Kiedy płatnik może opłacać składki na ZUS przekazem pocztowym
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Mogą Państwo opłacać należności z tytułu składek za pomocą przekazu pocztowego. Zmiana formy dokonywania płatności składek nie pociąga za sobą obowiązku uzyskiwania przez Państwa firmę zgody ZUS na dokonywanie płatności przelewem.
UZASADNIENIE
Płatnicy składek mają obowiązek opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego przy użyciu m.in. bankowych dokumentów płatniczych bądź dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego przedsiębiorcom przez bank. Od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła ułatwienie dla płatników składek będących mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy należący do tej kategorii mogą opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego.
Mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
• zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
REKLAMA
• osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro*.
Możliwość opłacania składek przekazem pocztowym jest uprawnieniem mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że nadal podmioty te mogą opłacać składki w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego.
REKLAMA
Datą opłacenia składek za pomocą przekazu pocztowego jest dzień wpłacenia składek w placówce pocztowej. Mikroprzedsiębiorcy, którzy zdecydują się opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego, powinni być jednak świadomi, że narażają się na ryzyko wystąpienia sytuacji, w której ZUS nie zidentyfikuje wpłaty składek dokonanej przekazem. Brak możliwości zidentyfikowania wpłaty obciąża wówczas płatnika, a nie ZUS. W konsekwencji, na koncie płatnika składek w ZUS może pojawić się zaległość, a przedsiębiorca poniesie skutki nieterminowego opłacenia składek. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wyjaśnić ewentualną niezgodność danych identyfikacyjnych z operatorem pocztowym.
Jeśli płatnik składek utraci status mikroprzedsiębiorcy ze względu na przekroczenie wysokości zatrudnienia lub wysokości rocznego obrotu, musi zacząć opłacać składki na ogólnych zasadach, tj. w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego. Niezastosowanie się do tego obowiązku naraża przedsiębiorcę na niebezpieczeństwo uznania przez ZUS wpłaty składek, której dokonał przekazem pocztowym, za nieterminową. Oczywiście pociąga to za sobą negatywne konsekwencje.
Kto może opłacać składki ZUS na poczcie
* Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, dzięki którym jest możliwe m.in. przyporządkowanie do określonej kategorii przedsiębiorców, przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego.
• art. 31, art. 47 ust. 4e, art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• art. 104, art. 107, art. 109 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).
Janusz Starzycki
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA