REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyki absolwenckie - czy warto?

Patrycja Mikuła
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W trudnych czasach warto przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowego pracownika rozważyć zalety praktyki absolwenckiej. Z tytułu zatrudnienia praktykant nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Praktyka absolwencka


Na praktykę absolwencką może zostać przyjęta osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum. Wiek osoby przyjmowanej na tzw. staż absolwencki jest ograniczony - praktykant w dniu rozpoczęcia praktyki nie może ukończyć 30 roku życia. Limit wiekowy wynika z art. 2 ust. 1 ustawy o praktykach absolwenckich. Ustawa ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

REKLAMA


Osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może przyjmować na praktykę, która może się odbywać odpłatnie lub nieodpłatnie. W przypadku praktyki odpłatnej wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Praktyka odbywana jest na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką zawieranej między praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Zawarta umowa określa:


• rodzaj pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• okres odbywania praktyki,

• tygodniowy wymiar czasu pracy i

• wysokość wynagrodzenia (jeśli praktyka jest płatna).


Pracodawca zobowiązany jest zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki. Praktykantowi nie wolno zlecać prac szczególnie niebezpiecznych.


Zobacz: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Uwaga


Okres wykonywania prac przez praktykanta nie może być dłuższy niż trzy miesiące.


Okres, na który można przyjąć praktykanta, niekiedy bywa niewystarczający na zapoznanie się ze specyfiką danego stanowiska i wdrożenie się do pracy, jednak pozwala ocenić predyspozycje pracownika do wykonywania danego rodzaju pracy. Zawarcie kolejnej umowy o praktykę absolwencką z tym samym podmiotem jest możliwe, o ile łączny okres ich trwania nie przekracza trzech miesięcy.


Przykład 1

REKLAMA


Firma transportowa chciałaby przyjąć na praktykę absolwencką osobę do działu spedycji. Osoba ta wykonywała już prace w tym charakterze w innej firmie przez okres trzech miesięcy w ramach praktyki absolwenckiej. Potencjalny pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę z tą osobą, jeżeli nie ukończyła ona 30 lat. Ograniczenie czasu praktyki dotyczy każdego konkretnego pracodawcy.


Pracodawca musi uwzględnić, że w przypadku nieodpłatnej praktyki praktykant ma prawo zrezygnować z niej w każdym momencie, a w sytuacji gdy praktyka jest płatna - za siedmiodniowym wypowiedzeniem. Przyjmujący musi ponadto wystawić na żądanie praktykanta zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych w związku z tym umiejętnościach.


Więcej w Biuletynie Głównego Księgowego - Zamów prenumeratę >>


Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA