Kto może opłacać składki ZUS na poczcie
REKLAMA
REKLAMA
Opłacanie składek na poczcie
REKLAMA
Do 31 grudnia 2008 r. tylko nieliczna grupa osób mogła opłacać składki ZUS gotówką. Byli to m.in. twórcy i artyści oraz osoby, które kontynuują ubezpieczenie lub przystąpiły do ubezpieczenia dobrowolnego (w trybie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Te grupy osób mogły opłacać składki, wybierając opłatę gotówką - na poczcie lub przelewem bankowym. Opłacanie składek w formie bezgotówkowej nie dotyczyło zatem jedynie osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.
Mikroprzedsiębiorca
Od 1 stycznia 2009 r. składki w okienku pocztowym mogą opłacać również mikroprzedsiębiorcy. Są to przedsiębiorcy, będący mikroprzedsiębiorcami w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
• zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
• osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
WAŻNE!
Składki w gotówce mogą opłacać ci przedsiębiorcy, którzy spełnili warunki zatrudnienia i wysokości obrotów.
Sposób zapłaty mikroprzedsiębiorców
Zmiana zapewnia mikroprzedsiębiorcom możliwość wyboru sposobu zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne w formie polecenia przelewu lub w formie przekazu pocztowego. W praktyce przedsiębiorcy nie muszą więc mieć rachunku bankowego.
REKLAMA
Wadą przekazywania składek do ZUS gotówką może być problem z identyfikacją w ZUS wpłat dokonywanych przekazem pocztowym. Banki współpracują z ZUS w przypadkach stwierdzenia niezgodności danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w zleceniu płatniczym, z danymi z Centralnego Rejestru Płatników Składek. Wyjaśnianie niezgodności przez pocztę będzie utrudnione, ponieważ poczta nie ma danych płatnika składek i nie będzie wiadomo, kto i gdzie popełnił błąd.
Jeżeli płatnik zdecyduje się na opłacanie składek gotówką, za dzień ich opłacenia ZUS przyjmie dzień wpłacenia kwoty składek w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na rachunki bankowe ZUS.
PRZYKŁAD
Termin płatności składek na ZUS dla pana Jarosława to 15 stycznia 2009˙r. Pan Jarosław prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia 3 osoby. Jego obroty nie przekroczyły limitu obowiązującego mikroprzedsiębiorcę. Pomimo że ma firmowy rachunek bankowy, pan Jarosław składki za grudzień 2008 r. opłacił 15 stycznia 2009 r. Przelew na poczcie zrobił w środę wieczorem. Na pieczątce jest data 15 stycznia 2009 r., a to oznacza, że wpłaty dokonał w terminie, niezależnie od tego, kiedy pieniądze trafią na konto ZUS.
WAŻNE!
Przy wpłatach gotówkowych dniem zapłaty jest dzień wpłacenia kwoty należnych za dany miesiąc składek w banku, na poczcie lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej.
W obrocie bezgotówkowym dniem zapłaty składek jest dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika składek lub rachunku przedsiębiorcy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.
• art. 5 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1318
• art. 104 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367
Joanna Goliniewska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA