Kategorie

Jak wypłacić wynagrodzenie za pracę w niedzielę

Katarzyna Tomaszewska
inforCMS
Pracodawca polecił pracownikowi pracę w niedzielę. Na wniosek pracownika otrzyma on wolne za ten dzień w kolejnym miesiącu, a co za tym idzie w następnym okresie rozliczeniowym. Jak zapłacić wynagrodzenie pracownikowi w miesiącu, w którym pracował w niedzielę, a jak w kolejnym, kiedy odebrał dzień wolny? – pyta Czytelniczka z Rudy Śląskiej.

Pracodawca, który nie udzieli wolnego za pracę w niedzielę, powinien za taką dodatkową pracę zapłacić.

Reklama

Rekompensata pracy w niedzielę następuje przez udzielenie w zamian dnia wolnego w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli. Wyjątkowo, jeżeli w wyżej wskazanym terminie nie jest możliwe udzielenie wolnego dnia w zamian za niedzielę, można dać pracownikowi dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Dopiero gdy i to okaże się niemożliwe, pracodawca ma prawo zapłacić za tę niedzielę jak za godziny nadliczbowe, tzn. za każdą godzinę pracy w takim dniu przyznać pracownikowi normalne wynagrodzenie oraz 100% dodatek (art. 15111 k.p.). Opisane sposoby są kodeksową możliwością rekompensaty pracy w niedzielę.

Czasem wolnym można natomiast zrekompensować nadgodziny (powstałe zarówno w „zwykłym” dniu, jak i te powstałe w wyniku dłuższej pracy w niedzielę). Za nadgodziny można pracownikowi zapłacić (oprócz normalnego wynagrodzenia) odpowiedno - 50 lub 100% dodatek za każdą godzinę nadliczbową. Ale dopuszczalne jest także zrekompensowanie godzin nadliczbowych udzieleniem czasu wolnego od pracy (art. 1511 § 1 k.p.). Może się to odbyć na pisemny wniosek pracownika albo nawet bez takiego wniosku.

Jeśli pracownik złoży stosowny wniosek, udziela mu się czasu wolnego według zasady „godzina za godzinę” (a zatem w proporcji 1:1) i niekoniecznie w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadły nadgodziny (pracownik ma prawo wnioskować o udzielenie czasu wolnego w okresie późniejszym).

Reklama

Pracodawca może podjąć decyzję o udzieleniu czasu wolnego w zamian za godziny nadliczbowe, również bez wniosku pracownika. W takim wypadku czas wolny musi zostać udzielony najpóźniej do końca danego okresu rozliczeniowego, a wymiar czasu wolnego powinien być o połowę wyższy niż liczba przepracowanych nadgodzin (proporcja 1:1,5, np. 1,5 godziny za 1 godzinę pracy nadliczbowej).

W przypadku pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną wykorzystywanie czasu wolnego zamiast wypłaty dodatku za nadgodziny wiąże się z tym, że w miesiącu pracy nadliczbowej powinien on otrzymać stałą pensję powiększoną o wynagrodzenie za dodatkowe godziny pracy (bez dodatku).

Przykład

Pracownik w listopadzie przepracował 12 nadgodzin. Pracodawca udzielił mu wolnego w styczniu, czyli w tym samym okresie rozliczeniowym. Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 3100 zł. W związku z tym jego pensja wyniesie w listopadzie:

3100 zł - pensja podstawowa + (3100 zł : 160 godzin = 19,38 zł/godz. x 12 nadgodzin = 232,56 zł - wynagrodzenie za nadgodziny 3332,56 zł.

W styczniu pracownik, mimo że odbierze 18 godzin, a co za tym idzie będzie pracował o 18 godzin mniej, dostanie całe przysługujące mu wynagrodzenie, czyli 3100 zł.

Natomiast pensja pracownika wynagradzanego stawką godzinową jest ściśle uzależniona od tego, ile godzin w danym miesiącu pracuje. W związku z tym w obu miesiącach otrzyma on wynagrodzenie za tyle godzin, ile przepracował.

Przykład

Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 21 zł. W grudniu pracował dodatkowo przez 18 godzin. Zwrócił się do pracodawcy, aby zamiast wypłaty dodatku udzielił mu wolnego w styczniu. W związku z tym wynagrodzenie tego pracownika w grudniu wyniesie:

(21 zł x 168 godzin - wymiar w grudniu) + (21 zł x 18 godzin - godziny nadliczbowe) = 3528 zł + 378 zł = 3906 zł.

Natomiast w miesiącu odbioru wolnego za nadgodziny pracownik zarobi mniej. Będzie bowiem pracował nie przez 160 godzin (wymiar czasu pracy w styczniu 2010 r.), ale przez 142 godziny. W związku z tym otrzyma wynagrodzenie w wysokości 2982 zł.

Odpowiedziała Katarzyna Tomaszewska

 

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.