Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Żeby oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę, należy wyznaczyć im cały dzień wolny w jednym z dni pracy. Dzień wolny powinien być udzielony w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto przypadające w sobotę.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Każde święto występujące w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Zatem również święto, które występuje w sobotę, obniża wymiar czasu pracy. Jest tak nawet w przypadku pracowników, którzy mają soboty wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Obowiązek obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin w przypadku święta występującego w sobotę powoduje, że pracownikowi trzeba oddać dodatkowo dzień wolny. Sobota jest bowiem w takim przypadku dla pracownika dniem wolnym od pracy z tytułu święta. Natomiast inny wyznaczony dzień wolny za święto przypadające w sobotę będzie dla pracownika dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Pracodawca, wyznaczając dzień wolny za święto, powinien dać pracownikowi cały dzień wolny. Nie może natomiast wyznaczyć dnia wolnego w ten sposób, że skróci pracownikom pracę w poszczególnych dniach łącznie o 8 godzin. W takim przypadku będzie bowiem zgadzała się pracownikowi tylko liczba godzin, jaką ma do przepracowania, ale nie liczba dni wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 § 2 k.p. w związku z art. 129 § 1 k.p.).
PRZYKŁAD
Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Pracodawca za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w tym roku w sobotę, wyznaczył im wolne w ten sposób, że skrócił im pracę przez 4 dni o 2 godziny. Taki sposób oddania dnia wolnego za święto jest nieprawidłowy. Pracownicy nie będą mieli bowiem dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Pracodawca może udzielić niektórym grupom pracowników czy poszczególnym działom dnia wolnego za święto w różnych terminach.
Pracodawca powinien wyznaczyć pracownikom dzień wolny za święto w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje (art. 129 § 1 k.p.). Jeżeli np. w Państwa zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, obejmujący okres od 1 października do 31 grudnia br., to pracownikom trzeba wyznaczyć dzień wolny właśnie w tym okresie. Wyznaczenie w tym przypadku dnia wolnego np. w styczniu 2010 r. będzie nieprawidłowe.
WAŻNE!
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć w okresie rozliczeniowym czasu pracy, w którym to święto występuje.
REKLAMA
Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin z tytułu święta przypadającego w sobotę dotyczy pracowników bez względu na system czasu pracy, w jakim pracują. Tak więc pracodawca powinien obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin również tym pracownikom, którzy pracują w innych systemach czasu pracy niż system podstawowy.
W przypadku pracowników niepełnoetatowych obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela następuje nie o 8 godzin, tylko o liczbę godzin wynikającą z pomnożenia 8 godzin i wymiaru etatu danego pracownika.
PRZYKŁAD
Pracodawca zatrudnia pracownika na 1/4 etatu. Pracuje on od poniedziałku do piątku po 2 godziny w systemie podstawowym czasu pracy. W jego przypadku święto obniża wymiar czasu pracy o 2 godziny (8 godzin x 1/4 etatu). Pracodawca powinien oddać mu dzień wolny za święto przypadające w sobotę w dniu, w którym pracownik ma do przepracowania 2 godziny.
Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto
Obliczając wymiar czasu pracy pracowników w grudniu br., należy:
Krok 1
Pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni występujących w grudniu br.
W grudniu br. przypadają 4 pełne tygodnie w okresie od 1 grudnia do 28 grudnia, a zatem 40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.
Krok 2
Dodać do otrzymanej w powyższy sposób liczby godzin iloczyn 8 godzin i pozostałych w grudniu br. dni wykraczających poza pełne tygodnie. Dotyczy to tylko dni przypadających od poniedziałku do piątku.
W grudniu br. są 3 takie dni: 29 grudnia (wtorek), 30 grudnia (środa) i 31 grudnia (czwartek), czyli 160 godzin + 3 x 8 godzin = 184 godziny.
Krok 3
Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w grudniu br. w innym dniu niż niedziela.
W grudniu br. są dwa takie święta: 25 i 26 grudnia, a zatem 184 godziny - 16 godzin = 168 godzin.
W grudniu br. przypada do przepracowania 168 godzin. W przypadku pracowników niepełnoetatowych obliczony w ten sposób wymiar czasu pracy obniżamy proporcjonalnie do etatu, np. dla pracownika pracującego na 1/4 etatu wymiar ten wyniesie 42 godziny (1/4 x 168 godzin).
• art. 129 § 1, art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958
Marek Skałkowski
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA