REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie prawa do korekty deklaracji podatkowej

Monika Pązik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienie do skorygowania deklaracji podatkowej ulega zawieszeniu na czas kontroli podatkowej i postępowania podatkowego. Kiedy możliwe jest złożenie korekty, a w jakich sytuacjach jest ono nieskuteczne?

Zgodnie z art. 81b § 1 ordynacji podatkowej (Dz.U.2012.749) dokonanie korekty deklaracji podatkowej nie może zostać zrealizowane w czasie przeprowadzania kontroli podatkowej, postępowania podatkowego oraz kontroli skarbowej. Istotne jest, że zawieszenie dotyczy wyłącznie deklaracji podatkowych za okres, którym objęte są kontrole. Zgodnie z tym, jeżeli u podatnika przeprowadzana jest kontrola lub postępowanie podatkowe za dany rok obrotowy, wówczas może on skorygować deklaracje za lata wcześniejsze nie uwzględniając danego roku podatkowego. Jednakże zawieszenie lub pozbawienie podatnika prawa do dokonania korekty nie wpływa na uprawnienie do odliczenia podatku już naliczonego, wobec czego podatnik może w trakcie przeprowadzanej kontroli skorzystać z uzyskanego wcześniej prawa w zapisie księgowym.

REKLAMA


Nieskuteczność złożenia korekty


Korekta złożona w trakcie trwania kontroli lub postępowania podatkowego jest nieskuteczna i nie wywołuje żadnych skutków prawnych (wyr. Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 czerwca 2011 r. II FSK 351/10). Oznacza to, że w tym czasie ważna jest poprzednia deklaracja podatkowa i ujawniona w niej kwota podatku. Zgodnie z sentencją wyroku NSA z dnia 29 marca 2011 r. (I FSK 425/10) w art. 81b o.p. w tym okresie podatnik nie ma możliwości jakiejkolwiek skutecznej ingerencji w określanie wysokości zobowiązania podatkowego (poprzez składanie stosownych korekt deklaracji podatkowych). Z art. 81b o.p. nie wynika możliwość rozróżnienia sytuacji złożenia "zwykłej" deklaracji korygującej i deklaracji korygującej "anulującej" poprzednią deklarację korygującą. Jeżeli podatnik po zakończeniu wszelkich postępowań otrzyma zalecenia wynikające z protokołu kontroli, będzie mógł dokonać korekty deklaracji w zakresie objętym zaleceniami. Będzie mógł również skorygować deklarację w zakresie, w jakim nie stwierdzono naruszenia prawa.


Zobacz również:
Już niedługo deregulacja zawodu księgowego


Korekta deklaracji VAT

REKLAMA


W myśl nowelizacji ordynacji podatkowej z 2008 r. uchylony został art. 81b § 3, z którego wynikał zakaz dokonywania korekty deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej. Zatem, jeżeli podatnik zgadzał się z zaleceniami organu, to nie mógł zastosować się do wytycznych i dokonać stosownej korekty mimo, iż z przepisów jednoznacznie wynika, iż po zakończeniu postępowania uprawnienie do korekty deklaracji przysługuje nadal. Podobnie z art. 14c  ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej (Dz.U.2011.41.214) również wynika, iż kontrolowany może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. W podanym przepisie nie ma również zastrzeżeń, co do dokonywania korekty deklaracji VAT. Jedyne zastrzeżenie wskazał NSA w wyroku z dnia 29 marca 2011 r. (I FSK 425/10) - podatnik nie może sam wybrać momentu korekty po zwrocie przedpłaty. Obowiązek wystawienia faktury korygującej powstaje wyłącznie wtedy, gdy zaistniały podstawy do wystawienia pierwotnej faktury VAT. Korekty można dokonać dopiero wtedy gdy faktycznie dochodzi do zwrotu przedpłaty.


Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 lipca 2013 r. (Sygn. akt P 7/10) odniósł się do zgodności przepisu ordynacji podatkowej o zawieszeniu uprawnienia do korekty deklaracji podatkowej ze zgodnością z przepisami konstytucji. TK wskazał, iż art. 81b § 3 w brzmieniu do 2008 r. pomimo niemożności dokonywania korekty deklaracji VAT jest zgodny z art. 32 konstytucji o równym traktowaniu przez władze publiczne oraz zakazie dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Podatki

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA