REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik ma obowiązek podpisania umowy szkoleniowej?

Monika Pązik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę na piśmie, określającą prawa i obowiązki stron umowy. Kiedy powstaje obowiązek zawarcia takiej umowy?

Obowiązek pracodawcy ułatwiania pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych, czyli zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Nie oznacza jednak, że pracownik może domagać się od pracodawcy zorganizowania i przeprowadzenia określonego rodzaju szkolenia (np. komputerowego) (wyr. SN, I PKN 657/99). Wymogi dotyczące umowy szkoleniowej określa art. 1034 kodeksu pracy.

REKLAMA


Umowa szkoleniowa

REKLAMA


Umowa szkoleniowa nazywana jest inaczej umową w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jest ona związana z umową o pracę, jednakże nie stanowi jej części. Wobec tego praktyczne szkolenie pracowników powinno się odbywać w ramach stosunku pracy, natomiast poza tym stosunkiem może być organizowane tylko wtedy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem obowiązków pracowniczych (wyr. SN, I PK 144/04).


Ustawodawca nie określił precyzyjnie wymogów dotyczących treści wskazanej umowy. Jedynym zastrzeżeniem, jest sformułowanie postanowień w taki sposób, aby nie ograniczały one uprawnień pracownika przyznanych przez inne przepisy prawa. Wobec tego do najważniejszych elementów treści umowy należy określenie dodatkowych świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z odbywającym się szkoleniem. W przypadku zawarcia tego rodzaju umowy pracownik nie traci uprawnień wynikających z innych przepisów, a w tym:


· prawa do urlopu szkoleniowego,

· zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Ponadto pracownika nie można zobowiązać do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę w przypadkach innych, niż wskazane w art. 1035 k.p. oraz do podwyższania ich. Umowa szkoleniowa może zawierać dodatkowy zapis dotyczący zobowiązania pracownika do pozostawania u niego w zatrudnieniu po ukończeniu szkolenia podnoszącego kwalifikacje.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Forma prawna umowy


Dla umowy szkoleniowej ustawodawca wskazał formę pisemną, jednakże nie zaznaczył konsekwencji w przypadku niezachowania tej formy. Zatem zachowanie tej formy ustanowione zostało dla celów dowodowych. W przypadku zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy, umowa w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.


Obowiązek pracownika


Do obowiązków pracodawcy należy zatem umożliwienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, natomiast pracownik nie ma obowiązku zawierania wskazanej umowy. Wówczas pracownik powinien liczyć się z konsekwencjami w postaci zbyt niskich kwalifikacji w stosunku do potrzeb pracodawcy, co może stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem. Obowiązek zawarcia przedmiotowej umowy powstaje jedynie w sytuacji, gdy pracodawca ma zamiar  zobowiązać pracownika do pozostawania u niego w zatrudnieniu.


Zobacz również:
Elastyczne formy zatrudnienia w małych firmach

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA