REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy płatnik może opłacać składki na ZUS przekazem pocztowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Janusz Starzycki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy niewielką firmą zatrudniającą 2 pracowników, której działalność polega na wysyłkowej sprzedaży sprzętu elektronicznego. Zamierzamy rozszerzyć działalność przez sprzedaż na terenie całego kraju specjalistycznego sprzętu medycznego. Mamy zamiar być konkurencyjni na rynku i oferować nasze produkty po niższych cenach. Obecnie osiągamy niewielki obrót (nieprzekraczający miliona złotych). Dążymy do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego wybraliśmy tańszego operatora telefonicznego i chcemy zrezygnować z usług bankowych. Czy moglibyśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne przekazem pocztowym? Czy fakt, że wcześniej opłacaliśmy składki w formie bezgotówkowej za pomocą rachunku bankowego może nam teraz uniemożliwić opłacanie składek przekazem pocztowym?

RADA

REKLAMA

 Mogą Państwo opłacać należności z tytułu składek za pomocą przekazu pocztowego. Zmiana formy dokonywania płatności składek nie pociąga za sobą obowiązku uzyskiwania przez Państwa firmę zgody ZUS na dokonywanie płatności przelewem.

UZASADNIENIE

Płatnicy składek mają obowiązek opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego przy użyciu m.in. bankowych dokumentów płatniczych bądź dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego przedsiębiorcom przez bank. Od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła ułatwienie dla płatników składek będących mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy należący do tej kategorii mogą opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego.

Mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,

REKLAMA

• osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro*.

Możliwość opłacania składek przekazem pocztowym jest uprawnieniem mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że nadal podmioty te mogą opłacać składki w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego.

REKLAMA

Datą opłacenia składek za pomocą przekazu pocztowego jest dzień wpłacenia składek w placówce pocztowej. Mikroprzedsiębiorcy, którzy zdecydują się opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego, powinni być jednak świadomi, że narażają się na ryzyko wystąpienia sytuacji, w której ZUS nie zidentyfikuje wpłaty składek dokonanej przekazem. Brak możliwości zidentyfikowania wpłaty obciąża wówczas płatnika, a nie ZUS. W konsekwencji, na koncie płatnika składek w ZUS może pojawić się zaległość, a przedsiębiorca poniesie skutki nieterminowego opłacenia składek. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wyjaśnić ewentualną niezgodność danych identyfikacyjnych z operatorem pocztowym.

Jeśli płatnik składek utraci status mikroprzedsiębiorcy ze względu na przekroczenie wysokości zatrudnienia lub wysokości rocznego obrotu, musi zacząć opłacać składki na ogólnych zasadach, tj. w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego. Niezastosowanie się do tego obowiązku naraża przedsiębiorcę na niebezpieczeństwo uznania przez ZUS wpłaty składek, której dokonał przekazem pocztowym, za nieterminową. Oczywiście pociąga to za sobą negatywne konsekwencje.

Kto może opłacać składki ZUS na poczcie

* Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, dzięki którym jest możliwe m.in. przyporządkowanie do określonej kategorii przedsiębiorców, przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego.

• art. 31, art. 47 ust. 4e, art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 104, art. 107, art. 109 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Janusz Starzycki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

REKLAMA

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA