reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak powinno wyglądać legalne zatrudnienie?

Jak powinno wyglądać legalne zatrudnienie?

Osoby wykonujące daną pracę na rzecz swojego pracodawcy są uprawnione do otrzymywania stosownego wynagrodzenia w wysokości wynikającej z zawartej umowy. Pracodawcy powinni być przygotowani na kontrolę legalności zatrudnienia prowadzonej przez PIP. Jak wygląda zatem legalne zatrudnienie?

Warto podkreślić, że zakres wspomnianej kontroli obejmuje także działania pracowników. Jeżeli bowiem byli oni zarejestrowani jako osoby bezrobotne w urzędzie pracy, to od momentu podjęcia pracy mają maksymalnie 7 dni kalendarzowych na powiadomienie o tym fakcie urzędu pracy. Jeżeli tego nie zrobią, to w momencie kontroli, może grozić im kara grzywny nie niższa niż 500 zł.


Obowiązki pracodawców


Pracodawcy zgodnie z Kodeksem pracy mają obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy (poza sytuacją, gdy są, zgodnie z prawem, zwolnieni z tego obowiązku). Ponadto są też zobowiązani do dokonania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia działalności, której prowadzenie jest uzależnione od uzyskania wpisu do tego rejestru. Dodatkowo też są zobowiązani  do prowadzenia agencji zatrudnienia zgodnie z warunkami określonymi w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Nielegalne zatrudnienie


Warto zwrócić uwagę na elementy, które są zabronione w przypadku zatrudniania pracowników.  Pracodawcy więc są zobowiązani do potwierdzenia na piśmie w wymaganym terminie rodzaju zawartej umowy i jej warunków . Ponadto mogą też być ukarani za niezgłoszenie osoby zatrudnionej lub wykonującej inną pracę zarobkową do ubezpieczenia społecznego.


Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy znajdują się „Listy kontrolne”. Mogą one być przydatne pracodawcom, którzy chcieliby dokonać samokontroli. Wspomniane listy są przygotowane w formie pytań, które odnoszą się do poszczególnych zagadnień, będących przedmiotem kontroli legalności zatrudnienia.


Wymagania dotyczące umowy o pracę


Powinna być zawarta zawsze na piśmie, tego bowiem wymaga Kodeks pracy. Należy w niej ująć informacje  dotyczące stron umowy, jej rodzaju (na okres próbny, na czas określony lub też na czas nieokreślony) oraz oczywiście daty zawarcia. Czasami zdarza się, że dzień podpisana umowy jest jednocześnie pierwszym dniem pracy, ale równie dobrze umowa może zostać podpisana wcześniej z dokładnym wskazaniem daty rozpoczęcia wykonywania pracy.  Ważnym elementem wskazanym na umowie o pracę powinny też być warunki pracy i płacy, czyli rodzaj pracy, miejsce wykonywania i wymiar czasu pracy.


Jakie kary grożą pracodawcy za niedotrzymanie tych warunków? Przede wszystkim należy podkreślić, że niepotwierdzenie na piśmie umowy o pracę zawartej z pracownikiem powoduje, że pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Za tego rodzaju wykroczenie grozi mandat karny w wysokości od 1 000 do 2 000 zł. Ponadto inspektor pracy może skierować wniosek do właściwego sądu. W przypadku, gdy osoba, która w ciągu ostatnich dwóch lat była co najmniej dwukrotnie  karana za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, inspektor pracy może w postępowaniu mandatowym nałożyć  na nią grzywnę w wysokości do 5 000 zł. Jeżeli inspektor zdecyduje się złożyć wniosek o ukaranie danego pracodawcy, sąd może orzec karę grzywny sięgającą nawet 30 000 zł.


Warto znać swoje prawa, będąc pracownikiem. Pozwala nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, a nawet problemów natury prawnej. Pracodawcy powinni być świadomi jak wygląda proces legalnego zatrudnienia i bezwzględnie przestrzegać zasad wynikających z polskiego Kodeksu pracy.


Zobacz również: W jaki sposób zatrudnić pracownika z zajęciem komorniczym?

 

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama