Nowe przepisy ważne dla pracodawców w 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ostatnio coraz głośniej jest o nowych pomysłach na nowelizacje przepisów dotyczących prawa pracy. Choć większość z nich jest wciąż w fazie projektów, wiele ma szansę na wejście w życie z początkiem 2013 r.
REKLAMA
Druk ZUS RMUA
Od 1 stycznia 2013 r. pracownik będzie mógł udać się do lekarza bez druku ZUS RMUA wystawionego przez pracodawcę. Dokument ten nie będzie już potrzebny do potwierdzania prawa do publicznej opieki zdrowotnej. Pracownik będzie mógł skorzystać z publicznej opieki medycznej na podstawie dokumentu tożsamości i numeru PESEL. Wszystko za sprawą Centralnego „Wykazu Ubezpieczonych NFZ”. System ten będzie umożliwiał sprawdzenie online, czy pacjent jest ubezpieczony.
Jeżeli system z jakichkolwiek przyczyn nie potwierdzi prawa pracownika do ubezpieczenia, wciąż będzie mógł on skorzystać z opieki lekarskiej, jeżeli:
• przedstawi inny dokument potwierdzający to prawo (np. ZUS RMUA) lub
• złoży specjalne oświadczenie wskazujące podstawę prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.
Ustawa z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
50% koszty uzyskania przychodu
Od nowego roku zostaje także wprowadzony limit dochodów z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Wyniesie on 42 764 zł. W ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono ograniczenia stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Ograniczenia dotyczą przychodów z tytułu:
• przeniesienia prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
• opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
• praw autorskich oraz praw pokrewnych przez artystów wykonawców, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami.
WAŻNE!
Limit dotyczy wszystkich dochodów z praw autorskich i pokrewnych, osiągniętych w danym roku podatkowym, włączając w to zarówno umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawne.
Niemniej jednak wciąż będzie przysługiwało prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów faktycznie poniesionych, jeśli podatnik będzie w stanie udowodnić, że były wyższe niż określone procentowo w ustawie.
Ustawa z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA