Powierzenie samochodu służbowego praktykantowi jest możliwe
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja dotycząca powierzenie praktykantowi samochodu w celach służbowych wymaga podjęcia stosownych czynności prawnych. Przede wszystkim należy mieć na względzie, iż praktykanci zazwyczaj nie są zatrudniani na podstawie umowy o pracę, często wykonują swoje obowiązki nieodpłatnie bądź na podstawie umów cywilnoprawnych. Wobec tego zastosowania nie znajdą przepisy kodeksu pracy, a jedynie regulacje kodeksu cywilnego. W przypadku powierzenia przez pracodawcę samochodu w celach służbowych należy pamiętać, że praktykant nie będzie ponosił odpowiedzialności materialnej za nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych i poniesioną przez pracodawcę z tego tytułu szkodę (art. 114 k.p.). Nie będą miały również zastosowania regulacje dotyczące odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone (art. 124 k.p.).
REKLAMA
Jaką umowę zastosować?
Aby pracodawca otrzymał swego rodzaju zabezpieczenie w przypadku nienależytego eksploatowania powierzonego praktykantowi samochodu powinien zawrzeć z praktykantem umowę cywilnoprawną. Najbardziej odpowiednią w tym przypadku będzie umowa użyczenia, określona w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 710 k.c. przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia jako umowa nieodpłatna jest zawierana w celu pomocy osobie, która daną rzecz użycza, wobec tego biorący nie jest upoważniony do pobierania pożytków z przedmiotu umowy. Taki rodzaj umowy wydaje się być odpowiedni w stosunkach między pracodawcą a praktykantem. Do zawarcia umowy konieczne jest wydanie przedmiotu, bowiem do czasu niewydania przedmiotu umowy, jest ona bezskuteczna. Ponadto umowa użyczenia nie wymaga zachowania szczególnej formy, wobec czego może być zawarta również w sposób dorozumiany i zawierać szereg postanowień. Strony umowy mają w tym zakresie pełną swobodę.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Odpowiedzialność praktykanta
REKLAMA
W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego rodzaj przedmiotu użyczenia determinuje o sposobie jego używania. Biorący przedmiot (samochód) praktykant powinien korzystać z rzeczy w sposób odpowiadający jego właściwościom i przeznaczeniu. Naruszenie postanowień umownych dotyczących sposobu używania może rodzić odpowiedzialność po stronie biorącego za utratę lub uszkodzenie rzeczy. Zgodnie z art. 712 § 2 k.c. biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej bez zgody użyczającego. Taka możliwość może zostać jedynie określona postanowieniami umownymi. W odniesieniu do samochodu jako przedmiotu umowy praktykant nie ma uprawnień do dokonywania w nim jakichkolwiek zmian, nawet jeżeli zmiany prowadziłyby do ulepszenia. Zgoda na wprowadzenie zmian może być ujęta jedynie w umowie i na tej podstawie biorący przedmiot może dokonywać zmian.
Na podstawie regulacji art. 714 k.c. praktykant ponosi odpowiedzialności za przypadkową utratę bądź uszkodzenie samochodu, jeżeli używa go w sposób niezgodny z postanowieniami umowy albo jego właściwościami bądź przeznaczeniem. Jednakże ciężar udowodnienia odpowiedzialności praktykanta będzie spoczywał na pracodawcy.
Zobacz również: Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?
REKLAMA
REKLAMA