Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie cudzoziemców

Anna Wiśniewska
inforCMS
W 2009 r. procedura związana z zatrudnianiem obcokrajowców została uproszczona. Część ułatwień ma jednak charakter przejściowy i będzie obowiązywać tylko do 31 grudnia 2010 r.

W 2007 i 2008 r. przedsiębiorcy mieli duże trudności ze zalezieniem odpowiednich pracowników. Złożyły się na to dwie sprawy. Po pierwsze, wysoki wzrost gospodarczy spowodował, że jednocześnie powstało dużo nowych miejsc pracy w kraju. Po drugie, otwarcie dla Polaków rynków pracy w większości krajów Unii Europejskiej spowodowało, że z kraju wyjechało setki tysięcy osób w wieku produkcyjnym (niektóre szacunki mówią nawet o 2 mln). Deficyt pracowników stał się więc dla przedsiębiorców jednym z najważniejszych problemów. Żeby pomóc polskim firmom, rząd zdecydował wtedy o uproszczeniu procedury zatrudniania cudzoziemców. Odpowiednie przepisy zostały znowelizowane pod koniec 2008 r. i na początku 2009 r.

Sąsiedzi pracują bez zezwolenia

Zatrudnienie obcokrajowców wymaga zezwolenia odpowiednich władz. Uzyskuje się je na podstawie:

1) umowy o pracę,

2) umów cywilnoprawnych,

3) delegacji usług eksportowych (przy czym obowiązek posiadania zezwolenia dotyczy świadczenia usług na zasadzie delegacji powyżej 30 dni),

4 powołania do zarządów firm.

Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Zezwolenia nie potrzebują m.in.:

• obywatele państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii oraz członkowie ich rodzin,

• osoby posiadające zezwolenie na osiedlenie się lub na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w Polsce,

• osoby posiadające status rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w innym państwie UE,

• uchodźcy.

Bez zezwolenia mogą pracować w naszym kraju także m.in.:

1) obywatele Turcji (wcześniej muszą pracować 3 lata na podstawie zezwolenia),

2) absolwenci polskich szkół ponadgimnazjalnych,

3) obywatele państw graniczących z Polską,

4) obywatele krajów, które zawarły z UE umowę o swobodnym przepływie osób.

Oznacza to, że od 2009 r. bez zezwolenia mogą pracować w Polsce m.in. obywatele Białorusi, Mołdowy, Rosji i Ukrainy. Możliwość ta jest ograniczona do pracy krótkoterminowej (czyli do 6 miesięcy w ciągu jednego roku). Brak obowiązku posiadania zezwolenia nie oznacza, że obywatele tych państw mogą pracować w Polsce bez żadnych warunków. Obowiązuje ich wiza z prawem do pracy. Jednym z warunków uzyskania wizy z prawem do pracy jest przedstawienie pisemnego oświadczenia pracodawcy o zamiarze zatrudnienia danej osoby. Oświadczenie dołącza się do wniosku o wizę. Zasada ta nie obowiązuje do końca 2010 r.

Przepisy przejściowe

Do 31 grudnia 2010 r. obowiązują uproszczone przepisy uzyskiwania przez obywateli Białorusi, Mołdowy, Rosji i Ukrainy wiz z prawem do pracy w Polsce. Podstawą uzyskania wizy jest wyłącznie zarejestrowanie przez polskiego pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi. Pracodawcą może być zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna. Rejestracji trzeba dokonać osobiście. Jest ona bezpłatna.

W oświadczeniu należy podać dane przedsiębiorcy i dane cudzoziemca, a także planowany okres powierzenia pracy oraz zawód cudzoziemca i rodzaj powierzanej pracy.

Ułatwienia te mają charakter pilotażowy, co oznacza, że decyzja o ich przedłużeniu lub cofnięciu zostanie pojęta przez rząd po przeanalizowaniu sytuacji na polskim rynku pracy w 2010 r.

Po zezwolenie do wojewody

O zezwolenie na pracę cudzoziemca występuje do wojewody pracodawca. Wojewoda wydaje zezwolenie na czas określony:

1) maksymalnie na 3 lata lub

2) maksymalnie na 5 lat - w przypadku osób pełniących funkcje członka zarządu w firmie,

3) na okres delegacji - w przypadku delegacji powierzonej w celu realizacji usługi eksportowej.

W przypadku drugiego i kolejnego zezwolenia pracodawca musi złożyć wniosek o przedłużenie zezwolenia najpóźniej 30 dni przed upływem ważności poprzedniego.

Podejmując decyzję o wydaniu zezwolenia, wojewoda sprawdza, czy cudzoziemiec nie będzie zarabiał mniej niż Polak na podobnym stanowisku oraz czy pracodawca nie może zatrudnić na dane stanowisko polskiego bezrobotnego.

Ułatwienia w zakresie zatrudniania cudzoziemców

Dla pracodawców oznacza to m.in., że zatrudniając obcokrajowca, nie można mu płacić mniej, niż wynosi krajowa płaca minimalna (w 2009 r. to 1276 zł brutto).

W zależności od rodzaju pracy, istnieje 5 typów zezwoleń na pracę dla obcokrajowców:

1) typ A - dotyczy pracy na podstawie umowy z polskim przedsiębiorcą,

2) typ B - dotyczy pełnienia funkcji w zarządzie firmy,

3) typ C - dotyczy oddelegowania pracownika przez firmę zagraniczną działająca w Polsce w sposób zorganizowany (mającą w naszym kraju np. oddział),

4) typ D - dotyczy oddelegowania pracownika przez firmę zagraniczną działającą w Polsce okazjonalnie,

5) typ E - dotyczy oddelegowania pracownika przez firmę zagraniczną na co najmniej 3 miesiące w innym celu niż typ C i D.

W przypadku polskiego przedsiębiorcy starającego się o zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca należy złożyć wniosek o zezwolenie typu A.

Wniosek o zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca jest płatny. Opłata wynosi:

• 50 zł - w przypadku zezwolenia na okres do 3 miesięcy,

• 100 zł - w przypadku zezwolenia na okres powyżej 3 miesięcy,

• 200 zł - w przypadku delegacji powierzonej w celu realizacji usługi eksportowej.

Opłata za wniosek o przedłużenie wynosi 50% ceny pierwszego zezwolenia.

Anna Wiśniewska

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  GUS: Eksport i import w górę
  GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji