reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zgłoszenie pomieszczeń pracy do inspekcji sanitarnej

Zgłoszenie pomieszczeń pracy do inspekcji sanitarnej

Zamierzam niebawem rozpocząć działalność gospodarczą. Wiem, że muszę dokonać licznych zgłoszeń, w tym do inspekcji sanitarnej. Jak wygląda pismo zgłaszające pracodawcę do inspektora sanitarnego, zgodnie z art. 209 k.p.? Czy można przyjąć, iż postanowienie o wcześniejszym odbiorze pomieszczenia magazynowo-biurowego jest jednocześnie potwierdzeniem takiego zgłoszenia?


ODPOWIEDŹ

Postanowienie o odbiorze danego pomieszczenia, którego dokonują inspektorzy sanitarni i pracy, nie można w żadnym wypadku traktować jako zgłoszenia wynikającego z art. 209 k.p.

WYJAŚNIENIE

Zgodnie z cytowanym przepisem pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany w terminie 30 dni zawiadomić o tym na piśmie m.in. właściwego inspektora sanitarnego. W informacji należy podać również miejsce, rodzaj i zakres prowadzonej działalności, przewidywaną liczbę pracowników, wymienić środki i procedury przyjęte dla spełnienia wymagań bhp dotyczących danej dziedziny. Taki obowiązek spoczywa na pracodawcy również w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, jej zaprzestania lub likwidacji, zmiany technologii lub produkcji. Nie ma jednak jednego obowiązującego formularza takiego zgłoszenia. Pomocniczy druk opracowała Państwowa Inspekcja Pracy. Można go znaleźć m.in. na stronach internetowych inspekcji pracy lub Głównego Inspektoratu Pracy. Z powodzeniem, po wprowadzeniu poprawek, można używać tych druków jako zgłoszenia do właściwego inspektora sanitarnego.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 209 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama