REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powierzenie samochodu służbowego praktykantowi jest możliwe

Monika Pązik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może powierzyć samochód służbowy praktykantowi, gdyż przepisy prawa nie zabraniają wprost takiej czynności. Zastosowanie znajdą postanowienia umowy cywilnoprawnej zawartej z praktykantem. Jaki rodzaj umowy jest zatem odpowiedni?

Decyzja dotycząca powierzenie praktykantowi samochodu w celach służbowych wymaga podjęcia stosownych czynności prawnych. Przede wszystkim należy mieć na względzie, iż praktykanci zazwyczaj nie są zatrudniani na podstawie umowy o pracę, często wykonują swoje obowiązki nieodpłatnie bądź na podstawie umów cywilnoprawnych. Wobec tego zastosowania nie znajdą przepisy kodeksu pracy, a jedynie regulacje kodeksu cywilnego. W przypadku powierzenia przez pracodawcę samochodu w celach służbowych należy pamiętać, że praktykant nie będzie ponosił odpowiedzialności materialnej za nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych i poniesioną przez pracodawcę z tego tytułu szkodę (art. 114 k.p.). Nie będą miały również zastosowania regulacje dotyczące odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone (art. 124 k.p.).

REKLAMA


Jaką umowę zastosować?


Aby pracodawca otrzymał swego rodzaju zabezpieczenie w przypadku nienależytego eksploatowania powierzonego praktykantowi samochodu powinien zawrzeć z praktykantem umowę cywilnoprawną. Najbardziej odpowiednią w tym przypadku będzie umowa użyczenia, określona w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 710 k.c. przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia jako umowa nieodpłatna jest zawierana w celu pomocy osobie, która daną rzecz użycza, wobec tego biorący nie jest upoważniony do pobierania pożytków z przedmiotu umowy. Taki rodzaj umowy wydaje się być odpowiedni w stosunkach między pracodawcą a praktykantem. Do zawarcia umowy konieczne jest wydanie przedmiotu, bowiem do czasu niewydania przedmiotu umowy, jest ona bezskuteczna. Ponadto umowa użyczenia nie wymaga zachowania szczególnej formy, wobec czego może być zawarta również w sposób dorozumiany i zawierać szereg postanowień. Strony umowy mają w tym zakresie pełną swobodę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Odpowiedzialność praktykanta

REKLAMA


W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego rodzaj przedmiotu użyczenia determinuje o sposobie jego używania. Biorący przedmiot (samochód) praktykant powinien korzystać z rzeczy w sposób odpowiadający jego właściwościom i przeznaczeniu. Naruszenie postanowień umownych dotyczących sposobu używania może rodzić odpowiedzialność po stronie biorącego za utratę lub uszkodzenie rzeczy. Zgodnie z art. 712 § 2 k.c. biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej bez zgody użyczającego. Taka możliwość może zostać jedynie określona postanowieniami umownymi. W odniesieniu do samochodu jako przedmiotu umowy praktykant nie ma uprawnień do dokonywania w nim jakichkolwiek zmian, nawet jeżeli zmiany prowadziłyby do ulepszenia. Zgoda na wprowadzenie zmian może być ujęta jedynie w umowie i na tej podstawie biorący przedmiot może dokonywać zmian.


Na podstawie regulacji art. 714 k.c. praktykant ponosi odpowiedzialności za przypadkową utratę bądź uszkodzenie samochodu, jeżeli używa go w sposób niezgodny z postanowieniami umowy albo jego właściwościami bądź przeznaczeniem. Jednakże ciężar udowodnienia odpowiedzialności praktykanta będzie spoczywał na pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz również:
Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?

 

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

REKLAMA

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA