REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca i ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy do okresu, przez jaki można opłacać niższe składki z działalności, należy wliczać okres zawieszenia działalności

Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, dlatego korzystam z 24-miesięcznej ulgi w opłacaniu składek ZUS. Chcę zawiesić działalność na pół roku. Jak mam ustalić okres, przez jaki mogę płacić składki od 30% minimalnego wynagrodzenia? Czy ZUS wlicza do niego miesiące zawieszenia działalności, czy zlicza miesiące sprzed i po jej zawieszeniu? Czy też po odwieszeniu działalności będę mogła płacić niższe składki przez okres 24 miesięcy liczony na nowo?

Wydłużony okres rozliczeniowy

Chciałbym skorzystać z możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy na podstawie przepisów ustawy antykryzysowej. Zastanawiam się tylko, w jaki sposób w przypadku takiego okresu rozliczeniowego będą rozliczane godziny nadliczbowe? Pracownicy pracują w systemie równoważnego czasu pracy, a więc stosunkowo często mam do czynienia z nadgodzinami średniotygodniowymi.

Nadgodziny przy niepełnym etacie

Każdy pracownik uzyskuje prawo do dodatku do wynagrodzenia po przekroczeniu dobowej lub tygodniowej normy czasu pracy bądź przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, bez względu na to, czy pracuje na pełny lub niepełny etat.

W jakich najniższych temperaturach mogą pracować pracownicy

W naszym zakładzie nastąpiła awaria ogrzewania. Z tego powodu temperatura w biurze spadła do 16°C. W jakiej minimalnej temperaturze mogą pracować pracownicy biurowi?

REKLAMA

Jak wypłacić wynagrodzenie za pracę w niedzielę

Pracodawca polecił pracownikowi pracę w niedzielę. Na wniosek pracownika otrzyma on wolne za ten dzień w kolejnym miesiącu, a co za tym idzie w następnym okresie rozliczeniowym. Jak zapłacić wynagrodzenie pracownikowi w miesiącu, w którym pracował w niedzielę, a jak w kolejnym, kiedy odebrał dzień wolny? – pyta Czytelniczka z Rudy Śląskiej.

Zlecenie bez wynagrodzenia

W naszej firmie od 1 sierpnia 2010 r. ma zacząć pracować osoba, która nie oczekuje wynagrodzenia za pracę, ponieważ dzięki pracy w naszej firmie chce zdobyć jedynie cenne doświadczenie zawodowe w pracy na renomowanym stanowisku oraz podszkolić swe umiejętności zdobyte w trakcie odbywania różnych kursów specjalistycznych. Czy w związku z tym można zatrudnić ją na podstawie umowy zlecenia bez prawa do wynagrodzenia?

Odprawa przy zwolnieniach grupowych

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma obowiązek wypłacić odprawę, jeżeli rozwiązuje z którymkolwiek z nich umowę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Nie ma znaczenia, czy zwolnienie odbywa się w trybie indywidualnym czy grupowym.

Przerwa w opłacaniu składek

Nieświadczenie pracy przez pracownika z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą nie zwalnia pracodawcy od złożenia w ZUS dokumentów rozliczeniowych za daną osobę.

REKLAMA

Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Nadpłata i niedopłata wynagrodzenia powodują po stronie pracodawcy określone obowiązki. W przypadku niedopłaty powinien on jak najszybciej uzupełnić brakującą sumę.

Kontrola PIP i urzędu skarbowego w jednym czasie

10 listopada 2009 r. zostaliśmy poinformowani, że urząd skarbowy przeprowadzi kontrolę w naszym zakładzie. Po kilku dniach zawiadomienie w sprawie kontroli otrzymaliśmy także od Państwowej Inspekcji Pracy. Czy oba organy mogą jednocześnie przeprowadzać kontrolę?  

Badania profilaktyczne pracowników

Od zaświadczenia lekarskiego wystawionego po zakończeniu badań profilaktycznych mogą odwołać się zarówno pracownik, jak i pracodawca. Wskutek odwołania przeprowadzane są ponowne badania; ich wynik jest ostateczny.

Działalność gospodarcza po zgłoszeniu wniosku o emeryturę

W 2008 r. ukończyłem 60 lat. Udowodniłem 35 lat składkowych i nieskładkowych, w tym 29 lat zatrudnienia na umowę o pracę. Od kilku lat jestem zatrudniony i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Zgłosiłem w ZUS wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury pracowniczej, ale z końcem 2009 r. moja umowa o pracę została rozwiązana. Dalej będę prowadził działalność gospodarczą. Czy spełniam warunki wymagane do przyznania emerytury pracowniczej? Czy mogę kontynuować działalność gospodarczą przed wydaniem decyzji w sprawie emerytury, czy muszę na ten czas zawiesić albo wyrejestrować działalność?

Obowiązki służby bhp

Służba bhp pełni funkcję doradczą i kontrolną w zakładzie pracy. Może ona np. przeprowadzać kontrole warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp.

Jak przeprowadzić zwolnienie dyscyplinarne nietrzeźwego pracownika

Do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika nie są konieczne pisemna forma oświadczenia oraz podpis pracownika. Brak formy pisemnej nie przesądza o nieważności takiej czynności, a jedynie o jej wadliwości.

Zmiana harmonogramu czasu pracy

Czy raz ustalony harmonogram czasu pracy można później zmienić? Czy pracownik, który odmówi przyjścia do pracy po zmianie harmonogramu, może ponieść jakieś konsekwencje? – pyta Czytelniczka z Radomia.

Jaka jest różnica między premią uznaniową a nagrodą

Tworzymy regulamin wynagradzania. Chcemy zapisać w nim warunki nabycia prawa do premii oraz uregulować zasady przyznawania nagród. Na czym polega różnica między nagrodą a premią uznaniową?

Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy

Zatrudniliśmy od 1 stycznia 2010 r. pracownika, dla którego praca w naszym zakładzie jest pierwszą pracą w życiu. Czy w planie urlopów wypoczynkowych powinniśmy ująć urlop, do którego pracownik nabędzie w tym roku prawo? Prawo do urlopu nabywa on po przepracowaniu każdego miesiąca. W związku z tym na początku stycznia, kiedy ustalamy plan urlopów, nie przysługuje mu urlop.

Zawieszenie postanowień regulaminu wynagradzania

Ostatnio sytuacja finansowa mojej firmy uległa znacznemu pogorszeniu. Obawiam się o utratę płynności finansowej i w związku z tym szukam możliwych oszczędności. Obowiązujący w firmie regulamin przewiduje wysokie dodatki do wynagrodzeń. Słyszałem o możliwości zawieszenia postanowień regulaminu wynagradzania. Na czym polega takie zawieszenie i czy mogę je zastosować w swoim zakładzie?

Przez jaki okres należy przechowywać ewidencję czasu pracy

Czy ewidencję czasu pracy pracowników należy przechowywać przez 50 lat, jak akta osobowe, czy przez 3 lata? Jaki okres jest prawidłowy?

Czy można wypłacić wynagrodzenie innej osobie

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Przepisy dopuszczają jednak sytuacje, w których pensja wypłacana jest innej osobie.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?

Czy każdego zleceniobiorcę trzeba zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r.

W naszej firmie pracuje kilkunastu zleceniobiorców. Tylko część z nich podlega ubezpieczeniom społecznym. Dla pozostałych osób praca na zlecenie jest pracą dodatkową i opłacamy za nich tylko składkę zdrowotną. Większość zleceniobiorców pracuje poza firmą, dlatego nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Czy od stycznia 2010 r. mamy zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego wszystkich zleceniobiorców?

Do końca 2009 r. trzeba sprawdzić numery PESEL w programie Płatnik

W nowej wersji programu Płatnik 8.01.001, której wydanie ZUS planuje na początek stycznia 2010 r., dokumenty za każdego ubezpieczonego będącego obywatelem Polski muszą zawierać poprawny numer PESEL. Brak lub błędny numer PESEL na dokumencie uniemożliwi jego przekazanie do ZUS. W związku z tym ważne jest, by przed wdrożeniem nowej wersji Płatnika sprawdzić poprawność tych numerów w danych osób zgłoszonych do ubezpieczenia.

Czy od pracownika wybierającego się na urlop można żądać podania numeru prywatnego telefonu

Pracownik wybiera się na urlop wypoczynkowy, którego nie wykorzystał w okresie letnim z powodu choroby. Zażądaliśmy od niego podania prywatnego numeru telefonu komórkowego. Chcemy mieć możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pracownik odmówił podania nam tego numeru. Czy postąpił prawidłowo?

Zgłoszenie pomieszczeń pracy do inspekcji sanitarnej

Zamierzam niebawem rozpocząć działalność gospodarczą. Wiem, że muszę dokonać licznych zgłoszeń, w tym do inspekcji sanitarnej. Jak wygląda pismo zgłaszające pracodawcę do inspektora sanitarnego, zgodnie z art. 209 k.p.? Czy można przyjąć, iż postanowienie o wcześniejszym odbiorze pomieszczenia magazynowo-biurowego jest jednocześnie potwierdzeniem takiego zgłoszenia?

Fundusz szkoleniowy w firmie

Jak utworzyć fundusz szkoleniowy, o którym mowa w ustawie antykryzysowej, aby móc skorzystać z dofinansowania do studiów podyplomowych dla pracownika?

Składka zdrowotna członka rady nadzorczej

Członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia funkcji. Obowiązek ten wygasa z dniem, w którym przestaje on sprawować tę funkcję lub pobierać wynagrodzenie z tytułu jej wykonywania.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego dla osoby prowadzącej działalność

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i równocześnie prowadzę działalność pozarolniczą. Z tytułu zatrudnienia otrzymuję 2000 zł miesięcznie i od tej podstawy są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. W związku z tym z tytułu działalności nie płacę już składek, poza składką zdrowotną. 10 października 2009 r. miałem wypadek przy prowadzeniu działalności. ZUS odmówił mi jednak wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Czy słusznie?

Zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia czy umowy o pracę

Planuję zatrudnienie jednej osoby. Zastanawiam się, jaki rodzaj umowy byłby właściwy – umowa o pracę czy umowa-zlecenie? Jakie są rzeczywiste różnice między tymi umowami?

Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę

Pracownicy pracują w naszym zakładzie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w tym roku w sobotę. W jaki sposób i kiedy trzeba oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Jak zrekompensować pracę wykonywaną powyżej 8 godzin w dniu wolnym od pracy

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Ze względu na potrzeby zakładu pracy w sobotę przepracował 11 godzin. Za pracę w sobotę oddaliśmy mu dzień wolny. Jak zrekompensować pracownikowi 3 godziny pracy w sobotę przekraczające 8 godzin?

Badanie trzeźwości pracownika

Prowadzę firmę transportową. Czy w obowiązującym pracowników regulaminie pracy mogę zobligować ich do poddania się badaniu alkomatem przed przystąpieniem do pracy?

Zatrudnianie cudzoziemców

W 2009 r. procedura związana z zatrudnianiem obcokrajowców została uproszczona. Część ułatwień ma jednak charakter przejściowy i będzie obowiązywać tylko do 31 grudnia 2010 r.

Koszty studiów pracowników

Jakie koszty jestem zobowiązany ponieść jako pracodawca, jeśli chciałbym wysłać dwie pracownice na studia podnoszące ich kwalifikacji? Czy w związku z tym powinienem zawrzeć z tymi pracownicami jakąś odrębną umowę? Czy koszty za dojazdy na zajęcia pokrywa również pracodawca? W jaki sposób są opodatkowane i oskładkowane koszty studiów pracownika w celu podniesienia kwalifikacji?

Kiedy przestaje obowiązywać regulamin pracy

Wprowadziliśmy regulamin pracy w okresie, gdy zatrudnialiśmy 35 pracowników. Jego treść została uzgodniona z międzyzakładową organizacją związkową. Obecnie zatrudniamy tylko 15 pracowników na pełny etat i 4 na pół etatu. Czy w dalszym ciągu obowiązuje nas regulamin pracy?

Jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca - emeryt, który rozpoczyna prowadzenie działalności

Od grudnia 2008 r. pobieram wcześniejszą emeryturę. Zamierzam otworzyć serwis usług komputerowych w formie działalności gospodarczej. Z zawodu jestem informatykiem, przez całe życie pracowałem na umowę o pracę. Czy poza złożeniem dokumentów rejestrujących w urzędzie gminy – wniosku EDG-1 – powinienem rejestrować się w ZUS, pomimo że mam prawo do emerytury i nie chcę płacić składek? Czy działalność wpłynie na wysokość wypłacanej emerytury?

Jak informować pracowników o rezygnacji z tworzenia ZFŚS

W każdym przypadku pracownicy muszą zostać poinformowani o fakcie nieutworzenia funduszu. Ten obowiązek pracodawcy wynika bezpośrednio z ustawy o zfśs lub pośrednio z przepisów dotyczących tworzenia aktów wewnątrzzakładowych.

Czym różni się pisemne potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od umowy o pracę

Czasami zdarza się, że zawieramy z pracownikami ustnie umowy o pracę, a następnie przed dopuszczeniem do pracy potwierdzamy im na piśmie ustalenia dotyczące zawarcia danej umowy. Dotychczas w przypadku potwierdzenia zawartej ustnie umowy o pracę dokonywaliśmy tego na formularzu właściwym dla umowy o pracę. Czy to błąd? Jak powinno wyglądać pisemne potwierdzenie warunków zawartej ustnie umowy? Czym ono różni się od zwykłej umowy o pracę?

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto

Zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wskazuje na konieczność oddawania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy, np. w wolną sobotę. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio 15 sierpnia 2009 r.

W jaki sposób można ustalić terminy wypłaty wynagrodzenia przy umowie zlecenia

Zawieramy umowę zlecenia na dłuższy okres (rok). Czy w takim przypadku musimy ustalać miesięczne terminy wypłaty wynagrodzenia? Jakie możliwe sposoby ustalenia terminów wypłaty wynagrodzenia przewidują w takim przypadku przepisy i jakie konsekwencje dla zleceniodawcy mogą z nich wynikać?

Jak rozliczać czas pracy w listopadzie

Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym, zadaniowym i równoważnym czasu pracy. Ile godzin do przepracowania będą mieli pracownicy pracujący w tych systemach czasu pracy w listopadzie br.? Jak dwa święta listopadowe wpływają na wymiar ich czasu pracy?

Rozprawa sądowa przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu. Pracownik jednak, nawet gdy występuje przed sądem w charakterze biegłego, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Czy w umowie o pracę zawartej na czas określony można wprowadzić klauzulę o obowiązku uzasadniania wypowiedzenia tej umowy

W umowie o pracę zawartej na okres 10 miesięcy wpisaliśmy klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto wpisaliśmy w tej umowie obowiązek podania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia. Pracownik uzależniał bowiem wprowadzenie do umowy klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia od zawarcia w niej obowiązku uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia. Czy zapis o obowiązku podawania przez nas przyczyny zwolnienia jest ważny?

Zakwestionowanie zwolnienia lekarskiego pracownika

Jedna z pracownic jest na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia pokrywa się z terminem, w którym odmówiliśmy jej urlopu wypoczynkowego. Odmowa ma związek z reorganizacją zakładu, dlatego bardzo zależało nam na obecności w pracy tej pracownicy. Pracownica zajmuje się w firmie ochroną danych osobowych. Czy możemy w tym przypadku skutecznie podważyć zasadność zwolnienia lekarskiego?

Kiedy płatnik może opłacać składki na ZUS przekazem pocztowym

Jesteśmy niewielką firmą zatrudniającą 2 pracowników, której działalność polega na wysyłkowej sprzedaży sprzętu elektronicznego. Zamierzamy rozszerzyć działalność przez sprzedaż na terenie całego kraju specjalistycznego sprzętu medycznego. Mamy zamiar być konkurencyjni na rynku i oferować nasze produkty po niższych cenach. Obecnie osiągamy niewielki obrót (nieprzekraczający miliona złotych). Dążymy do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego wybraliśmy tańszego operatora telefonicznego i chcemy zrezygnować z usług bankowych. Czy moglibyśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne przekazem pocztowym? Czy fakt, że wcześniej opłacaliśmy składki w formie bezgotówkowej za pomocą rachunku bankowego może nam teraz uniemożliwić opłacanie składek przekazem pocztowym?

Jak rozliczać czas pracy pracowników pracujących w nocy, w której następuje zmiana czasu letniego na zimowy

W naszym zakładzie praca jest wykonywana na trzy zmiany (w godzinach od 6.00 do 14.00, od 14.00 do 22.00 i od 22.00 do 6.00) przez 7 dni w tygodniu. Pracownicy pracują w systemie podstawowym czasu pracy. Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy pracowników pracujących na nocną zmianę (w godz. od 22.00 do 6.00) w przypadku zmiany czasu letniego na zimowy, która będzie miała miejsce z 24 na 25 października br.?

Wynagrodzenie i składki na ubezpieczenia zatrudnionego członka rodziny

Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą chce zatrudnić swojego syna na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem miesięcznym 2000 zł brutto. Syn pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą działalność. W jaki sposób należy wypełnić zgłoszenie ZUA do ubezpieczeń ZUS oraz w jaki sposób dokonywać na liście płac rozliczenia składkowo-podatkowego wynagrodzenia za pracę? Czy są jeszcze dodatkowe istotne aspekty zatrudnienia w ww. przypadku?

Czy redukcję etatu należy zgłosić w ZUS

Pracownica, której skończył się urlop macierzyński, złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy w okresie, z którego mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Czy zmniejszenie etatu musimy zgłosić w ZUS? Czy pracownicę trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić?

Jak należy rozliczać wynagrodzenie za czas dyżuru

Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Może on być pełniony w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym przez pracodawcę miejscu bądź poza zakładem pracy, niekoniecznie w domu.

Czy można równocześnie prowadzić działalność gospodarczą i pobierać zasiłek macierzyński z ZUS

 Prowadzę działalność gospodarczą od 2006 r. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłam dopiero w sierpniu 2009 r. Nie zatrudniam pracowników. W październiku 2009 r. pójdę na urlop macierzyński. Chcę otrzymywać z ZUS zasiłek macierzyński i opłacać tylko składkę zdrowotną. Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego mogę równocześnie prowadzić działalność, tj. dokonywać zakupów i sprzedawać usługi, podpisywać faktury i umowy, czy w tym przypadku stracę prawo do zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA