REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie prawa do korekty deklaracji podatkowej

Monika Pązik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienie do skorygowania deklaracji podatkowej ulega zawieszeniu na czas kontroli podatkowej i postępowania podatkowego. Kiedy możliwe jest złożenie korekty, a w jakich sytuacjach jest ono nieskuteczne?

Zgodnie z art. 81b § 1 ordynacji podatkowej (Dz.U.2012.749) dokonanie korekty deklaracji podatkowej nie może zostać zrealizowane w czasie przeprowadzania kontroli podatkowej, postępowania podatkowego oraz kontroli skarbowej. Istotne jest, że zawieszenie dotyczy wyłącznie deklaracji podatkowych za okres, którym objęte są kontrole. Zgodnie z tym, jeżeli u podatnika przeprowadzana jest kontrola lub postępowanie podatkowe za dany rok obrotowy, wówczas może on skorygować deklaracje za lata wcześniejsze nie uwzględniając danego roku podatkowego. Jednakże zawieszenie lub pozbawienie podatnika prawa do dokonania korekty nie wpływa na uprawnienie do odliczenia podatku już naliczonego, wobec czego podatnik może w trakcie przeprowadzanej kontroli skorzystać z uzyskanego wcześniej prawa w zapisie księgowym.

REKLAMA


Nieskuteczność złożenia korekty


Korekta złożona w trakcie trwania kontroli lub postępowania podatkowego jest nieskuteczna i nie wywołuje żadnych skutków prawnych (wyr. Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 czerwca 2011 r. II FSK 351/10). Oznacza to, że w tym czasie ważna jest poprzednia deklaracja podatkowa i ujawniona w niej kwota podatku. Zgodnie z sentencją wyroku NSA z dnia 29 marca 2011 r. (I FSK 425/10) w art. 81b o.p. w tym okresie podatnik nie ma możliwości jakiejkolwiek skutecznej ingerencji w określanie wysokości zobowiązania podatkowego (poprzez składanie stosownych korekt deklaracji podatkowych). Z art. 81b o.p. nie wynika możliwość rozróżnienia sytuacji złożenia "zwykłej" deklaracji korygującej i deklaracji korygującej "anulującej" poprzednią deklarację korygującą. Jeżeli podatnik po zakończeniu wszelkich postępowań otrzyma zalecenia wynikające z protokołu kontroli, będzie mógł dokonać korekty deklaracji w zakresie objętym zaleceniami. Będzie mógł również skorygować deklarację w zakresie, w jakim nie stwierdzono naruszenia prawa.


Zobacz również:
Już niedługo deregulacja zawodu księgowego


Korekta deklaracji VAT

REKLAMA


W myśl nowelizacji ordynacji podatkowej z 2008 r. uchylony został art. 81b § 3, z którego wynikał zakaz dokonywania korekty deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej. Zatem, jeżeli podatnik zgadzał się z zaleceniami organu, to nie mógł zastosować się do wytycznych i dokonać stosownej korekty mimo, iż z przepisów jednoznacznie wynika, iż po zakończeniu postępowania uprawnienie do korekty deklaracji przysługuje nadal. Podobnie z art. 14c  ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej (Dz.U.2011.41.214) również wynika, iż kontrolowany może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. W podanym przepisie nie ma również zastrzeżeń, co do dokonywania korekty deklaracji VAT. Jedyne zastrzeżenie wskazał NSA w wyroku z dnia 29 marca 2011 r. (I FSK 425/10) - podatnik nie może sam wybrać momentu korekty po zwrocie przedpłaty. Obowiązek wystawienia faktury korygującej powstaje wyłącznie wtedy, gdy zaistniały podstawy do wystawienia pierwotnej faktury VAT. Korekty można dokonać dopiero wtedy gdy faktycznie dochodzi do zwrotu przedpłaty.


Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 lipca 2013 r. (Sygn. akt P 7/10) odniósł się do zgodności przepisu ordynacji podatkowej o zawieszeniu uprawnienia do korekty deklaracji podatkowej ze zgodnością z przepisami konstytucji. TK wskazał, iż art. 81b § 3 w brzmieniu do 2008 r. pomimo niemożności dokonywania korekty deklaracji VAT jest zgodny z art. 32 konstytucji o równym traktowaniu przez władze publiczne oraz zakazie dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Podatki

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA