REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenie przywilejów pracowniczych

Redakcja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma możliwość ograniczenia przywilejów pracowniczych. Nie może jednak dokonywać tego dowolnie. Które przywileje i w jakim zakresie mogą zaostać ograniczone?

Pracodawca ma możliwość ograniczenia przywilejów pracowniczych, poprzez czasowe wstrzymanie zastosowania przepisów układów zbiorowych pracy oraz przepisów wewnątrzzakładowych. Nie jest to jednak autonomiczna decyzja pracodawcy. Na ograniczenie przywilejów pracowniczych muszą się zgodzić zatrudnieni pracownicy.

REKLAMA


Jeżeli w firmie działa organizacja lub organizacje związkowe to one reprezentują pracowników przy zawieraniu porozumienia o zawieszeniu innych niż układ zbiorowy przepisów prawa pracy. U pracodawcy, u którego nie ma organizacji związkowych porozumienia podpisuje przedstawicielstwo pracowników wyłonione w sposób przyjęty u danego pracodawcy.


Zawieszenie premii i dodatków

REKLAMA


Pracodawca ma możliwość czasowego zawieszenia wypłacania premii i dodatków. Może mieć to jednak miejsce, wyłącznie w przypadku uzasadnionym sytuacją finansową pracodawcy. Zawieszenie premii i dodatków odbywa się poprzez zawarcie porozumienia o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów wewnątrzzakładowych regulaminów, porozumień i statutów. Właśnie w tym porozumieniu możliwe jest zawieszenie premii, dodatków, stosowania wyższych stawek za pracę w nadgodzinach itp.


W zakładach pracy zatrudniających mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z ich umów o pracę.


Zobacz: Ochrona przed nieuczciwą konkurencją

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wstrzymanie obowiązywania układu zbiorowego pracy


Pracodawca, u którego obowiązuje zbiorowy układ pracy, ma możliwość zawiesić obowiązywanie jego przepisów. Musi być to jednak powiązane z problemami finansowymi pracodawcy. Strony układu zbiorowego pracy muszą w tym celu zawrzeć porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części tego układu lub układu ponadzakładowego. Co ważne wstrzymanie obowiązywania układu zbiorowego pracy może być ustanowione na okres nie dłuższy niż 3 lata.

REKLAMA


W przypadku zawieszenia obowiązywania układu zbiorowego pracy, konsekwencje dla pracowników nie mogą powodować sytuacji, w której warunki zatrudnienia będą mniej korzystne niż gwarantują to przepisy ustawowe lub rozporządzenia wykonawcze.


Porozumienie o wstrzymaniu obowiązywania układu zbiorowego pracy dotyczą wszystkich pracowników objętych układem, chyba że strony układu wyraźnie wyłączą z jego zakresu jednoznacznie określoną grupę pracowników.


Po upływie terminu obowiązywania porozumienia, pracowników obowiązują wcześniejsze warunki zatrudnienia.


Zobacz: Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA