Ile umów na czas określony?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa antykryzysowa
Z końcem grudnia 2011 roku przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa, oznacza to, że począwszy od 1 stycznia 2012 roku pracodawców ponownie obowiązują wyłącznie przepisy Kodeksu pracy dotyczące limitów umów na czas określony.
REKLAMA
Kodeks pracy chroni pracowników przed niekończącym się zatrudnieniem na umowę o pracę na czas określony. Dla pracodawców jest to jednak znaczące ograniczenie.
Umowa na czas określony nie przekroczy 36 miesięcy
Zobacz: Umowa na czas określony - na jak długo może być zawarta?
Rodzaje umów o pracę
Umowę o pracę można zawrzeć na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Każda z wymienionych umów o pracę może zostać poprzedzona okresem próbnym trwającym nie więcej niż 3 miesiące.
Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF
Zobacz: Ograniczenie przywilejów pracowniczych
Kolejna umowa na czas określony
REKLAMA
Zgodnie z art. 251 Kodeksu pracy zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.
Należy jednak pamiętać, że przytoczone rozwiązanie nie dotyczy wszystkich rodzajów umowy o prące. Wskazany przepis nie ma zastosowania do umów o pracę zawartych w celu zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.
Zobacz: Jak założyć własną firmę?
Uzgodnienia między pracodawcą a pracownikiem w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony. Zawarcie aneksu do umowy o pracę jest równoznaczne z zawarciem kolejnej umowy o pracę.
Zawarcie trzeciej umowy na czas określony (po wcześniejszych dwóch umowach na czas określony) powodu je, że sta je się ona z mocy prawa umową za war tą na czas nie określony.
Do limitu umów zawieranych na czas określony nie zalicza się umowa o pracę zawarta na okres próbny trwający nie więcej niż na 3 miesiące.
Zobacz: Firmy będą mogły przekazać 1 % CIT na rzecz jednostek naukowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.