Wolne 1 i 11 listopada dla pracowników placówek handlowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy nie mogą polecić pracownikom pracy w placówkach handlowych także w przypadku, gdy święto przypada w niedzielę (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy). Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia 11 listopada br. Święto Niepodległości przypada bowiem w tym roku w niedzielę.
REKLAMA
Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia placówki handlowej. Zdaniem Ministerstwa Pracy, przy wykładni pojęcia „placówka handlowa” należy się posiłkować Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) oraz wyjaśnieniami występującymi w słownikach języka polskiego. Za placówkę handlową należy więc uznać każdą placówkę, której główną działalnością jest handel. Dotyczy to wszelkich zakładów, które kupują wyroby w celu ich sprzedaży. Przy czym chodzi tu o działalność handlową zarówno hurtową, jak i detaliczną. Placówką handlową są więc zarówno sklepy, hurtownie czy domy wysyłkowe, jak też stoiska i stragany. Nie ma znaczenia wielkość danej placówki czy liczba zatrudnionych w niej pracowników.
PRZYKŁAD
Pracodawca prowadzący hurtownię kwiatów polecił swoim pracownikom sprzedawać 1 listopada na straganie kwiaty i znicze. Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Zakaz pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy też handlu na straganie.
REKLAMA
Zgodnie ze stanowiskiem PIP, zakaz pracy w placówkach handlowych nie dotyczy m.in. stacji benzynowych, aptek czy cukierni. Zdaniem PIP, takiego rodzaju placówki, oprócz sprzedaży oferowanych przez siebie produktów, pełnią pewną formę usługową, a ponadto, ze względów społecznych, powinny być czynne w dniach świątecznych.
Zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy wszystkich pracowników, a nie tylko tych, którzy pracują przy sprzedaży. Obejmuje on zatem również np. pracowników ochrony czy informatyków. Zakaz pracy w handlu nie dotyczy osób niebędących pracownikami, czyli np. pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych czy właścicieli sklepów. Te osoby mogą pracować w handlu w dni świąteczne.
Za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w dniu świątecznym a godziną 6.00 w dniu następnym (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy).
Pracodawca może jednak w przepisach wewnątrzzakładowych wprowadzić inne godziny pracy w święto, np. między godz. 12.00 w tym dniu a godz. 12.00 w dniu następnym. W takim przypadku praca w placówce handlowej nie może być wykonywana między tak wyznaczonymi godzinami.
Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA