REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynności wykonywane sporadycznie a proporcja VAT

Ewelina Kempa - specjalistka d/s prawa podatkowego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy dokonujący w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarówno czynności opodatkowanych jak i tych niepodlegających opodatkowaniu zobowiązani są do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W sytuacji jednak, gdy nie jest możliwe jednoznaczne określenie wskazanych kwot, podatnik może zastosować proporcję. Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności zarówno opodatkowanych jak i zwolnionych z VAT.

REKLAMA


W celu ustalenia proporcji konieczne jest określenie wielkości obrotu, gdyż ma on bezpośredni wpływ na jej wynik. Obrót zgodnie z przepisami ustawy jest kwotą należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika i pomniejsza o kwotę należnego podatku.


Czego nie wlicza się do obrotu?


Zgodnie z art. 90 ust. 5 do obrotu nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez niego na potrzeby jego działalności.


Do obrotu nie wlicza się również obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług takich jak:

REKLAMA


● usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● udzielanie kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

● usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, a także zarządzanie gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

● usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług;

● usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym obszarze, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie (art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług).


Oznacza to, że wartość transakcji uznanych za czynności wykonywane sporadycznie nie jest brana pod uwagę przy ustalaniu wielkości przysługującego proporcjonalnego odliczenia VAT.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

 


Wątpliwości natomiast budzi sam fakt uznania danych czynności za sporadyczne, gdyż termin ten nie został zdefiniowany w ustawie o VAT. Natomiast zgodnie z definicją słownikową sporadyczny oznacza rzadki, incydentalny, powtarzający się nieregularnie. Wywnioskować można zatem, iż są to czynności okazjonalne i poboczne w stosunku do prowadzonej działalności. Kwestia ta została wielokrotnie poruszana w interpretacjach podatkowych oraz wyrokach sądowych. Zaznaczyć w tym miejscu należy, iż większość indywidualnych interpretacji nie jest korzystna dla podatników, gdyż organy podatkowe często powołują się na znacznie ograniczoną definicję słownikową sporadyczności jako określenia częstotliwości występowania danej czynności. Przykładem takiej interpretacji jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 stycznia 2011 r. (IPPP1-443-1153/10-2/JL), w której organ zwraca szczególną uwagę na prawdopodobieństwo powtarzania się czynności, oraz zamiar ich kontynuowania w przyszłości. W efekcie czego nie uznał sytuacji przedstawionej w przedmiotowej sprawie za czynność o charakterze sporadycznym.


Zobacz również: Jak liczyć terminy podatkowe?


Orzecznictwo sądów

REKLAMA


Warto zatem przytoczyć w tej sprawie orzecznictwo  Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, na którego wyroki często powołują się polskie Sądy Administracyjne, które coraz częściej prezentują stanowisko odmienne w stosunku do organów podatkowych.


W wyroku ETS sygn. C-306/94 stwierdzono, iż “jeśli usługi finansowe zwolnione z VAT, świadczone przez podatnika stanowią bezpośrednie, stałe i konieczne uzupełnienie jego zasadniczej działalności, wówczas nie mogą być uznane za usługi świadczone sporadycznie”. Natomiast w wyroku C-77/01 ETS jako jedno z kryteriów kwalifikowania czynności jako sporadycznej uznał między innymi wielkość generowanego dochodu, a także skalę zaangażowanych w wykonywanie tych czynności składników majątku oraz usług opodatkowanych VAT. Orzecznictwo ETS wskazuje zatem na szeroki zakres pojęcia sporadyczności, uznając iż czynności sporadyczne to takie:


● które nie należą do zasadniczej działalności, nie stanowią stałego i koniecznego rozszerzenia działalności podlegającej opodatkowaniu,

● których skala nie przekracza skali podstawowej działalności,

● względem których zaangażowanie składników majątku oraz usług opodatkowanych VAT jest niewielkie.


Powyższe wskazówki nie uznają częstotliwości jako jedynej przesłanki decydującej o uznaniu bądź nie czynności za sporadyczną. Polskie Sądy Administracyjne coraz częściej przyjmują prowspólnotową wykładnię powołując się na orzeczenia ETS oraz dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Przykładem jest wyrok WSA z 24 listopada 2010r. (I SA/Kr 1467/10) w sprawie uznania udzielonych przez spółkę kilkunastu pożyczek jako czynności sporadycznych (pomocniczych) w związku z którymi uzyskane odsetki nie powinny być uwzględniane w obrocie do wyliczenia proporcji. Sąd uznał, że ani liczba czynności, ani uzyskany z nich obrót nie są wskaźnikami decydującymi dla uznania tych czynności za sporadyczne. Ważna jest natomiast relacja w stosunku do głównej działalności oraz wykorzystanie aktywów opodatkowanych VAT.


Jak wskazują przytoczone wyroki, słownikowa definicja sporadyczności nie jest już wystarczającym wyznacznikiem kwalifikowania czynności przy ustalaniu obrotu dla potrzeb wyliczenia współczynnika proporcji. Przy ocenie transakcji pod kontem uznania jej za sporadyczną bądź nie, w rozumieniu ustawy o VAT, należy wziąć pod uwagę jednocześnie wiele czynników, które składać się będą na całokształt sytuacji. Znaczenie będzie mieć zarówno zakres danych transakcji, ich skala w stosunku do prowadzonej działalności, generowane przez nie przychody, ale także stopień zaangażowania składników majątku, zarówno tych materialnych jak i niematerialnych, w celu osiągnięcia przychodów zwolnionych z opodatkowania.


Zobacz również:
Wydatek za złożenie VAT-R można rozliczyć w kosztach

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA