietowania żywności

  Sprzedawcy żywności i napojów, muszą podawać niezbędne informacje o produktach w swojej ofercie, aby konsument końcowy mógł podjąć świadomą decyzję o ich zakupie.

  Obowiązki w zakresie postępowania z odpadami WEEE

  Produkcja, dystrybucja lub sprzedaż sprzętu elektrycznego i elektronicznego, takiego jak komputery, lodówki, telefony komórkowe, na mocy unijnych i krajowych przepisów oznacza obowiązek producenta, aby sprzęt ten był właściwe utylizowany i przetwarzany.

  Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami z budżetu państwa

  Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami. Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych objętych dopłatami z budżetu państwa. Ubezpieczenia rolne "Bezpieczne Uprawy' i "Bezpieczne Zwierzęta" oferowane przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych są sprzedawane w placówkach Poczty Polskiej. Producenci rolni mogą liczyć na dopłaty do 65 proc. składki ubezpieczeniowej z budżetu państwa.

  Kredyty hipoteczne z opcją "klucz za dług"

  Kredyty hipoteczne - "klucz za dług". Żaden bank nie wprowadził do swojej oferty kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług" – wynika z informacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

  Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych

  Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych to mniej elektroodpadów i frustracji konsumentów. Po latach współpracy Komisji Europejskiej z branżą producentów urządzeń elektronicznych liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się już z 30 do 3 w ostatniej dekadzie. Celem nowych przepisów jest ustanowienie wspólnego rozwiązania technicznego w zakresie ładowania wszystkich urządzeń.

  Wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kilka dni na złożenie wniosku.

  Koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy finansowej na realizację swoich zadań statutowych. Termin na złożenie wniosku mija 30 września.

  Jak zwiększyć wartość firmy

  Firma i marka istnieją dla klientów. To fakt. Inwestorzy stanowią także równie ważną grupę interesariuszy. I jednych, i drugich (a przede wszystkim ich kapitał) przyciągają marki silne, spójne w swej komunikacji i poważane na rynku. Jak zatem zwiększyć wartość firmy i marki, jeśli wciąż jesteśmy na etapie aspiracji do zostania liderem? Odpowiadamy.

  Idealny sprzedawca – 3 kroki do sukcesu

  Idealny sprzedawca jest pożądanym obiektem przez firmy sprzedażowe. Jego największą wartością są umiejętności oraz marka, którą buduje każdego dnia. W obecnych, trudnych czasach, kiedy sprzedaż głównie jest w sieci idealny sprzedawca musi stać się dobrym doradcą. Nie ważny jest produkt, który sprzedajesz. Ważne jest to, że to Ty jesteś sprzedawcą. Co buduje markę idealnego sprzedawcy? Jakie cechy powinien posiadać dobry handlowiec? Czy cena ma znaczenie w handlu?

  Nie budujemy rynku mieszkaniowego, dlatego mieszkania szybko drożeją

  Rynek mieszkaniowy. W sierpniu budowano prawie 252 tys. mieszkań, to najwyższy wynik w historii. Jednak nadal bardzo nam daleko do rozwiązania problemów mieszkaniowych bo nie korzystamy z rozwiązań, które sprawdziły się w wielu krajach.

  Bańka cenowa na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań nie spadną dopóki stopy procentowe nie wzrosną

  Ceny mieszkań. Według szacunków, w ciągu ostatnich 2 lat ceny mieszkań wzrosły w wybranych miastach o ok. 1/3 lub więcej. W stolicy od stycznia do lipca tego roku metr kwadratowy podrożał nawet o 1 tys. złotych. Eksperci prognozują, że część metropolii osiągnie do końca br. wynik ponad 20% większy w relacji rocznej. Mimo znacznych wzrostów, nabywców zachęcają tanie kredyty. Ale jeśli te ostatnie podrożeją, to może nastąpić ograniczenie wzrostu cen na rynku nieruchomości, a nawet chwilowy ich spadek.

  Renta dożywotnia - od czego zależy jej wysokość

  Renta dożywotnia. O hipotece odwróconej możemy mówić w dwóch ujęciach: sprzedażowym i kredytowym. Model sprzedażowy to inaczej renta dożywotnia oferowana w Polsce przede wszystkim przez fundusze hipoteczne. W tym wypadku, w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, senior otrzymuje świadczenia pieniężne aż do swojej śmierci i może dożywotnio zamieszkiwać swoje lokum. Model kredytowy hipoteki odwróconej niestety nie istnieje w Polsce w praktyce. To usługa, którą mogłyby oferować banki na mocy ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, ale dotychczas żaden nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Od czego zależy wysokość świadczeń w przypadku renty dożywotniej?

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.