reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Praktyki absolwenckie - czy warto?

Praktyki absolwenckie - czy warto?

W trudnych czasach warto przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowego pracownika rozważyć zalety praktyki absolwenckiej. Z tytułu zatrudnienia praktykant nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Praktyka absolwencka


Na praktykę absolwencką może zostać przyjęta osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum. Wiek osoby przyjmowanej na tzw. staż absolwencki jest ograniczony - praktykant w dniu rozpoczęcia praktyki nie może ukończyć 30 roku życia. Limit wiekowy wynika z art. 2 ust. 1 ustawy o praktykach absolwenckich. Ustawa ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.


Osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może przyjmować na praktykę, która może się odbywać odpłatnie lub nieodpłatnie. W przypadku praktyki odpłatnej wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Praktyka odbywana jest na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką zawieranej między praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Zawarta umowa określa:


• rodzaj pracy,

• okres odbywania praktyki,

• tygodniowy wymiar czasu pracy i

• wysokość wynagrodzenia (jeśli praktyka jest płatna).


Pracodawca zobowiązany jest zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki. Praktykantowi nie wolno zlecać prac szczególnie niebezpiecznych.


Uwaga


Okres wykonywania prac przez praktykanta nie może być dłuższy niż trzy miesiące.


Okres, na który można przyjąć praktykanta, niekiedy bywa niewystarczający na zapoznanie się ze specyfiką danego stanowiska i wdrożenie się do pracy, jednak pozwala ocenić predyspozycje pracownika do wykonywania danego rodzaju pracy. Zawarcie kolejnej umowy o praktykę absolwencką z tym samym podmiotem jest możliwe, o ile łączny okres ich trwania nie przekracza trzech miesięcy.


Przykład 1


Firma transportowa chciałaby przyjąć na praktykę absolwencką osobę do działu spedycji. Osoba ta wykonywała już prace w tym charakterze w innej firmie przez okres trzech miesięcy w ramach praktyki absolwenckiej. Potencjalny pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę z tą osobą, jeżeli nie ukończyła ona 30 lat. Ograniczenie czasu praktyki dotyczy każdego konkretnego pracodawcy.


Pracodawca musi uwzględnić, że w przypadku nieodpłatnej praktyki praktykant ma prawo zrezygnować z niej w każdym momencie, a w sytuacji gdy praktyka jest płatna - za siedmiodniowym wypowiedzeniem. Przyjmujący musi ponadto wystawić na żądanie praktykanta zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych w związku z tym umiejętnościach.


Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama