REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy pracują w naszym zakładzie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w tym roku w sobotę. W jaki sposób i kiedy trzeba oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

RADA

REKLAMA

Żeby oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę, należy wyznaczyć im cały dzień wolny w jednym z dni pracy. Dzień wolny powinien być udzielony w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto przypadające w sobotę.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Każde święto występujące w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Zatem również święto, które występuje w sobotę, obniża wymiar czasu pracy. Jest tak nawet w przypadku pracowników, którzy mają soboty wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Obowiązek obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin w przypadku święta występującego w sobotę powoduje, że pracownikowi trzeba oddać dodatkowo dzień wolny. Sobota jest bowiem w takim przypadku dla pracownika dniem wolnym od pracy z tytułu święta. Natomiast inny wyznaczony dzień wolny za święto przypadające w sobotę będzie dla pracownika dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca, wyznaczając dzień wolny za święto, powinien dać pracownikowi cały dzień wolny. Nie może natomiast wyznaczyć dnia wolnego w ten sposób, że skróci pracownikom pracę w poszczególnych dniach łącznie o 8 godzin. W takim przypadku będzie bowiem zgadzała się pracownikowi tylko liczba godzin, jaką ma do przepracowania, ale nie liczba dni wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 § 2 k.p. w związku z art. 129 § 1 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Pracodawca za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w tym roku w sobotę, wyznaczył im wolne w ten sposób, że skrócił im pracę przez 4 dni o 2 godziny. Taki sposób oddania dnia wolnego za święto jest nieprawidłowy. Pracownicy nie będą mieli bowiem dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca może udzielić niektórym grupom pracowników czy poszczególnym działom dnia wolnego za święto w różnych terminach.

Pracodawca powinien wyznaczyć pracownikom dzień wolny za święto w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje (art. 129 § 1 k.p.). Jeżeli np. w Państwa zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, obejmujący okres od 1 października do 31 grudnia br., to pracownikom trzeba wyznaczyć dzień wolny właśnie w tym okresie. Wyznaczenie w tym przypadku dnia wolnego np. w styczniu 2010 r. będzie nieprawidłowe.

WAŻNE!

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć w okresie rozliczeniowym czasu pracy, w którym to święto występuje.

REKLAMA

Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin z tytułu święta przypadającego w sobotę dotyczy pracowników bez względu na system czasu pracy, w jakim pracują. Tak więc pracodawca powinien obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin również tym pracownikom, którzy pracują w innych systemach czasu pracy niż system podstawowy.

W przypadku pracowników niepełnoetatowych obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela następuje nie o 8 godzin, tylko o liczbę godzin wynikającą z pomnożenia 8 godzin i wymiaru etatu danego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracownika na 1/4 etatu. Pracuje on od poniedziałku do piątku po 2 godziny w systemie podstawowym czasu pracy. W jego przypadku święto obniża wymiar czasu pracy o 2 godziny (8 godzin x 1/4 etatu). Pracodawca powinien oddać mu dzień wolny za święto przypadające w sobotę w dniu, w którym pracownik ma do przepracowania 2 godziny.

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto

Obliczając wymiar czasu pracy pracowników w grudniu br., należy:

Krok 1

Pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni występujących w grudniu br.

W grudniu br. przypadają 4 pełne tygodnie w okresie od 1 grudnia do 28 grudnia, a zatem 40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2

Dodać do otrzymanej w powyższy sposób liczby godzin iloczyn 8 godzin i pozostałych w grudniu br. dni wykraczających poza pełne tygodnie. Dotyczy to tylko dni przypadających od poniedziałku do piątku.

W grudniu br. są 3 takie dni: 29 grudnia (wtorek), 30 grudnia (środa) i 31 grudnia (czwartek), czyli 160 godzin + 3 x 8 godzin = 184 godziny.

Krok 3

Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w grudniu br. w innym dniu niż niedziela.

W grudniu br. są dwa takie święta: 25 i 26 grudnia, a zatem 184 godziny - 16 godzin = 168 godzin.

W grudniu br. przypada do przepracowania 168 godzin. W przypadku pracowników niepełnoetatowych obliczony w ten sposób wymiar czasu pracy obniżamy proporcjonalnie do etatu, np. dla pracownika pracującego na 1/4 etatu wymiar ten wyniesie 42 godziny (1/4 x 168 godzin).

• art. 129 § 1, art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA