Kategorie

Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę

Marek Skałkowski
inforCMS
Pracownicy pracują w naszym zakładzie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w tym roku w sobotę. W jaki sposób i kiedy trzeba oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

RADA

Żeby oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę, należy wyznaczyć im cały dzień wolny w jednym z dni pracy. Dzień wolny powinien być udzielony w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto przypadające w sobotę.

UZASADNIENIE

Reklama

Każde święto występujące w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Zatem również święto, które występuje w sobotę, obniża wymiar czasu pracy. Jest tak nawet w przypadku pracowników, którzy mają soboty wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Obowiązek obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin w przypadku święta występującego w sobotę powoduje, że pracownikowi trzeba oddać dodatkowo dzień wolny. Sobota jest bowiem w takim przypadku dla pracownika dniem wolnym od pracy z tytułu święta. Natomiast inny wyznaczony dzień wolny za święto przypadające w sobotę będzie dla pracownika dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca, wyznaczając dzień wolny za święto, powinien dać pracownikowi cały dzień wolny. Nie może natomiast wyznaczyć dnia wolnego w ten sposób, że skróci pracownikom pracę w poszczególnych dniach łącznie o 8 godzin. W takim przypadku będzie bowiem zgadzała się pracownikowi tylko liczba godzin, jaką ma do przepracowania, ale nie liczba dni wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 § 2 k.p. w związku z art. 129 § 1 k.p.).

PRZYKŁAD

Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Pracodawca za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w tym roku w sobotę, wyznaczył im wolne w ten sposób, że skrócił im pracę przez 4 dni o 2 godziny. Taki sposób oddania dnia wolnego za święto jest nieprawidłowy. Pracownicy nie będą mieli bowiem dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca może udzielić niektórym grupom pracowników czy poszczególnym działom dnia wolnego za święto w różnych terminach.

Pracodawca powinien wyznaczyć pracownikom dzień wolny za święto w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje (art. 129 § 1 k.p.). Jeżeli np. w Państwa zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, obejmujący okres od 1 października do 31 grudnia br., to pracownikom trzeba wyznaczyć dzień wolny właśnie w tym okresie. Wyznaczenie w tym przypadku dnia wolnego np. w styczniu 2010 r. będzie nieprawidłowe.

WAŻNE!

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć w okresie rozliczeniowym czasu pracy, w którym to święto występuje.

Reklama

Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin z tytułu święta przypadającego w sobotę dotyczy pracowników bez względu na system czasu pracy, w jakim pracują. Tak więc pracodawca powinien obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin również tym pracownikom, którzy pracują w innych systemach czasu pracy niż system podstawowy.

W przypadku pracowników niepełnoetatowych obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela następuje nie o 8 godzin, tylko o liczbę godzin wynikającą z pomnożenia 8 godzin i wymiaru etatu danego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracownika na 1/4 etatu. Pracuje on od poniedziałku do piątku po 2 godziny w systemie podstawowym czasu pracy. W jego przypadku święto obniża wymiar czasu pracy o 2 godziny (8 godzin x 1/4 etatu). Pracodawca powinien oddać mu dzień wolny za święto przypadające w sobotę w dniu, w którym pracownik ma do przepracowania 2 godziny.

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto

Obliczając wymiar czasu pracy pracowników w grudniu br., należy:

Krok 1

Pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni występujących w grudniu br.

W grudniu br. przypadają 4 pełne tygodnie w okresie od 1 grudnia do 28 grudnia, a zatem 40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2

Dodać do otrzymanej w powyższy sposób liczby godzin iloczyn 8 godzin i pozostałych w grudniu br. dni wykraczających poza pełne tygodnie. Dotyczy to tylko dni przypadających od poniedziałku do piątku.

W grudniu br. są 3 takie dni: 29 grudnia (wtorek), 30 grudnia (środa) i 31 grudnia (czwartek), czyli 160 godzin + 3 x 8 godzin = 184 godziny.

Krok 3

Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w grudniu br. w innym dniu niż niedziela.

W grudniu br. są dwa takie święta: 25 i 26 grudnia, a zatem 184 godziny - 16 godzin = 168 godzin.

W grudniu br. przypada do przepracowania 168 godzin. W przypadku pracowników niepełnoetatowych obliczony w ten sposób wymiar czasu pracy obniżamy proporcjonalnie do etatu, np. dla pracownika pracującego na 1/4 etatu wymiar ten wyniesie 42 godziny (1/4 x 168 godzin).

• art. 129 § 1, art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.