reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Kto może opłacać składki ZUS na poczcie

Kto może opłacać składki ZUS na poczcie

Od 1 stycznia 2009 r. małe firmy mogą opłacać składki ZUS gotówką. Oznacza to, że firmy zatrudniające kilku pracowników mogą kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP wpłacić w banku, jak też wypełniając przelew w okienku pocztowym.


Do 31 grudnia 2008 r. tylko nieliczna grupa osób mogła opłacać składki ZUS gotówką. Byli to m.in. twórcy i artyści oraz osoby, które kontynuują ubezpieczenie lub przystąpiły do ubezpieczenia dobrowolnego (w trybie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Te grupy osób mogły opłacać składki, wybierając opłatę gotówką - na poczcie lub przelewem bankowym. Opłacanie składek w formie bezgotówkowej nie dotyczyło zatem jedynie osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Od 1 stycznia 2009 r. składki w okienku pocztowym mogą opłacać również mikroprzedsiębiorcy. Są to przedsiębiorcy, będący mikroprzedsiębiorcami w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

• zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

• osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

WAŻNE!

Składki w gotówce mogą opłacać ci przedsiębiorcy, którzy spełnili warunki zatrudnienia i wysokości obrotów.

Zmiana zapewnia mikroprzedsiębiorcom możliwość wyboru sposobu zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne w formie polecenia przelewu lub w formie przekazu pocztowego. W praktyce przedsiębiorcy nie muszą więc mieć rachunku bankowego.

Wadą przekazywania składek do ZUS gotówką może być problem z identyfikacją w ZUS wpłat dokonywanych przekazem pocztowym. Banki współpracują z ZUS w przypadkach stwierdzenia niezgodności danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w zleceniu płatniczym, z danymi z Centralnego Rejestru Płatników Składek. Wyjaśnianie niezgodności przez pocztę będzie utrudnione, ponieważ poczta nie ma danych płatnika składek i nie będzie wiadomo, kto i gdzie popełnił błąd.

Jeżeli płatnik zdecyduje się na opłacanie składek gotówką, za dzień ich opłacenia ZUS przyjmie dzień wpłacenia kwoty składek w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na rachunki bankowe ZUS.

PRZYKŁAD

Termin płatności składek na ZUS dla pana Jarosława to 15 stycznia 2009˙r. Pan Jarosław prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia 3 osoby. Jego obroty nie przekroczyły limitu obowiązującego mikroprzedsiębiorcę. Pomimo że ma firmowy rachunek bankowy, pan Jarosław składki za grudzień 2008 r. opłacił 15 stycznia 2009 r. Przelew na poczcie zrobił w środę wieczorem. Na pieczątce jest data 15 stycznia 2009 r., a to oznacza, że wpłaty dokonał w terminie, niezależnie od tego, kiedy pieniądze trafią na konto ZUS.

WAŻNE!

Przy wpłatach gotówkowych dniem zapłaty jest dzień wpłacenia kwoty należnych za dany miesiąc składek w banku, na poczcie lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej.

W obrocie bezgotówkowym dniem zapłaty składek jest dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika składek lub rachunku przedsiębiorcy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

• art. 5 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1318

• art. 104 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama