REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada do Spraw Unikania Opodatkowania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Orliński
Kancelaria Ślązak
Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

REKLAMA

Komisja Europejska przymierza sie do wprowadzenia w krajowych systemach podatkowych Rady do Spraw Unikania Opodatkowania. Jakie zadania realizowałaby Rada do Spraw Unikania Opodatkowania?

Rada do Spraw Unikania Opodatkowania


Komisja Europejska w zaleceniach z dnia 6 grudnia 2012r. w sprawie agresywnego planowania podatkowego [C (2012)8806] zaleca wprowadzenie do krajowych przepisów podatkowych klauzuli o treści: „Nie uwzględnia się sztucznego uzgodnienia lub szeregu sztucznych uzgodnień, które przyjęto w zasadniczym celu uniknięcia opodatkowania i które prowadzą do osiągnięcia korzyści podatkowej. Krajowe organy rozpatrują te ustalenia do celów podatkowych poprzez odniesienie się do ich istoty ekonomicznej.”

REKLAMA


Pomimo licznych głosów sprzeciwu pojawiających się w literaturze fachowej, klauzula ta zapewne znajdzie się w Ordynacji podatkowej w najbliższej przyszłości. W założeniach do projektu zmian Ordynacji podatkowej poświęcono jej sporo miejsca, niemniej bardziej chciałbym się przyjrzeć nie samej klauzuli a założeniach jej stosowania.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Wymieniając doświadczenia z innymi członkami Rady Podatkowej KPP Lewiatan, mogę się odnieść do kilku kluczowych założeń jej funkcjonowania, sygnalizowanych przez różne reprezentowane w niej środowiska.


Opinia rady miałaby mieć możność pojawienia się dopiero na etapie postępowania odwoławczego, co nie dość, że nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia to „odbiera” podatnikowi jeden z kluczowych dowodów postępowania podatkowego na etapie I instancji. Niewątpliwie wpłynęłoby to także na koszty i szybkość samego postępowania, ponieważ sprawę być może udawałoby się zakończyć już w pierwszej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Utrata prawa do karty podatkowej

REKLAMA


Opinia rady na etapie postępowania podatkowego nie powinna być odpłatna. Jest to bowiem jeden ze środków dowodowych w postępowaniu, który zgodnie z zasadą prawdy obiektywnej, powinien być przeprowadzany z urzędu. Na ten moment założenia są jednak zgoła inne. Pojawiające zaś się kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych zdecydować mogą o znikomości stosowania tego środka.


Zasadnym wydaje się, także aby opinia Rady ds. Unikania Opodatkowania była wiążąca dla organów, co na dzień dzisiejszy, czytając rządowy projekt założeń,  jest mocno wątpliwe. Jeśli opinia miałaby nie wiązać organów, to jaki jest cel wydawania przez nią opinii?!


Najciekawsze jednak jest to, kto powołuje jej członków - Minister Finansów, oczywiście. Ich liczba - 15. Czyli grupa praktyków i naukowców, dobrana według klucza Ministra Finansów, w liczbie 15, ma rozstrzygać jako jedyny organ w skali kraju, w stosunku do wszystkich podatników, którzy się o to zwrócą, o tym czy przeprowadzone transakcje nie doprowadziły do obejścia prawa podatkowego. Założenie nie dość, że karkołomne, to chyba niewykonalne.


Zobacz: Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

REKLAMA


Poza tym, czymże, w systemie prawa podatkowego, a nawet na gruncie teorii prawa, ma być opinia rady? Przypuszczam, że czymś na kształt opinii biegłego. Ale tenże „biegły” wydawałby opinię co do prawa a nie co do faktów, co jest w zasadzie niedopuszczalne i niezgodne z jakąkolwiek metodyką pracy biegłego. Prawo bowiem stosuje organ i sąd a nie biegły.


Ja powiem szczerze, generalnie jestem bardzo negatywnie nastawiony do tej instytucji, niemniej to co wzbudza we mnie największą wątpliwość to jak owa rada (15 członków) ma fizycznie „obsłużyć” wszystkich podatników w skali kraju, którzy się o to zwrócą. Ponadto nie wiem jaki będzie jej charakter w systemie prawa. Ja nie podejmuję się tych rozstrzygnięć
- po prostu jestem na „nie”.


Zobacz: Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą

 
Od dokonywania subsumpcji są organy podatkowe i sądy administracyjne. Rada, której skład byłby dobierany przez ministra, którego wszakże działaniem podstawowym jest doprowadzenie do maksymalnej ściągalności podatków, będzie po prostu kolejnym zbrojnym ramieniem organów państwa skierowanym z zasady przeciw obywatelom. To się jawnie kłóci choćby z zasadą demokratycznego państwa prawa.


Wszelkie rady i komisje, kojarzą mi się z czasami, jak to niektórzy je nazywają „słusznie minionymi”. Nie wyobrażam bowiem sobie aby grupa kilku ekspertów (wskazanych przez Ministra Finansów) oceniała skutki przeprowadzonych operacji gospodarczych i na koniec miała wydać opinię, czy celem podatnika było doprowadzenie do zapłaty mniejszego podatku. Treść opinii będzie bowiem z góry znana... Może jednak od razu zlikwidować wszystkie przepisy statuujące o kosztach i ulgach podatkowych i wprowadzić jedną stawkę (niską oczywiście) podatkową. Rozwiązania najprostsze są najlepsze. I najtańsze. Ale czy ustawodawcy o to chodzi...

 
Zobacz: Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA