REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może opłacać składki ZUS na poczcie

Joanna Goliniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. małe firmy mogą opłacać składki ZUS gotówką. Oznacza to, że firmy zatrudniające kilku pracowników mogą kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP wpłacić w banku, jak też wypełniając przelew w okienku pocztowym.

Opłacanie składek na poczcie

REKLAMA

Do 31 grudnia 2008 r. tylko nieliczna grupa osób mogła opłacać składki ZUS gotówką. Byli to m.in. twórcy i artyści oraz osoby, które kontynuują ubezpieczenie lub przystąpiły do ubezpieczenia dobrowolnego (w trybie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Te grupy osób mogły opłacać składki, wybierając opłatę gotówką - na poczcie lub przelewem bankowym. Opłacanie składek w formie bezgotówkowej nie dotyczyło zatem jedynie osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Mikroprzedsiębiorca

Od 1 stycznia 2009 r. składki w okienku pocztowym mogą opłacać również mikroprzedsiębiorcy. Są to przedsiębiorcy, będący mikroprzedsiębiorcami w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

• zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

WAŻNE!

Składki w gotówce mogą opłacać ci przedsiębiorcy, którzy spełnili warunki zatrudnienia i wysokości obrotów.

Sposób zapłaty mikroprzedsiębiorców

Zmiana zapewnia mikroprzedsiębiorcom możliwość wyboru sposobu zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne w formie polecenia przelewu lub w formie przekazu pocztowego. W praktyce przedsiębiorcy nie muszą więc mieć rachunku bankowego.

REKLAMA

Wadą przekazywania składek do ZUS gotówką może być problem z identyfikacją w ZUS wpłat dokonywanych przekazem pocztowym. Banki współpracują z ZUS w przypadkach stwierdzenia niezgodności danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w zleceniu płatniczym, z danymi z Centralnego Rejestru Płatników Składek. Wyjaśnianie niezgodności przez pocztę będzie utrudnione, ponieważ poczta nie ma danych płatnika składek i nie będzie wiadomo, kto i gdzie popełnił błąd.

Jeżeli płatnik zdecyduje się na opłacanie składek gotówką, za dzień ich opłacenia ZUS przyjmie dzień wpłacenia kwoty składek w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na rachunki bankowe ZUS.

PRZYKŁAD

Termin płatności składek na ZUS dla pana Jarosława to 15 stycznia 2009˙r. Pan Jarosław prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia 3 osoby. Jego obroty nie przekroczyły limitu obowiązującego mikroprzedsiębiorcę. Pomimo że ma firmowy rachunek bankowy, pan Jarosław składki za grudzień 2008 r. opłacił 15 stycznia 2009 r. Przelew na poczcie zrobił w środę wieczorem. Na pieczątce jest data 15 stycznia 2009 r., a to oznacza, że wpłaty dokonał w terminie, niezależnie od tego, kiedy pieniądze trafią na konto ZUS.

WAŻNE!

Przy wpłatach gotówkowych dniem zapłaty jest dzień wpłacenia kwoty należnych za dany miesiąc składek w banku, na poczcie lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej.

W obrocie bezgotówkowym dniem zapłaty składek jest dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika składek lub rachunku przedsiębiorcy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

• art. 5 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1318

• art. 104 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA