REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada do Spraw Unikania Opodatkowania

Mariusz Orliński
Kancelaria Ślązak
Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

REKLAMA

Komisja Europejska przymierza sie do wprowadzenia w krajowych systemach podatkowych Rady do Spraw Unikania Opodatkowania. Jakie zadania realizowałaby Rada do Spraw Unikania Opodatkowania?

Rada do Spraw Unikania Opodatkowania


Komisja Europejska w zaleceniach z dnia 6 grudnia 2012r. w sprawie agresywnego planowania podatkowego [C (2012)8806] zaleca wprowadzenie do krajowych przepisów podatkowych klauzuli o treści: „Nie uwzględnia się sztucznego uzgodnienia lub szeregu sztucznych uzgodnień, które przyjęto w zasadniczym celu uniknięcia opodatkowania i które prowadzą do osiągnięcia korzyści podatkowej. Krajowe organy rozpatrują te ustalenia do celów podatkowych poprzez odniesienie się do ich istoty ekonomicznej.”

REKLAMA


Pomimo licznych głosów sprzeciwu pojawiających się w literaturze fachowej, klauzula ta zapewne znajdzie się w Ordynacji podatkowej w najbliższej przyszłości. W założeniach do projektu zmian Ordynacji podatkowej poświęcono jej sporo miejsca, niemniej bardziej chciałbym się przyjrzeć nie samej klauzuli a założeniach jej stosowania.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Wymieniając doświadczenia z innymi członkami Rady Podatkowej KPP Lewiatan, mogę się odnieść do kilku kluczowych założeń jej funkcjonowania, sygnalizowanych przez różne reprezentowane w niej środowiska.


Opinia rady miałaby mieć możność pojawienia się dopiero na etapie postępowania odwoławczego, co nie dość, że nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia to „odbiera” podatnikowi jeden z kluczowych dowodów postępowania podatkowego na etapie I instancji. Niewątpliwie wpłynęłoby to także na koszty i szybkość samego postępowania, ponieważ sprawę być może udawałoby się zakończyć już w pierwszej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Utrata prawa do karty podatkowej

REKLAMA


Opinia rady na etapie postępowania podatkowego nie powinna być odpłatna. Jest to bowiem jeden ze środków dowodowych w postępowaniu, który zgodnie z zasadą prawdy obiektywnej, powinien być przeprowadzany z urzędu. Na ten moment założenia są jednak zgoła inne. Pojawiające zaś się kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych zdecydować mogą o znikomości stosowania tego środka.


Zasadnym wydaje się, także aby opinia Rady ds. Unikania Opodatkowania była wiążąca dla organów, co na dzień dzisiejszy, czytając rządowy projekt założeń,  jest mocno wątpliwe. Jeśli opinia miałaby nie wiązać organów, to jaki jest cel wydawania przez nią opinii?!


Najciekawsze jednak jest to, kto powołuje jej członków - Minister Finansów, oczywiście. Ich liczba - 15. Czyli grupa praktyków i naukowców, dobrana według klucza Ministra Finansów, w liczbie 15, ma rozstrzygać jako jedyny organ w skali kraju, w stosunku do wszystkich podatników, którzy się o to zwrócą, o tym czy przeprowadzone transakcje nie doprowadziły do obejścia prawa podatkowego. Założenie nie dość, że karkołomne, to chyba niewykonalne.


Zobacz: Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

REKLAMA


Poza tym, czymże, w systemie prawa podatkowego, a nawet na gruncie teorii prawa, ma być opinia rady? Przypuszczam, że czymś na kształt opinii biegłego. Ale tenże „biegły” wydawałby opinię co do prawa a nie co do faktów, co jest w zasadzie niedopuszczalne i niezgodne z jakąkolwiek metodyką pracy biegłego. Prawo bowiem stosuje organ i sąd a nie biegły.


Ja powiem szczerze, generalnie jestem bardzo negatywnie nastawiony do tej instytucji, niemniej to co wzbudza we mnie największą wątpliwość to jak owa rada (15 członków) ma fizycznie „obsłużyć” wszystkich podatników w skali kraju, którzy się o to zwrócą. Ponadto nie wiem jaki będzie jej charakter w systemie prawa. Ja nie podejmuję się tych rozstrzygnięć
- po prostu jestem na „nie”.


Zobacz: Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą

 
Od dokonywania subsumpcji są organy podatkowe i sądy administracyjne. Rada, której skład byłby dobierany przez ministra, którego wszakże działaniem podstawowym jest doprowadzenie do maksymalnej ściągalności podatków, będzie po prostu kolejnym zbrojnym ramieniem organów państwa skierowanym z zasady przeciw obywatelom. To się jawnie kłóci choćby z zasadą demokratycznego państwa prawa.


Wszelkie rady i komisje, kojarzą mi się z czasami, jak to niektórzy je nazywają „słusznie minionymi”. Nie wyobrażam bowiem sobie aby grupa kilku ekspertów (wskazanych przez Ministra Finansów) oceniała skutki przeprowadzonych operacji gospodarczych i na koniec miała wydać opinię, czy celem podatnika było doprowadzenie do zapłaty mniejszego podatku. Treść opinii będzie bowiem z góry znana... Może jednak od razu zlikwidować wszystkie przepisy statuujące o kosztach i ulgach podatkowych i wprowadzić jedną stawkę (niską oczywiście) podatkową. Rozwiązania najprostsze są najlepsze. I najtańsze. Ale czy ustawodawcy o to chodzi...

 
Zobacz: Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA