reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak firma może zaoszczędzić na kosztach bankowych

Jak firma może zaoszczędzić na kosztach bankowych

Każde przedsiębiorstwo chce maksymalizować swoje zyski. Często jest to jednak trudne zadanie, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą różne dodatkowe koszty, np. bankowe. I choć prowizje i inne opłaty związane z prowadzeniem konta to “grosze” - w skali miesiąca czy roku rosną do olbrzymich rozmiarów. Kontrola tych “dodatkowych” kosztów może przynieść nam szybko znaczne oszczędności.

Oszczędzanie w banku nie polega już tylko na wybraniu najlepszego oprocentowania dla lokaty. Warto oszczędzić także “na banku”, czyli przeliczyć czy nie zabiera on z naszego portfela zbyt wielu pieniędzy na tak zwaną obsługę. Choć ciężko ominąć opłaty związane m.in. z prowadzeniem rachunku bankowego, możemy zadbać o to, aby były najmniejsze. Podobnie w przypadku kredytów - zadbajmy o to, aby ich warunki były dla nas jak najbardziej korzystne.

Na samym początku szukania oszczędności powinniśmy poszukać ofert skierowanych do firm takich jak nasza. Nawet jeśli mamy już firmowe konto, nic nie stoi na przeszkodzie aby je zmienić. Jeśli się na to zdecydujemy - warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  Najlepiej wybrać bank mający swój oddział blisko naszej firmy lub miejsca zamieszkania. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych dojazdów do placówki po drugiej stronie miasta, oszczędzimy czas i wydatki związane z paliwem. W ofercie często pojawiają się tak zwane “gratisy”, czyli darmowe przelewy czy też wypłaty z “obcych” bankomatów. Warto jednak sprawdzić, czy kosztów tych operacji bank nie ukrył w nienaturalnie wysokiej opłacie za prowadzenie konta, czy za korzystanie z karty kredytowej. Inne uzależniają darmową obsługę od zrealizowania przez nas transakcji na kwotę np. powyżej 500 zł. Jeśli tego warunku nie spełnimy - bank doliczy opłatę za miesiąc korzystania z karty bądź za przelewy. W tej sytuacji trzeba się zastanowić, czy na pewno oszczędzimy na takiej umowie, czy być może w skali roku jeszcze do interesu dopłacimy.

Pracownika banku warto poprosić o ofertę skierowaną bezpośrednio do firm. Może się ona różnić od standardowej oferty specjalnymi liniami kredytowymi, rachunkami dla pracowników lub funduszami oszczędnościowymi. I choć bank to nie bazar - warto “potargować się” o warunki poszczególnych usług bankowych. Takie negocjacje na pewno pozwolą nam oszczędzić sporo gotówki.

Jeśli nasza firma obciążona jest przez kilka kredytów, możemy postarać się o ich konsolidację. Takie rozwiązanie pozwoli nam uzyskać kolejne oszczędności. Dlatego warto wybrać taką ofertę banku, która zapewni nam konsolidację naszych zobowiązań kredytowych. Warto jednak zwrócić uwagę na zabezpieczenie takiej konsolidacji. Czy bank wymaga od nas wyceny nieruchomości będącej jego zabezpieczeniem? Czy koszt tej wyceny spoczywa na nas? Jeśli tak - może się okazać, że choć kredyt zabezpieczony ma niższą ratę to i tak jego koszt całkowity, powiększony o koszty wyceny nieruchomości, będzie wyższy od kredytu niezabezpieczonego.  A jeśli bank, w którym już mamy konto w ogóle nie oferuje konsolidacji? W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, czy może on zaproponować nam jakieś dodatkowe środki, które poprawią płynność finansową przedsiębiorstwa.

Średnie i małe przedsiębiorstwa mogą także posiadać kredyty walutowe, a ich spłata może generować duże koszty. Kursy walut różnią się w zależności od oferty podmiotu, który będzie przeliczać walutę. Dlatego powinniśmy zadbać o najbardziej korzystne stawki, które zminimalizują straty. Nadzór nad kantorami, także tymi internetowymi, sprawuje Narodowy Bank Polski. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy placówka z której chcemy skorzystać ma licencję NBP. W ten sposób może nie oszczędzimy, ale na pewno nie stracimy. Przed spłatą kolejnych rat warto porównać stawki w różnych bankach i kantorach.  Warto też sprawdzić kursy w internecie. Okazuje się, że tam także możemy sprzedać i kupić waluty, często w dużo korzystniejszych cenach. Internetowe platformy wymiany walut pozwalają znacznie obniżyć koszty spłaty kredytu walutowego.  Jeśli nasz rachunek firmowy jest w jednym banku, a kredyt spłacamy w innym - nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z przelewami, a w przypadku transferów walutowych pieniądze docierają na wskazane konta jeszcze w tym samym dniu.

Wybór odpowiedniej oferty bankowej, konsolidacja kredytu lub korzystne przeliczanie waluty pozwolą nam na oszczędności w firmie. Nie są to jednak jedyne możliwości. Kondycję finansową firmy można poprawić także poprzez zainwestowanie wolnych środków na przykład w fundusze zrównoważone, znajdujące się w ofercie wielu banków. Musimy jednak pamiętać, że lokowanie środków w tego typu inwestycje może być obciążone podwyższonym ryzykiem. Część środków inwestują one zawsze w bezpieczne obligacje, ale część na rynek dużo bardziej agresywny - giełdę. I choć fundusze lokują środki pół na pół - czyli połowa powinna trafiać na giełdę, a połowa na bezpieczne inwestycje - zdarza się tak, że ten stosunek w różnych okresach roku i zależnie od sytuacji na giełdzie, może sięgać nawet odpowiednio 70/30.  Z reguły są to także fundusze, w które inwestujemy długoterminowo. Być może warto więc przemyśleć inwestycję w fundusz stabilnego wzrostu, w który tylko 30% funduszy inwestuje agresywnie, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko utraty kapitału, ale też mniejszy zysk.

 

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama